Juu, eli kokemuksia kiitos juuri teiltä, jotka olette muuttaneet jostain muualta Sahalahteen asumaan, etenkin jostain lähempää Tamperetta / muuta suurta kaupunkia? Ja siis uudenkarheaan asuinalueelle muuttaneet eritoten.
Millainen "fiilis" asua Sahalahdella? Rauhallista, ihmiset ystävällisiä? Palvelut riittäviä? Jos käytte töissä vaikka Treella, millaiseksi koette työmatkanne ajallisesti ja muulla tavalla?
Onko Sahalahdessa hyvää kuntosalia? jos on, paljonko maksaa? Entäs valaistut ulkoilureitit (pururadat, jossa siis pehmeä pohja, ei asvalttia)?
Mitä luulette, kasvaako Sahalahden "maine" vielä niin, että sinne laajenee yhä enemmän palveluita ja uusia asuinalueita?
Osaako joku vielä kertoa, mitä eroa on esim. Ponsan tiellä (keso, Tohkala ym.) asuvien fiilikset siitä alueesta / verrattuna Sahalahteen?
Tarkkaan täytyy miettiä kaikkia kuvioita muuton suhteen... Kiitos jos voit johonkin näistä kysymyksistä vastata!
Millainen "fiilis" asua Sahalahdella? Rauhallista, ihmiset ystävällisiä? Palvelut riittäviä? Jos käytte töissä vaikka Treella, millaiseksi koette työmatkanne ajallisesti ja muulla tavalla?
Onko Sahalahdessa hyvää kuntosalia? jos on, paljonko maksaa? Entäs valaistut ulkoilureitit (pururadat, jossa siis pehmeä pohja, ei asvalttia)?
Mitä luulette, kasvaako Sahalahden "maine" vielä niin, että sinne laajenee yhä enemmän palveluita ja uusia asuinalueita?
Osaako joku vielä kertoa, mitä eroa on esim. Ponsan tiellä (keso, Tohkala ym.) asuvien fiilikset siitä alueesta / verrattuna Sahalahteen?
Tarkkaan täytyy miettiä kaikkia kuvioita muuton suhteen... Kiitos jos voit johonkin näistä kysymyksistä vastata!
Vastaukset 49
Vanhimmat
Älä ikinä muuta Sahalahdelle ,varsinaiseen peräkylään ,kaikki on kaukana ja palvelut tulevat tulevaisuudessa vain heikkenemään sivukillä, kiitos keskittämispolitiikan jota on harrastettu Suomessa vuosikausia.
Lisäksi asuntosi arvo tulee vain tippumaan.
Asukkaatkin ovat niin sisäänpäinlämpiäviä ettei sieltä saa edes ketään ystävää.
Lue samalta palstalta kirjoitukseni "Vieläkö Sahalahti on itsemurhatilaston ykkönen".
Hompselin pelkka muutti luolaan asunmaan kun akka heitti sen ulos.
Muuta pekalle asumaan hei sinä ukko.
eipä tosiaan sahalahti ole hääppönen kylä. samanlainen kuin kaikki peräkylät, missä ei ole juurikaan palveluita. olen kyllä asunut täällä yli 30v. lähinnä työn takia. nyt ei ole työtä täällä, mutta talo on joten kyllä täällä pärjää jos auton omistaa. pääsee isolle kylälle asioimaan, silloin kun haluaa. mutta jos haluaa maalla rauhassa asua, miksei. mutta ehdottomasti kannatan lähempää kangasalaa ja tre katsomaan asuntoa. niin tekisin minä jos olisi mahdollista muuttaa...palvelut paremmat lähempänä. kyllä täältä kaikki pikku hiljaa loppuu..
