Pariisin konsertti-iskusta. Mail Online kertoo, että metallibändi soitti juuri "Kiss the Devil" -kappaletta, kun islamistit alkoivat tulittaa yleisöä.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3320420/Joyous-crowd-wave-smile-enjoy-Eagles-Death-Metal-concert-just-moments-89-murdered-ISIS-gunmen.html
Hyvin surullinen tieto
33
118
Vastaukset
- sattumaako
Samoin Bukarestin taannoisessa ravintolapalossa soitti metalliyhtye. En tiedä mikä kappale siellä oli menossa, kun alkoi tapahtua.
- sattumako.vain
Kristillisten puoluekokouksessa viime kesänä oli 666 virallista kokousedustajaa eikä sattunut mitään mutta.....
sattumako.vain kirjoitti:
Kristillisten puoluekokouksessa viime kesänä oli 666 virallista kokousedustajaa eikä sattunut mitään mutta.....
Moni kirkkokin on palanut tai sinne on surmattu, täynnä hartaita uskovia.
Emme voi olla turvassa kirkossa emmekä heavykonsertissa.
Kristillisten.. eikä kuulemani mukaan kukaan ole kuollut ateistienkaan kokouksissa. Lukumäärä ei kai yllä lukuun 666.- täydellinenero
torre12 kirjoitti:
Moni kirkkokin on palanut tai sinne on surmattu, täynnä hartaita uskovia.
Emme voi olla turvassa kirkossa emmekä heavykonsertissa.
Kristillisten.. eikä kuulemani mukaan kukaan ole kuollut ateistienkaan kokouksissa. Lukumäärä ei kai yllä lukuun 666."Emme voi olla turvassa kirkossa"
Kuolema kesken messun on autuas!
Toista on kuolla saa.tanaa kutsuessa... Jo bändin nimikin oli Eagle of Death. täydellinenero kirjoitti:
"Emme voi olla turvassa kirkossa"
Kuolema kesken messun on autuas!
Toista on kuolla saa.tanaa kutsuessa... Jo bändin nimikin oli Eagle of Death.Eli on autas kuolema ja on toista kuolla. No. Kuolleita kummakin puolella. Ja viha pontimena..... En nyt näe suurempaa eroavaisuutta. Mikä nimi tappaa kristittyjä?
- täydellinenero
Autuas kuolema tarkoittaa sitä, että kuoleva kuolee rukoillen, parannuksen tehneenä ja pelastuu Jumalan luokse.
- herää.jo
Järkyttävää ! Jeesuksentulemus on lähellä siksi saatana raivoaa ja yrittää viedä helvettiin niin paljon, kun ehtii..
On surullista miten pimeitä ihmiset ovat Suomessakin, joka on muka kristittymaa..?
Kirkon papit saavat kunnian itselleen siitä miksi Suomesta on tullut PAKANAMAA!
- Sarvet.pystyssä
Huomasin mainitun konsertin kuvissa yleisön heiluttelevan Saatana-käsimerkkejä ja ajattelin "1 1 on 2". Sehän on vähän kuin rukous Saatanalle. Ja sarvipää vastasi!
- pahaatekee
Kuinka moni nuori oli tuollakin vähän joukon jatkona... Noin se paha saalistaa. Meille naureskellaan, kun varoitamme.
Mikä on Saatana käsimerkki? Minä en näistä tiedä, mutta te olette tässäkin asiantuntijoita.
Ja taitaa heavyjutuissa tosiaan olleen vähemmän kuolleita kuin esim. uskonsodissa.- Pirulle.pikkusormi
torre12 kirjoitti:
Mikä on Saatana käsimerkki? Minä en näistä tiedä, mutta te olette tässäkin asiantuntijoita.
Ja taitaa heavyjutuissa tosiaan olleen vähemmän kuolleita kuin esim. uskonsodissa.Sormilla tehdään "pirunsarvet": etusormi ja pikkusormi pystyssä, keskisormi ja nimetön alhaalla. Ilmeisesti on muitakin vastaavia merkkejä.
Tällaiset ihmiset pitävät "pirua" hauskana henkilönä, jonka kaikki eivät henkilönä edes usko olevan olemassakaan, mutta tämä edustaa heille lupaa moraalittomuuteen, "vapauteen".
Ihminen voi omilla teoillaan vaikuttaa kohtaloonsa, henkimaailman kanssa ei pidä leikkiä. Tiedän asian ihan omien kokemustenikin kautta: jos antaa tilaisuuden, demonit ovat nopeasti paikalla, tuovat kuoleman mukanaan.
