SIIHENPÄS SE SITTEN EU,n YHTEISAPUKIN TYREHTYI!

http://yle.fi/uutiset/kanerva_suomi_ei_voi_auttaa_ranskaa_voimakeinoin__laki_estaa/8460534

"Kanerva: Suomi ei voi auttaa Ranskaa voimakeinoin – laki estää
Ranska pyytää EU-mailta sotilaallista apua terrorismin torjuntaan. Puolustusvaliokunnan puheenjohtajan Ilkka Kanervan mukaan Suomi voi auttaa vain pehmein keinoin."


Suomessakin on meuhkattu jotta jos Suomi joutuu jostakin syystä kuseen, tulee kaikki EU maat apuun! No eipä tule koska on tehty lakeja jotka estävät sen!
Onkin kaikkein viisainta pysyä naapurimaiden kanssa sovussa, Venäjänkin ja juurikin Venäjän ! Puretaan kauppasaarto ja aletaan tehdä Putiinin kanssa kauppaa kuten ennenkin, ja pyllistetään EU,lle perseemme !

Late Lapista. SSSS Ry!

23

84

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin_taitaa_mennä

      Poliitikot eivät uskalla olla solidaarisia Ranskalle. Miten Suomi voi olla EU:n jäsemaa, jos ei pystytä noudattamaan EU:n peruskirjaa?

      • Sonapas muuta. Kyllä Suomessa noudatetaan kaikkia niitä EU.n peruskirjan lakeja joista on haittaa Suomelle pilkuntarkasti, mutta ei niitä joista olisi hyötyä Suomelle ja Suomalaisille. Että silleen.


      • vittumitäväkeä
        höpöhöpö kirjoitti:

        Sonapas muuta. Kyllä Suomessa noudatetaan kaikkia niitä EU.n peruskirjan lakeja joista on haittaa Suomelle pilkuntarkasti, mutta ei niitä joista olisi hyötyä Suomelle ja Suomalaisille. Että silleen.

        mitä hyötyä olisi Suomen sotia, vitun natovajakki?


    • Cääcman

      Taas Late laukaisi kylmän totuuden...ajattelin itsekin aiemmin, että muut EUnukkilan maat ovat Suomen turvana, jos kriisi tulee mutta äkkiäkös nekin voivat "mukavuussyistä" piiloutua jonkin juristerian taakse!
      Eli haluaisimme kovasti pientä Suomea jeesata, mutku..................................

      Venäjän kaupassa olisi Suomen nousun mahikset. Pakotteet ovat naurettavia, jos sitäkään.

      • Eikö olisi aika sanoutua irti noista Venäjän pakotteista ihan sen Suomen talouden takia ? Venäjä on ja pysyy Suomen naapurimaana ja sen kanssa on oltava hyvät välit ja käytävä kauppaa. Että silleen.


    • Venäjä_venäjä_venäjä

      Kuinkas Kanerva nyt näin selittelee? Missä on Kanervan uhmakas esiintyminen vuosien takaa Venäjää kohtaan? Onko ISIS pehmittänyt Kanervan mielipiteet kertaheitolla. Tuliko Kanervasta "papelitiikeli"?

      • Osuit asian ytimeen. Että silleen.


    • KillingGround

      Suomi kaivoi oman hautansa suvakismin ja hyysäreiden ehdoilla, se siintä sitten tällä kertaa.
      Mahtaa Pariisin uhrien veri maistua suolaisen makealta suvakkivajakkien suussa..?

    • Nomiettikäätätä

      Suomessa idiootit tekee idioottimaisia lakeja mm:ssa turvaa rikollisten asemaa ja hallitukset tuhlaa kymmeniä miljardeja Afrikan kehitysapuun ja EU:n muiden kansojen hyväksi.

      Ei se ihme ole, että tällaisella talous ym:lla politiikalla kaikki on päin pershereikää.

    • EiTerroristeille

      Ranska _on_ yksi terroristivaltio USA'n ja Isrelin rinnalla - brittejä unohtamatta.

      Nyt murhattiin omiaan, että saatiin sodalle Syyriaan oikeutus.

    • slsafdjlsk

      Ja sitä kauppasaartoahan EI pureta, ennen kuin Venäjä jättää naapurimaansa rauhaan. Onko Latekin Pietarin trollitehtaan listoilla, juttu on sen mukaista hourimista? Pitää elää naapureiden kanssa sovussa, miksi tätä Suomen kohdalla toitotat kun se on tuo idän öykkärivaltio, jonka pitää opetella elämään sovussa naapureiden kanssa.

      Mutta Late taitaa olla YYA-ajan kasvatti. Aivot taitavat olla ikuisesti YYA-asetuksilla.

      • Ertewejklljjl

        Suomi on melko paskassa tilanteessa. EU:sta on lähinnä vain haittaa ja venäjä josta olisi suurta hyötyä viennissä on tämän eeuun talouspakoteen takia sekin hyöty pois.
        Venäjä sai mitä antsaitsi mutta suomi sai myös mitä ei todellakaan ansainnut.


      • slfjsljlssdkj
        Ertewejklljjl kirjoitti:

        Suomi on melko paskassa tilanteessa. EU:sta on lähinnä vain haittaa ja venäjä josta olisi suurta hyötyä viennissä on tämän eeuun talouspakoteen takia sekin hyöty pois.
        Venäjä sai mitä antsaitsi mutta suomi sai myös mitä ei todellakaan ansainnut.