Sahalahti on hyvä paikka asua. Onhan se syrjässä Tampereesta,mutta 30min hurauttaa isommalle kirkolle. Kuntosali on pieni ja epäsiisti..en tykkää.käyn itse kangasalla. Valaistu pururata on. Ulkoilumaastot on erinomaiset. Ihmisetkin pääosin mukavia,tervetuloa
Muutiin Kirstin luota kun hassan sen vei.
Muutin multsialta pois kun sain kylältä turpaan.
Palopekka antaa hyvin 'kki' turupaan omaa vaimoa.Sen työ on antaa selekään omaa kirstiä.
Se varmasti ratkaisee eniten, haluatko asua maalla vai kaupungissa. Mitä palveluita käytät ja tarvitset. (Kaikki on lähellä, kun Tampere on lähellä.) Millaisen tontin haluat, pienen, jossa on naapurit lähellä, syrjämökin isolla laanilla... (vai haluatko sittenkin kerrostaloluukun).
kuoleva kylä. ollut jo pitkään. mikään täällä ei menesty. yli 30v täällä asuneena kokemuksia on. k- lähikauppa tosi surkea. valikoima pieni ja huono. ei ole kunnon ulkoilumaastoja. kuntopolku vaivaiset 1,6 km ympyrä, joten ei juurikaan kiinnosta kiertää samaa ympyrää päivästä toiseen. ei kunnon uimarantaa edes. kauhea likainen lutakko jauksa. johon en menisi uimaan vaikka maksettaisiin. kaikki harrastukset joutuu käymään kangasalla sekä tre, en suosittele asumaan. osta kämppä palveluiden läheltä. ei tarvi ajella edes takas. itse muuttamassa lähemmäs harrastuksia sekä palveluita. ja ystäviä täältä kylältä ei saa. kaikki on omissa oloissaan olevia tyyppejä.
Taidat olla aika vitun tyhmä jos asut paikkakunnalla mikä on kaikin puolin paska mielestäsi?
Taidat sinäkin olla aika vitun tyhmä, kun lällätät yli 2 vuotta vanhalle kommentille (jota tuskin alkuperäinen kommentoija enää seuraa) ja nostat vanhoja ketjuja?
Älä jaksa lässyttää.
Siellä tuli 6 vuotta asuttua ja ihan kiva paikka ainakin asua omistusasunnossa. Talojen hinnat halvemmat kuin Kangasalan keskusta alueella ja muutenkin viihtyisämpi kuin se Kangasalan epämääräinen nauhataajama.
https://areena.yle.fi/1-1656410
Hyvä elokuva.
Varokaa,täällä saat takuulla pummeilta ja nisteiltä turpaan!
En kyllä suosittele. Joutunut asumaan jo kauan mutta muutan pois kun mahdollista. Elämäni yksinäisimmät vuodet.
Noh,kiva paikka on asua mutta nämä "jonnet" ovat vain riesana.mopoja viritellään ja kaahaillaan ympäri kylää
Sahalahdessa jossa ei ikinä tapahdu mitään, kannattais varmaan muuttaa kallentielle taloille niin sais elämään vähän sykettä.
Missä päin suomea on kallenkatu?Itsemurha tilastot parantunut kun saa tehdä kaikkea muuta klaasin takaa.
Muutama vuosi sitten tuli asuttua. Ei ollut valittamista. Rauhallinen paikka kaikin puolin. Mielummin asuin siellä kuin keskusalueella.
Tiedän pariskunnan ja saivat häädön kun olivat liian uteliaita.Nyt tää pariskunta asuu kallentiellä klahdessa.T.Pyllypekka.
Poikien kanssa otettiin ölvää samalla huomattiin kun naapurin uusperhe olivat autossa ja masturboi meille päin klaasin takaa.T.pyllypekka.
Kait omassa autossa saa touhuta kun laittaa valot ekaski poies.Ainahan muuttaneet kokeilee rajojansa aaaah.
Onko pyllypekalle tullut moonikset kun niin aktiivinen.
Sahalahti on maanpäällinen paratiisi👍
En kusekkaan Sahalahteen päin.
aina voi tulla kuhmalahteen.