Tuollaiset konsertit jo itsessään kuhisevat demoneita ja ovat siksikin vaarallisia. Niiden vaikutukset ovat pahat, sillä niissä liikkuu myös runsaasti riivattuja ihmisiä. Kaupunkien ilta- ja yöelämä voi olla kuin helvetistä, nykyään jo keskipäiväkin. Mitä tahansa pahaa voi tapahtua. Kannattaisi ennemminkin pysyä kotona ja ottaa vaikka hyvä kirja käteensä. - jättääsanattomaksi
Pirulle.pikkusormi kirjoitti:
Sormilla tehdään "pirunsarvet": etusormi ja pikkusormi pystyssä, keskisormi ja nimetön alhaalla. Ilmeisesti on muitakin vastaavia merkkejä.
Tällaiset ihmiset pitävät "pirua" hauskana henkilönä, jonka kaikki eivät henkilönä edes usko olevan olemassakaan, mutta tämä edustaa heille lupaa moraalittomuuteen, "vapauteen".
Ihminen voi omilla teoillaan vaikuttaa kohtaloonsa, henkimaailman kanssa ei pidä leikkiä. Tiedän asian ihan omien kokemustenikin kautta: jos antaa tilaisuuden, demonit ovat nopeasti paikalla, tuovat kuoleman mukanaan.
Tuollaiset konsertit jo itsessään kuhisevat demoneita ja ovat siksikin vaarallisia. Niiden vaikutukset ovat pahat, sillä niissä liikkuu myös runsaasti riivattuja ihmisiä. Kaupunkien ilta- ja yöelämä voi olla kuin helvetistä, nykyään jo keskipäiväkin. Mitä tahansa pahaa voi tapahtua. Kannattaisi ennemminkin pysyä kotona ja ottaa vaikka hyvä kirja käteensä."Ihminen voi omilla teoillaan vaikuttaa kohtaloonsa, henkimaailman kanssa ei pidä leikkiä. Tiedän asian ihan omien kokemustenikin kautta: jos antaa tilaisuuden, demonit ovat nopeasti paikalla, tuovat kuoleman mukanaan."
Tuo on aivan totta. Henkivallat täällä taistelevat keskenään. Törkymusiikki on yksi väylä, jossa pahat henkivallat pääsevät ihmisen sieluun estämään ihmistä löytämästä Kristusta. Se, että ihminen päästää pahan asumaan sydämeensä, merkitsee hengellistä kuolemaa. Saa'tana kerää voittoja siellä, missä ihmiset eivät vaivaudu rukoilemaan ja etsimään Jumalaa ja missä ihmiset eivät edes usko pahojen henkien olemassaoloon ja kuvittelevat olevansa itsensä herroja.
Saa'tanalla ja hänen joukoillaan on vain yksi tavoite: anti-kristillisen nautinnon kautta sitoa ihmisiä hengellisen kuoleman liekaan ja lopulta ikuiseen helvettiin. Saaa'tana haluaa yksinomaan pahaa, koska hän on läpeensä ja ikuisesti paha.
Etsi Kristusta tänään, kun voit vielä Hänet löytää!
- IloinenIloitsija
Ateisteja meni......
Jos olisi konjakkia niin voisi ottaa napsut...... - näin.on
Kyllähän sarvipäällä on myös voimaa, sehän tekeytyy Raamatunkin mukaan "valkeuden enkeliksi" ja eksyttää, jos mahdollista, valitutkin.
Jeesus varoittaa tästä monesti, esimerkkinä vaikkapa Matt.24 luku kokonaisuudssaan.
Tuota samaa ajattelin, kun uutista luin, on se surullista, että ihmiset eivät ymmärrä, mitä voimia avukseen huutavat.
Pelasin nuorempana spiritismiä, sekun oli vähän muotia ja sillä haettiin mukamas seikkailua.
Kunnes kävi niin, että en saanutkaan asialta rauhaa, mutta onnekseni olin saanut kotona kuitenkin vähän kristillistä kasvatusta ja ymmärsin rukoilla Jeesusta avuksi ja silla sain rauhan sisälleni.
Jeesus on voittanut kuoleman vallan, ja Jeesus ainoa nimi, jota sarvipääkin tottelee, aamen.Tähän sanon. Rukoilin Jeesusta tuhansia kertoja, ja kokeeksi kerran saatanaa.
Molemmat tavat tuottivat tuloksen NOLLA. Tyhjää kaikki uskovien jutut.- jättääsanattomaksi
"Pelasin nuorempana spiritismiä, sekun oli vähän muotia ja sillä haettiin mukamas seikkailua.
Kunnes kävi niin, että en saanutkaan asialta rauhaa, mutta onnekseni olin saanut kotona kuitenkin vähän kristillistä kasvatusta ja ymmärsin rukoilla Jeesusta avuksi ja silla sain rauhan sisälleni."
Vain Jeesus antaa meille todellisen rauhan sydämeen. Kaikilla ei ole tuota kristillistä kasvatusta enää.
