Määrittele syrjäytyminen?

619

Mikä on syrjäytymistä? Mielestäni porukat jakautuvat selkeästi omiin lokeroihinsa, jolloin ei olla tekemisissä muun kuin oman lokeronsa kanssa. Suomi on selkeästi luokkayhteiskunta eikä sitä heti huomaa kun on tekemisissä oman yhteiskuntaluokkansa kanssa. Silloin tiedät olevasi köyhä kun äitisi lainaa sinulta 20€ vaikka olet opiskelija.

8

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Missälogiikkasi

      Miten se tarkoittaa että olet köyhä jos lainaat äidillesi rahaa?

      Eikö se tarkoita vain että sinulla on vähintään riittävästi rahaa kun voit lainata sitä muille?

      Tuskin äitisikään on köyhä. Hän vain elää yli varojensa ja käyttää rahansa väärin.

      • hävetkääelätit

        Yleensä se menee toisinpäin. Vanhemmat ohmiset elävät itsr tienaamillaan rahoilla.
        Laiskat lapsensa taas elävät yhteiskunnan elätteinä.


    • ElitismiVäliaikaista

      Yhteiskunta ottaa kyllä omansa pois.
      Kun työtön saa tukia pari vuotta, on velka yhteiskunnalle n. 11 000€.
      Sitten hänet palkataan tukityöhön jossa brutto on 1000€/kk. Yhteiskunta voittaa
      palkkakuluissa 12 000€ vuodessa.
      Eläteiksi haukkujat maistavat eräänä päivänä itse kurjuutta. Vuoro tulee jokaiselle.
      Älä silloin luule saavasi armoa, jos et sitä itsekään muille osoittanut.

    • vieroksuvat

      Syrjäytyminen = laiskuus. Tuo pätee kaikkiin alle 25-vuotiaisiin.

    • eiollasyrjässä

      Yleensä kai karkein määritelmä syrjäytymiselle on se, ettei koskaan pääse palkkatyöhön: siis ei siis saa, löydä paikkaansa vapailta työmarkkinoilta. Sitten on niitä muita määritelmiä lisänä termille. Täydellisesti syrjäytynyt ei ole enää kirjoilla systeemeissä: ei hae töitä, ei ole kirjoilla missään, ajautuu harmaan ja rikollisen sektorin puolelle.
      Olen noin 60-kymppinen, pitkäaikaistyötön. Olen määritelmän mukaan takulla jonkin asteen syrjäytynyt, mutta en kyllä koe niin. Saan pienen korvauksen yhteiskunnalta: tosin en kuluta paljoa ostamalla tai käyttämällä palveluja, mutta elän mielekästä ja monella tavalla yhteis- ja ihmiskunnalle tärkeätä elämää. Osallistun paljon vapaaetoistyöhön, jonka avulla moni lähellä ja kaukana saa apua ja pääsee eteenpäin.
      Uskon että tämä palkaton suurelle yhteisölle näkymätön työ säästää yhteiskunnalta euroja. En maksa nyt veroja, mutta kun elän terveellisesti: en polta, juo, liikun ja hoidan terveyttäni, niin en todennäköisesti tarvitse sitten eläkeiässä niin paljon yhteiskunnan palveluja. Olen yrittänyt pitää pientä pesämunaa tuleville päiville, jotta voisin ostaa sitten palveluja kun voimani eivät enää riitä perusarjen rutiinien pyörittämiseen.
      Eläkkeeni tulee olemaan minimaallinen. Jälkikasvua ei ole, joten on ihan hyvä pitää mielessä, että joutuu enemmän vastaamaan hoivastaan kun ei ole niitä omaisia asioita hoitelemassa.
      Jumalan suunnitelmissa ja luomana meillä kaikilla on ihmisarvo. Ei sitä ratkaise palkkatyö ei se mitä me saadaan täällä aineellisesti aikaa. Jos sinulla ei ole mistä antaa taloudellista panosta, niin voi olla siunauksena henkisellä tasolla. Sinulla saattaa olla ihan toisenlaisen tehtävä ja tarkoituskuin hänellä joka raataa tehtaassa, siivoaa rappukäytäviä, tai tekee töitä yliopistotutkijana.
      Kaikki rehellinen ja työ on arvokasta.

    • turkmeenikko

      Elämä on liian helppoa .

    • AkuSyrjästä

      Syrjäytyminen? Se on sitä että tykkää yli kaiken Mikko ja Martti Syrjän musiikista.

    • Itseni varmaan voi luokitella syrjäytyneeksi. Olen ollut kuntouttavassa työtoiminnassa marraskuusta 2012 lähtien. Koulutus on, palkallisessa työssä ollut viimeksi keväällä 2011. Aikani jaksoin laittaa hakemuksia firmoihin. Luovuin toivosta löytää töitä.

      Omillani olen asunut elokuun alusta lähtien. Huhtikuussa 2012 aloin säästämään kelan tuista säästötilille rahaa, jotta pystyisin maksamaan takuuvuokran, muuttoavun yms. Huonekalut ostin Kierrätyskeskuksesta, jossa olen kuntouttavassa työtoiminnassa.

      Sosiaalista elämää ei oikeastaan ole. Jotain hyvän tuttuja on, mutta läheisiä ystäviä ei. Parisuhdetta en aio yrittääkkään löytää, kun en usko kenenkään huolivan tällaista tyyppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2350
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1031
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1021
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      990
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      941
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      756
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      697
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    Aihe