Hyi vittu
Mä kuseen sun päälles
Tuppukylä, jonne ei edes kohtuuhintaiset ruokakaupat toimita tilauksia. Ainoa ruokakauppa on kallis K-market. Busseja menee suunnilleen kerran tunnissa. Kiva jos joutuu eristyksiin koronan takia, miten saat ruokaa, jos ei ole ketään joka sitä voi sinulle tuoda? Et saa poistua kotoa, joten mitäs sitten?
Kaikki on kaukana, toimintaa ei ole ainakaan nuoremmille aikuisille, mielenkiintoisia liikuntamahdollisuuksia ei ole. Kierrä nyt jotain 1,6 km reittiä päivästä toiseen, kunnon ulkokuntosaleja ei edes löydy kuten Isolukon luota.
Ihan kuollut ja tylsä paikka koko Sahalahti. Muutan täältä pois, jahka löydän jotain lähempänä palveluja. Joka päivä, jonka täällä olen, on vain niin tylsä ja tuskainen. Täällä ei ole mitään.
Kuhmalahdelta saa 500e tontteja,mutta ihmiset ovat aika kyyliä.
Sahalahdella asuu paljon sexsin nälkäisiä naisia.
Sahalahdella saa äitien tekemää ruokaa.
Siis onko siellä äidit yhä hellan ja nyrkin välissä. Oliskos aika siellä isien tarttua kauhan varteen, kuten muuallakin maailmassa, vihdoinkin siis kohti tasa-arvoista maailmaa!
Eikö kallentiellä saa tonttia halavalla
Sahalahdella kytätään.
Tuhmalahdella tietty ihmiset ovat kaukana normi perhestä.
Palomies x pekka osti 6000e kameran ja suumaa kaikki nettiin,melkoinen sairas ukko ajaa paku merulla ja noin 67
Sahalahlella syölään jos saalaan sulenlihhaa mailonkassa mahlottomasti.
Hienoja ja ystävällisiä ihan normaaleja kivoja ihmisiä ja asioita,
kaikki on katsojan silmässä, näet sen mitä haluat nähdä,
tajuat , eli et.........
Kauhea paskakylä, jossa haisee einestehtaiden rasva pitkin kylää. Ihmiset leikkivät toinen toistaan parempaa kulissia, mutta ovat sisäsiittoisia pirttijuoppoja. Bussit kulkee äärimäisen huonosti ja mitään virikkeitä ei ole. Yleensä syrjäkylissä on edes jotain luontonähtävyyksiä ja kulkemispaikkoja. Sahalahdessa ei ole edes kävelytietä kuin nimeksi. Samalla taajamatiellä menee autot, lapset ja koiranpaskattajat, jotka ei Ikinä kerää koiriensa paskoja"ollaanhan maalla" lopputalvesta tulee esiin kauhea määrä koiranpaskaa ja hajukin on uskomaton.
löysin heti muutettuani sahalahteen töitä ja asunnon ja paikallisesta bupista ihan nätin tyttöystävän, pienet rinnat mutta suuri sydän.
Ihan on Pirkanmaa aatelia asuinaluetta,
kyllä on niin komeeta maisemaa ,
ja kivoja ihmisiä,
kyllä tänne kannattaa muuttaa vaikka kauempaakin,
ihanaa leijonat , ihanaa elää ja asua Sahalahdella eli Sahkussa.
Kyllä näin on, kun itse on normaali ja ystävällinen , katsoo asioita laajemmin ja ottaa faktoista selvää, niin hyvä tulee.
Jos taas ei , niin sitten on vain niin...........
Sahalahti on parasta laatutietoisille ja ystävällisille ,
hymyileville normaaleille ihmisille.
Niitä tosin siellä pienen pieni osa.
Aloita itsestäsi, ainoa mihin voit oikeasti vaikuttaa.