Miten rahoitetaan Vantaan ruotsinkielisten palveluiden tulosalue.
Väestömäärä ei pysty tulosaluetta veroillaan maksamaan.
Pitääkö meillä olla noin vahva organisaatio? Eikö pakkoruotsin opiskellut suomenkielisellä puolella toimiva virkamies pysty hoitamaan molempia?
Miksi Vantaa ylläpitää suojatyöpaikkoja?
Ruotsinkieli on Vantaalla vasta 4 eniten puhuttu kieli.
Väestömäärä ei pysty tulosaluetta veroillaan maksamaan.
Pitääkö meillä olla noin vahva organisaatio? Eikö pakkoruotsin opiskellut suomenkielisellä puolella toimiva virkamies pysty hoitamaan molempia?
Miksi Vantaa ylläpitää suojatyöpaikkoja?
Ruotsinkieli on Vantaalla vasta 4 eniten puhuttu kieli.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ruotsinkieliset voisivat muuttaa Siuntioon, ettei sieltä lopeteta junavuoroja. Paavo Lipponen kehui, että ruotsin taidolla saa pohjoisesta Norjasta tai Ruotsista töitä. Vantaa voisi olla svensk fri, niin ei tarvitsisi ylläpitää kalliita palveluja. Nyt täällä asuu 5700, joten 2701 muuttajaa ja kaupunki voidaan muuttaa yksikieliseksi. Trevlig resa!
Samaten työttömät, köyhät, alkoholistit, nistit ja muu roskasakki myös Siuntioon.
Vantaan pitää aloittaa kielikokeilu. Vantaa on Suomen kansainvälisin kaupunki. Kansainväliset yritykset investoivat Vantaalle ja tarvitsevat englannin hyvin hallitsevaa henkilökuntaa.
Vantaan pitää irrottautua suomenruotsalaisten ikeestä ensimmäisenä suurena paikkakuntana. Ruotsilla ei Vantaalla ole mitään käyttöä.
Niin kauan, kun Vantaalla on ilmaiset ruotsin kieliset päivähoidot ja koulut, pitää suomenkielisten käyttää tilaisuus hyväkseen.
Pakkoruotsi tai kielikylvyt eivät hyvää kielitaitoa takaa.
Luokkakoot ruotsiksi ovat pienemmät, eikä matuista ole haittaa.
Ovet jatko-opintoihin avautuvat helposti.
Mikäli saatte kielteisen päätöksen hakekaa oikeutta oikeusteitse. Kielen perusteella syrjiminen on kiellettyä.
Vantaalla kunnallisvaaleihin asettuvat at, jotka ovat olleet pakotetut osallistumaan ruotsin opetukseen, ilmoittautukaa ehdolle myös ZfFolktingetiin. Olette oman osuutenne ruotsin kielen eteen Suomessa tehneet. Mikäli se ei riitä, vaatikaa pakkoruotsista luopumista.
Vantaalla on roskapoliiseja, jotka poistavat turhat roskat. Pitää saada myös ruotsi poliiseja, jotka poistavat turhat menot, joita ruotsin kielen perusteella tulee.
Esimerkkinä on ruotsinkielisen päivähoidon suunnittelun päällikkö!
Hyvä hykkyrä ruotsi on 4 puhutuin kieli Vantaalla. Suomenkielinen päällikkö osannee hoitaa kaiken päivähoidon Vantaalla.
Svensk fri Vanda!
Vantaa voisi poistaa hallinnostaan turhat ruotsinkieliset virkamiehet.
Vantaalaiselle virkamiehelle riittää opeteltu pakkoruotsi. Mikäli ei riitä pakkoruotsilla ei ole paikkaa kouluissa.
Vantaalla on niin vähän ruotsinkielisiä, että päivähoito esimerkiksi voitaisiin hoitaa yhteistyössä naapurikuntien kanssa.