Siunausta elämääsi! - jättääsanattomaksi
torre12 kirjoitti:
Tähän sanon. Rukoilin Jeesusta tuhansia kertoja, ja kokeeksi kerran saatanaa.
Molemmat tavat tuottivat tuloksen NOLLA. Tyhjää kaikki uskovien jutut."Tyhjää kaikki uskovien jutut."
Tuo on hengellinen kuolema. Paha sai aikaiseksi juuri sen, mitä halusi. Et enää etsi Jumalaa.
Ehkä elämässäsi on asioita, joista voisit alkaa kiittää Jumalaa? Jumalaa pitää etsiä nöyrällä mielellä rukoillen, ei Hänelle ehtoja asettaen, koska kaikki elämä on Hänestä lähtöisin. jättääsanattomaksi kirjoitti:
"Tyhjää kaikki uskovien jutut."
Tuo on hengellinen kuolema. Paha sai aikaiseksi juuri sen, mitä halusi. Et enää etsi Jumalaa.
Ehkä elämässäsi on asioita, joista voisit alkaa kiittää Jumalaa? Jumalaa pitää etsiä nöyrällä mielellä rukoillen, ei Hänelle ehtoja asettaen, koska kaikki elämä on Hänestä lähtöisin.Heh. Kyllä siinä "hengellinen kuolema" väistämättä tulee, kun huomaa rukoilleensa tuhannet rukoukset seinille. Vastaanottajaa ei kuulunut.
Minun elämässäni on paljon hyviä ja mukavia asioita; ei tarvitse enää muuta etsiä. On silti yksi ikävä juttu: yläkerran naapuri on vanha vihainen akka, joka on selvästi henkisesti sairas, ja huutaa ja möykkää ja haukkuu myös minua. Mutta tälle en tällä hetkellä mitään voi. Muuten olisikin täydellistä.
Mutta että "voisin alkaa kiittämään Jumalaa"? Kaikki on tapahtunut ilman Jumalaa, joten kiitos ei sinne suuntaan voi mennä.- UskovaNoora
torre12 kirjoitti:
Tähän sanon. Rukoilin Jeesusta tuhansia kertoja, ja kokeeksi kerran saatanaa.
Molemmat tavat tuottivat tuloksen NOLLA. Tyhjää kaikki uskovien jutut.Torre, ensin tulee usko, sen jälkeen voi tulla yliluonnollisiakin ihmeitä.
On tapauksia, joissa järjestys on ollut päinvastainen (esim. Raamatun henkilöillä, jotka elivät ennen Kirjoitusten täydellistymistä), mutta Raamatunkin mukaan ensin tulee jano, sen jälkeen tulee Jumalan sanan kuuleminen, sitten usko ja Jumalan tahdon mukaan ojentautuminen. Sen jälkeen voi tulla rukousvastauksia, jopa yliluonnollisina ihmeinä.
Koin itse ensimmäisen, vastaansanomattomasti yliluonnollisen ihmeen oltuani yli 4,5 vuotta uskossa "pelkästään" Raamatun evankeliumin varassa. Ihmeen jälkeen huomasin, että olen edelleen uskossa "pelkän" evankeliumin varassa! Ihme vahvisti uskoani, mutta evankeliumi on se, johon uskoni perustuu.
Jeesuksen kertomuksessa (profetiassa?) rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta Jumalan autuuteen siirtynyt Abraham sanoi: "Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös." Luuk. 16: 31. UskovaNoora kirjoitti:
Torre, ensin tulee usko, sen jälkeen voi tulla yliluonnollisiakin ihmeitä.
On tapauksia, joissa järjestys on ollut päinvastainen (esim. Raamatun henkilöillä, jotka elivät ennen Kirjoitusten täydellistymistä), mutta Raamatunkin mukaan ensin tulee jano, sen jälkeen tulee Jumalan sanan kuuleminen, sitten usko ja Jumalan tahdon mukaan ojentautuminen. Sen jälkeen voi tulla rukousvastauksia, jopa yliluonnollisina ihmeinä.
Koin itse ensimmäisen, vastaansanomattomasti yliluonnollisen ihmeen oltuani yli 4,5 vuotta uskossa "pelkästään" Raamatun evankeliumin varassa. Ihmeen jälkeen huomasin, että olen edelleen uskossa "pelkän" evankeliumin varassa! Ihme vahvisti uskoani, mutta evankeliumi on se, johon uskoni perustuu.
Jeesuksen kertomuksessa (profetiassa?) rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta Jumalan autuuteen siirtynyt Abraham sanoi: "Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös." Luuk. 16: 31.Niinhän se, ensin mullekin tuli usko. Mutta usko meni, ja olisi mennyt vaikka olisin ollut muslimina. Tyhjää kaikki, ei minun kannata pettää itseäni muuta kuvittelemalla.
