Taas salaa valmisteltu ja tuodaanko vaan yllärinä valtuustoon koulun lopetus. Ei se näin toimi. Alajärven/lehtimäen tyttö ei taida tietää ja hallita visioivaa päätäntää.
Myllymäellä on lapsia ja esiopetukseen tulee vuosin kuluessa lisää.
Olemme juuri siksi muuttaneet Ähtäriin saadaan lapset pikkukouluun ja näin on meille luvattu.
Myllymäeltä ei ole omankylän arvoja ja todellisuutta puolustavaa edustajaa joten me kylläiset nousemme nyt esille.
"Mistä otetaan rahat säästöihin" Kysyy Pirttimäki ja muut ns. puh johtajat.
1 OPPIVELVOLLISUUS ON LAISSA SE ON KUNTIEN LAKISÄÄTEISTÄ PALVELUA.
Lakisääteistä ei ole hotellien osakuuksien osto, saatikka tyky toiminan nimellä ostaa Naavasta mitään kutukammaria. Sinne rakentaa tiestö joka tuli vaan tuosta turhuuteen heittämällä 35.000e Ostaa Niittylän tonttia estäen yrittäjyyttä. ( Kaikki katetaan lainalla)
Perustaa juhlarahastoja ja edustaa verovaroin. Lopettaen kersoilta koulun.
Turhia virkoja on Elinkeinopäälikkö ( Lähdössä kuitenkin nyt pois, mutta tilalle vaaditaan työtön OMAN pitäjän sijainen)
Kultuuripäälikkö ei ole myöskään lakisääteinen tehtävä.Vaan on niitä turhia suurien valtionavun turvin perustettuja hömpään vieviä tehtäviä.
Pirkanpohjasäätiötä joka vuosi rahoitetaan omakotitalon verran turhuuteen sekin raha.Koska Ähtärin veronmaksajaa se ei ilahduta saatikka ole lakisääteistä kuntien palveluakaan.
Suuret edustusmenot joista puolet voi karsia ja kaikenlaiset kalliit ilmoitus kulut ja markkinointi joka menee hukkan kuolevassa kylässä.
Ne suuret hallintokulut, ja turhat päälliköt puoleen tulee jo kouluille tilaa joka kylälle.
On turhaa pirttimäen kysellä mitä rahat. RAHAT OTETAAN NIISTÄ PÄÄTTÄMISTÄSI ilman lakisuojaa olevista hömppä menoista. ( TUrhia verovaroin kyhättyjä gheissejä on paljon)
Matkailun tukeminenkaan ei ole kuntien lakisääteistä palvelua. Mutta Ähtärissä sekin on päätetty kuin se kuuluisi lailla säädettyihin kuntien palveluihin.
MYLLYMÄELLÄ ON ESIOPETUKSEEN TULOSSA JA MENOSSA LAPSIA, tuleeko tässä taas väärät laskelmat kuin Kangasmäen aikaan toisessa päässä kylää. Näin mielestämme on nyt taas käymässä, Historia toistaa itseään, ja samat laskemssa kuin Peränteelläkin joista kaikki se mitä kyläläiset puhui ja laski olikin faktaa.
Ei ollut sielläkään yksikään omankulän "satraappi" auttamassa oikeissa laskelmissa.
Myllymäen koulua ei vaan niin lopeteta kun salaseurassa päätety on ja laskelmissta puuttuu uudet päivitykset. ( Kuten peränteelläkin kaikki oli paperilla kunnassa tehty kuin tuulen huudettu, mutta nyt maksetaan ja ihmetellään suuria kuluja) just joo helmitaulu valtuustoon ja ällätikku käteen.
Savolaa ei kannata tässä vaivata, ei pitänyt Peränteelläkään oman pitäjän puolta, eikä nyt Hesassakaan istuu poissa olleena kun oman alueen asiat ja junat menee ohi.
Julkisuuteen voimme niitä turhia menoja saattaa enemmänkin, joten ei nyt kannata kysellä herrain MISTÄ RAHAA, lailla säädetty palvelu ei kysy rahaa se kuuluu järjestää.
Myllymäen koulu loppuu!!!!!
15
354
Vastaukset
- Y6Y6999
väärä palsta PUUPÄÄ
- selväsanainenpalkinto
Sirkkis niin tohkeissaan että viestit menee minne sattuu. Pääasia kuitenkin että asia tuli selväksi.
- Ettästiedätte
selväsanainenpalkinto kirjoitti:
Sirkkis niin tohkeissaan että viestit menee minne sattuu. Pääasia kuitenkin että asia tuli selväksi.
Valitettavasti en ole kyseinen henkilö, mutta kiitos.
Tarkoituksella yhdistymistämme varten on hyvä Alavudekin kuulua, että lapsia on ja koulua tarvitaan. - Säätiöhömppää
Kiitos teidoista on Ähtärissä rahaa tuhlattu oikein kun tänne tulee oikeaa mielipidettä
- Autaalavusmeittii
selväsanainenpalkinto kirjoitti:
Sirkkis niin tohkeissaan että viestit menee minne sattuu. Pääasia kuitenkin että asia tuli selväksi.