        Viestisi on totta. Paskassa tilanteessa ollaan, mutta vielä paskemmassa oltaisiin tulevaisuudessa, jos Venäjän voimapolitiikalle annettaisiin hiljainen hyväksyntä jättämällä sanktiot määräämättä.

        Ottaa vaan kupoliin aina kun joku syyllistää Suomea siitä, että Suomi ei nyt elä sovussa Venäjän kanssa kun on mukana pakotteissa. Suomi on elänyt viimeiset 50 vuotta Venäjän kanssa niin sovussa kuin mahdollista, mutta Venäjä on tossa mm. alottanut parit aseelliset konfliktit parin naapurimaan kanssa. Se on vain ja ainoastaan Venäjä, jonka pitää opetella elämään sovussa muiden kanssa. Suomihan on ollut suorastaan malliesimerkki Venäjä-suhteiden hoidossa.


      • Suomea ei voi siirtää, se pitäisi jo tajuta pöllöimmänkin Suomen päättäjän. Olemme Venäjän naapureita maailman tappiin saakka ja naapuriin on syytä olla hyvät välit. Että silleen.


      • sfljdfkjdslkj
        höpöhöpö kirjoitti:

        Suomea ei voi siirtää, se pitäisi jo tajuta pöllöimmänkin Suomen päättäjän. Olemme Venäjän naapureita maailman tappiin saakka ja naapuriin on syytä olla hyvät välit. Että silleen.

        Siksi pakotteet ja niissä määrätietoisesti pitäytyminen onkin juuri Suomen kannalta hyvin tärkeää. On lähetettävä viesti Venäjälle, että naapurimaiden kimppuun käyminen ei ole oikein. Olemme valmiit vaikka tinkimään taloudellisesta hyödystä rauhan vuoksi.

        Hyviä välejä kun on vaikea pitää, jos iso naapuri ei ole halukas pitämään hyviä välejä. Tangoon tarvitaan kaksi.


    • vastavuoroisesti

      Pehmeitä keinoja tarjotaan varmaan tännekin avuksi jos Suomi joutuu sotaan.

      • MatutJaAseet

        Hyysärisuvakkivajakit puhuvat hyökkääjävihollisen suohon mediassa aivan kuin ovat jo tässä ns. "aseettomassa" maahantunkeutumisasiassa Suomen kansallekin tehneet...


    • KillingGround

      No niin:
      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015111720681331_ul.shtml
      -Maan puolustusministeri Jean-Yves Le Drian pyysi muilta EU-mailta apua sotilasoperaatioihin ulkomailla ja tukea taistelussa Isisiä vastaan Syyriassa ja Irakissa.
      -----
      Nyt nähdään Suomen poliitikkojen oikea karva ja alistuneisuus hyysärien tussutossun alle.
      Mr. "tussu" Kanerva jo kerkesikin "vatuloimaan" asiaa.

      • KillingGround

        Ja hyysärit on kohta ihan paniikissa valtamediassa julistamassa, että maahantunkeutujien uinuvat unelmasolut alkavat aktivoitumaan, jos Suomi osallistuu kerrankin aktiivisesti islamistisontapaskan tuhoamiseen, eiköstä vain?


      • öhmetti

        Miksi Ranska ei pyydä Natoa auttamaan, onhan kyseessä sotilaallinen avuntarve? Vai eikö Nato halua auttaa? Onko Natollakin joku lakipykälä, joka kieltää avunannon tässä tapauksessa?


      • KillingGround
        öhmetti kirjoitti:

        Miksi Ranska ei pyydä Natoa auttamaan, onhan kyseessä sotilaallinen avuntarve? Vai eikö Nato halua auttaa? Onko Natollakin joku lakipykälä, joka kieltää avunannon tässä tapauksessa?

        Mitä ihmettä?
        http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015111720681550_ul.shtml
        -EU-maat ovat yksimielisesti hyväksyneet Ranskan pyynnön EU:n turvatakuiden käyttöönotosta.

        Eikö Hyysäri-Suomi antanutkaan haisevaa vastalausettaan?
        Vai jättikö rasismileimapelossaan vain perinteisesti äänestämättä koko asiassa...
        Nooh, älkää saatanaa palvovat hyysäriämmät viellä innostuko hysterisoimaan liikaa:
        -EU:n turvatakuiden käyttöönotto on poliittinen toimi, joka eroaa Naton turvatakuista.


    • kokkareetuusiilait

      Pakotteet Venäjää vastaa, on jokin syykin. Miksei Usaan ole pakotteita. Sehän on hyökännyt moniin valtioihin. Kaatoi Husseininkin. Oli kuulemma ylipainoinen

    • KillingGround

      Silloin kun laki ei ole koko kansakunnan edun mukainen niin se on huono ja joutaa vessaan, vedettäväks pois.
      Eli kaikkea toivoa sotilaallisen avun antamisesta ihmiskunnan taistelussa saatanaa vastaan tulevaisuudessa ei ole viellä menetetty:
      Sotilaallisen avun mahdollistava lakiesitys on tulossa eduskuntaan ensi vuoden alussa.
      Niinistön mukaan lainsäädännön valmistelua on kiirehditty. Lakiesitys on ollut valmisteilla noin vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe