Minulle asennettiin viikko sitten kyseinen kierukka, ja ajattelin kertoa omista kokemuksistani. Jos googlettaa niin löytyy pääasiassa kauhukertomuksia, ja tottakai olin pelotellut itseäni lukemalla niitä.
Taustaksi voisin kertoa olevani 23 vuotias ja ei-synnyttänyt nainen. Ei raskauksia, keskenmenoja tai abortteja takana. Aikaisempina ehkäisymuotoina NuvaRing (e-rengas) ja pari kuukautta minipillereitä. Gynen mukaan aika ahtaat paikat, eli asettaminen tulisi sattumaan kuulemma. Keskiverto kipukynnys.
Elikkäs, noin tuntia ennen asettamista nappasin pari vahvaa paramaxia, ja todellakin jännitti. Asettamisen yhteydessä tunsin kaksi kipupiikkiä, jotka eivät olleet kovin voimakkaita, voisi verrata huonosti (=kivuliaaseen) papa-kokeeseen.
Koko asettamisprosessiin kului noin kaksi minuuttia ultraamisesta lankojen katkaisuun. Minua huimasi asettamisen jälkeen, mutta alapäässä/kohdun tienoilla ei ollut kipuja sillä hetkellä. Lepäilin hetken, ja soitin kaverilleni olevani valmis haettavaksi. Autossa, noin puolituntia asentamisen jälkeen edelleen heitti päässä hieman, ja alkoi olla kipuja siellä päässä. Menin lepäilemään ja ne kestivät muutaman tunnin (en ottanut särkylääkettä asennuksen jälkeen). Sen jälkeen olen vain ihmetellyt missä ne jälkikivut oikein ovat :D silloin tällöin olen tuntenut kuin kohdunkaula olisi "värissyt" muutamaan kertaan, mutta ei sitä voi sanoa minkään asteiseksi kivuksi.
Asennuspäivänä oli pientä vuotoa, joka lakkasi iltaan mennessä.
Edelleen odotan niitä kipuja tulevaksi, mistä on kerrottu "kauhutarinoissa".
Mirena kierukan asennus, kokemus
2
340
Vastaukset
- kljdfaälskdjf
Mä olen odottanut kipuja tulevaksi jo puolitoista vuotta, vaan eipä ole kuulunut. Asennuskaan ei tehnyt kipeää, vaikka en edes ottanut kipulääkettä ennen sitä (menin suoraan töistä ja unohdin...). Kun lisäksi myös kuukautiskivut ja -vuodot jäivät pois, on pakko olla aika tyytyväinen.
Varmasti tässä on hyvää tuuria, mutta oli myös kokenut gyne. - dfggfdhfhsfsdhf
Ihmiset ovat yksilöitä! Itselläni on ollut nuorena hormonikierukka. Asennus oli varsin nopeasti ohi, ja kestin sen helposti, vaikka oli toki ikävää. Asennusta edelsi abortti, tosin väliaikaa jäi kuukausia. Kierukka poistui puolen vuoden päästä omia aikojaan.
Reilut kymmenen vuotta myöhemmin oli kuparikierukka, ja sen asennus oli painajainen. Kuparikierukan assennusta edelsi keskenmeno, ja sen jälkeen oli vuoden Depo-Provera-ehkäisy (en suosittele ikinä kenellekään, jos on vielä olemassa) ennen kierukkaa. Asentaja oli epäempaattinen ja hidasteli tarpeettomasti, ja sondasi kohtua tarpeettomasti. Sekä asennus että kierukan alkuvaihe olivat kivuliaita. Samoin kuukautiset (koskaan muuloin minulla ei ole ollut mainittavia kuukautiskipuja).
Monet tekijät varmasti vaikuttavat kipuun. Terveydentila, aiemmat tulehdukset ja toimenpiteet, asentajan ammattitaito ja asennustilanne, itse kierukka (hormoni-, kupari-) jne. Mutta ainakin itselläni yksi painajaismainen kokemus riitti kammon syntymiseen. Enää en salli papa-koetta enempiä tutkimuksia ilman nukutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827