Jumalauta! Nyt ei yhtään vatulointia eikä hurrien venttailua. Mukaan HETI! Tämä on se sauma saada jostain tukea ryssien kanssa. Kaikki peliin! Nyt ei Saulin pidä odotella päätökseen kyvyttömiä, koska tätä on ITSE ESITETTY!
Ranska pyytää EU:lta turvatakuita
jotainHyvää
15101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tämä on Suomelle se hetki! NYT täysillä mukaan. Niitä, jotka on tosi eurooppalaisia, ei unohdeta, kun Putin alkaa pullistella. Tässä on se sauma. Nyt on aika tehdä päätöksiä, eikä kyttäillä muiden selkien takana.. Mitä vaan, mitä Ranska pyytää. Saadaan sitten takaisin, kun on hätä ja se päivä tulee.
Ei tässä voida ohittaa Venäjää, koska ei tule olemaan niin seinähullua Eurooppalaista poliitikkoa joka alkaisi sotimaan Syyriassa ilman Venäläisten suostumusta ja yhteistyötä. Lisäksi tama on käytännön asia. Euroopan maat eivät halua tapattaa vain omia sotilaitaan Syyriassa, suurvallat kuten Venäjä ja USA eivät laske sotilaitaan yhtä tarkasti.
Kyllä Ranska on ollut jo ennen noita iskuja pommilennoilla Syyriassa. Ota selvää asioista, tuokin asia on ollut aikoja sitten uutisoituna valtamediassa.
Mutta joo, Ranskalle täysi tuki, huolimatta siitä, että isot Euroopan maat kieltäytyivät auttamasta Suomea, kun spekuloitiin Venäjän aggressioita taannoin.
Ranskaa kannattaa auttaa, niillä on natojoukkojen lisäksi myös muukalaislegioona. Ja muukalaislegioonassa on sellaisia ukkoja, joilla on tietoa taitoa mihin vaan, mitä sotimiseen tulee. Saatetaan hyvinkin tarvita heidän kansainvälistä knowhowta tulevaisuudessa.
En olekaan sanonut ettei siellä olisi oltu pommilennoilla. Syyrian historian tuntevat kaikki lukutaitoiset. Mutta ISIStä ei saada Syyriasta pois pommilennoilla, vaan sinne on vietävä maajoukot. En tiedä sen sijaan mistä sinä olet saanut Euroopan maiden kieltäytymisen Suomen auttamiseen. Unionissa maat vastaavat jäsenen viralliseen pyyntöön, ei spekulaatioihin. Ranskan oletetaan tekevän virallisen pyynnön huomenna. Se on ensimmäinen kerta Unionin historiassa. Ranska on NATO maa, joten huomioitavaa on että se esittää pyynnön Unionille, sen sijaan että vetoaisi NATO maihin 5 artiklan perusteella.
Ja en todellakaan usko että Syyriaan menisi kukaan täysipäinen eurooppalainen sopimatta Venäjän kanssa. Siellä on nyt kuukauden päivät ollut Venäjän ilmavoimat ja ohjusjärjestelmät ilmapuolustukseen on vasta saatu asennettua. Lännellä on huonot välit Assadiin ja Iraniin, ja ilman heidän tukeaan ISIKsen kaataminen aloittaa laajan ja pitkällisen sotatilan ennen kuin ISIS on hävitetty.
Kannattaa olla REALISTI ! Maailma ei toimi kuten RAMBO filmeistä voisi kuvitella.
Todennäköisesti Ranska haluaa vain koko Euroopan yhteen linjaan yhdessä Venäjän kanssa, jotta ISIS saadaan pois Syyriasta nopeasti. Olen sitä mieltä että tama on EUlle näytön paikka, koska olisi hienoa jos onnistuisimme tekemään yhdessä päätöksen tämmöisen koko eurooppaa uhkaavan järjestön eliminoimisesta.
Voisin kuvitella että ongelmaksi nousevat Britit, jotka tulevat vesittämään tätä Unionin yhteistyötä. Onnistuessaan Euroopan Unioni kyseenalaistaisi jossain määrin NATOn merkityksen, ja Britit ovat kyllä yleensä laittaneet jenkit etusijalle kun EUn ja USAn edut ovat vastakkain.
Voi voi. Nyt on muutamallakin hyysäriämmällä jo ruikulipaskaa housut täynnä kun näyttää siltä että Suomi joutuu antamaan turvatakuut kun hyysäriämmien ihannemaata vastaan hyökätään.
Toisaalta, voi tuossa olla sekin puolensa että sitten niitä rättipääterroristeja voitaisiin ottaa enemmän tänne Suomeen loisimaan, turvapaikkaa hakemaan tietysti niinkuin tähänkin asti....
Toivottavasti presidentti kutsuu UTVAn heti kokoon. Tätä hetkeä ei pidä missata. Virolaiset tiesi hetkensä historiassa. Nyt olisi vihdoin Suomen vuoro. Kaikki Ranskalle, mitä ne toivoo. Saadaan sitten apua Putinin kanssa ja se on pian tosi tarpeen.
Miten minulla on semmoinen ikävä kutina (täytyy rasvata), että jossain vaiheessa näitä turvatakuita pyytää myös Ruotsi. Ja silloin ollaan aika paljon lähempänä menomestaa. Toivottavasti olen väärässä.
Ruotsissa jysähtää lähiaikoina, ja siellä on jo valmiiksi pilalle suvaittuja suvaitsemattomia muhamettilaisia pilvin pimein.
Luin Göteborgin uutisaviisia äsken, ja yhä hullummaksi menee meininki. Kannattaisi lopettaa suvaitsemattomien suvaitseminen ajoissa...
Tottakai niitä pyytää myös Ruotsi ja kusessa se onkin. Meidän ja Ruotsin väliset turvatakuut on kuitenkin yhteinen intressi, vaikka se ripuli onkin just nyt niiden puolella. Meille tämä kaikki -jos se realisoituu, on jättipotti. Jos EU alkaa antamaan turvatakuita, se rajaa poikiemme toimialueita, eikä NATOon olisi ehkä päästy sittenkään. Putinin rahastot on tyhjät vuodessa. Siksi on KIIRE!
Tätä EI VOI RYSSIÄ!. Miksi me ollaan EU:ssa? Just nyt, kerrankin, voitaisiin saada jotain. Äkkiä, ennen kuin "Venäjän lausuntojen vuoksi ei voida tehdä mitään".
Tämähän tuli taas niin yllätäin ja puun takaa, että asiaahan pitää siksi ensin kunnolla vatuloida ja valtamediassa untamomärehtien lehmänhenkäyshuokauksin käännellä...
Te, jotka olette yhteydessä kansanedustajiinne, vedotkaa tämän asian puolesta. On kysymyksessä ISO JUTTU jatkossa. Kerrankin oltaisiin "oikeassa kelkassa". Tämä ei ole meiltä pois, mutta jatkossa, kun VARMASTI tarvitaan, iso apu ehkä ois!
Jahas, EU-johtajat nauttivat nyt sitten oikein kunnolla unelma-agendoistaan ja työnsä hedelmistä maahantunkeuduttamisen parissa:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015111620679775_ul.shtml
Jo onnettomat, kyvyttömät rajasivat sotilaat Ranskalle annettavasta avusta. Viranomaisapu kuulemma käy. Se vissiiin auttaa pirusti, kun Putin hönkii tänne, ettei tueksemme tule sotilaita, vaan "virkamiehiä ja -naisia".