Jos joku muu kokee jotain, niin hyvä niin.- jättääsanattomaksi
torre12 kirjoitti:
Heh. Kyllä siinä "hengellinen kuolema" väistämättä tulee, kun huomaa rukoilleensa tuhannet rukoukset seinille. Vastaanottajaa ei kuulunut.
Minun elämässäni on paljon hyviä ja mukavia asioita; ei tarvitse enää muuta etsiä. On silti yksi ikävä juttu: yläkerran naapuri on vanha vihainen akka, joka on selvästi henkisesti sairas, ja huutaa ja möykkää ja haukkuu myös minua. Mutta tälle en tällä hetkellä mitään voi. Muuten olisikin täydellistä.
Mutta että "voisin alkaa kiittämään Jumalaa"? Kaikki on tapahtunut ilman Jumalaa, joten kiitos ei sinne suuntaan voi mennä.Täällä luterilaisuus-palstalla kuitenkin viihdyt. Niin kauan kuin elämme on toivoa, koska Jumalan rakkaus etsii meitä.
- UskovaNoora
jättääsanattomaksi kirjoitti:
Täällä luterilaisuus-palstalla kuitenkin viihdyt. Niin kauan kuin elämme on toivoa, koska Jumalan rakkaus etsii meitä.
Aamen!
jättääsanattomaksi kirjoitti:
Täällä luterilaisuus-palstalla kuitenkin viihdyt. Niin kauan kuin elämme on toivoa, koska Jumalan rakkaus etsii meitä.
"Jumalan rakkaus etsii meitä". Tämä oli aikoinaan minulle järisyttävä asia.
Huomasin yhtäkkiä, että en koskaan tuntenut Jumalan rakkautta, mutta tunsin aina ihmisten rakkauden. Ja ihmiset ovat näkyviä, kuuluvia ja tuntuvia, ja ovat olemassa. Jumala ei selvästikään ole.
- Checkthisout
zonbileddoja katsellessa esim. walking dead tulee mieleen zombeista muslimit. Minusta ne näyttää ihan muslimeilta, samoinlainen häijy katse silmissään ja paha tahtoisuus. Jotain todella riivauksellista.
Se että maailman tuhansissa hevimetallitapahtumissa ei ole sattunut yhtään mitään, kertoo siis selkeästi että hevimetalli on totuus, vai miten teidän logiikkaanne pitäisi ymmärtää?
- jättääsanattomaksi
"Se että maailman tuhansissa hevimetallitapahtumissa ei ole sattunut yhtään mitään"
Eikö ole tapahtunut mitään, kun ihmiset ovat hengellisesti kuolleita? jättääsanattomaksi kirjoitti:
"Se että maailman tuhansissa hevimetallitapahtumissa ei ole sattunut yhtään mitään"
Eikö ole tapahtunut mitään, kun ihmiset ovat hengellisesti kuolleita?No eivät he tosiaan taida uskonlahkoihin kuulua, mutta ei kai se ole sattumista. En noin yleensä pidä hevimetallista, mutta jos sen ja fanaattisen lahkouskovaisuuden väliltä pitäisi valita niin sitten hevi.
jättääsanattomaksi kirjoitti:
"Se että maailman tuhansissa hevimetallitapahtumissa ei ole sattunut yhtään mitään"
Eikö ole tapahtunut mitään, kun ihmiset ovat hengellisesti kuolleita?Olen ollut monissa konserteissa, myös heavy. En ole huomannut eroa juurikaan; ihmiset ovat pohjimmaltaan samanlaisia. Vain musiikkimaku ja muutkin tavat ja ajatukset poikkeavat.
Eli konserttien päätyttyä on kaikki aina hyvin.
- Tomppajoonas
Typerä aloitus, kuvottavaa uhrien syyllistämistä, kyseessä ei nimestään huolimatta edes ole metallibändi, ei varsinkaan death metallia soittava, vaan nimi on parodia, rehellistä juurevaa bluesrockia esittävät. Ja mitä sitten vaikka olisikin. Rock, rauha ja rakkaus.
Aloittaja ja kaltaisensa eivät ymmärrä parodiaa eikä heistä voi tehdä parodiaa, he tekevät sitä itse. (Vapaasti osin Paavo Haavikkoa lainaten.)
Sanoisin, että Pariisin iskuissa on monta kertaluokkaa surullisempia piirteitä, kuin mikään musiikkikappaleen nimi voi koskaan olla.
- KTS--
Naapurin helluntaiseurakunnan pastori astui koiranpaskaan.
Oli varmaan sekin rangaistus jostakin. - tällälainäi
Muistakaa, että Tuska open air-metallifestivaali on Suomen rauhallisin festivaali. Poliisikin usein kiittelee, kun metallikansa osaa käyttäytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs541668- 131433
- 1741376
- 811338
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3011286- 181209
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61948Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98945Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33913- 347835