Ei olen mies, mutta en tervamuna. Olen ottanut huikkaa ja Myllymäellä on päättäjät kuin hiiret laarissa, ei ne sano että taasko valtuustoon ja vaan koulut kiinni.
Tässä ollaan pekkasilla ja kuppia otetaan. Hyvä kun Alavuskin saa kippistää.
Totuus on nyt täällä kamalaa..avoimuus ja päätösten läpinäkysyys on vain juhlapuheissa ei Myllymäellä. - Loppuuhössötys
Ihan oikee ja selvästä päästä ja naapurin airan raoista.
Kun kersoja on tarpeeksi on oiken että hullut päätökset tulee ajoissa jopa naapurille tietoonsa.
Olette pian meidän takapihaa - Anonyymi00014
Loppuuhössötys kirjoitti:
Ihan oikee ja selvästä päästä ja naapurin airan raoista.
Kun kersoja on tarpeeksi on oiken että hullut päätökset tulee ajoissa jopa naapurille tietoonsa.
Olette pian meidän takapihaaSATRAAPPI = Satraappi tarkoittaa alunperin muinais-Persian maakunnan käskynhaltija tai maaherra.
-Nykykielessä kuvaannollisessa merkityksessä:Poliittinen tai hallinnollinen johtaja: Itsenäisesti tai jopa omapäisesti aluettaan hallitseva vallankäyttäjä.
- odottakaa.tätä
Nou hätä, saatte suljettuun kouluun matuja. Näin se on mennyt muuallakin
- juhadsip
Nou hätä, saatte suljettuun kouluun matuja. Näin se on mennyt muuallakin
Niinpä. Ja kaikki hoidetaan/sovitaan hyvin hiljaa, ettei ihmiset saisi asiasta tietää, ennenkuin on jo myöhäistä. - morad
juhadsip kirjoitti:
Nou hätä, saatte suljettuun kouluun matuja. Näin se on mennyt muuallakin
Niinpä. Ja kaikki hoidetaan/sovitaan hyvin hiljaa, ettei ihmiset saisi asiasta tietää, ennenkuin on jo myöhäistä.Se vain ihmetyttää miksi "me"suomalainen lammaskansa annamme kaiken tämän paskan tapahtua. Vaik naapuris ruottis on jo pidemmän aikaa näkynyt, ettei tämä mamutus toimi. Tiedä sitten, jos joku johtajatyyppiä oleva alkaisi ajamaan asiaa, niin saattaisi lammaskansakin uskaltaa vaatia maanpetturihallitukselta toimia ja äkkiä. Ja en meinaa mitään kansalaisalotteita/muutaman sadan ihmisen marssia. Homma pitäisi hoitaa niinkuin Puolassa, missä marssijoita oli 30000-50000. Kun tämmöinen lauma menee esim. tornion rajalle ja eduskuntatalon eteen ja ei poistu ennenkuin päättäjät alkaa kuuntelemaan kansaa. Tämä meno, jos jatkuu, niin voipi olla ruotsin,saksan,ranskan ym. malli täällä suomessakin. Ja kaikki tajuaa mitä siitä seuraa kantaväestölle. Missä islam, siellä ongelma!!!
Suvakit on tietysti eri asia, näille on turha jopa faktojen kanssa yrittää mitään keskustelua saada aikaiseksi.
Ja eihän noita eu:n lakeja noudata kukaan muukaan eu maa.. Paitsi Viro(meinaan dublininsopimus). - Anonyymi00015
morad kirjoitti:
Se vain ihmetyttää miksi "me"suomalainen lammaskansa annamme kaiken tämän paskan tapahtua. Vaik naapuris ruottis on jo pidemmän aikaa näkynyt, ettei tämä mamutus toimi. Tiedä sitten, jos joku johtajatyyppiä oleva alkaisi ajamaan asiaa, niin saattaisi lammaskansakin uskaltaa vaatia maanpetturihallitukselta toimia ja äkkiä. Ja en meinaa mitään kansalaisalotteita/muutaman sadan ihmisen marssia. Homma pitäisi hoitaa niinkuin Puolassa, missä marssijoita oli 30000-50000. Kun tämmöinen lauma menee esim. tornion rajalle ja eduskuntatalon eteen ja ei poistu ennenkuin päättäjät alkaa kuuntelemaan kansaa. Tämä meno, jos jatkuu, niin voipi olla ruotsin,saksan,ranskan ym. malli täällä suomessakin. Ja kaikki tajuaa mitä siitä seuraa kantaväestölle. Missä islam, siellä ongelma!!!
Suvakit on tietysti eri asia, näille on turha jopa faktojen kanssa yrittää mitään keskustelua saada aikaiseksi.
Ja eihän noita eu:n lakeja noudata kukaan muukaan eu maa.. Paitsi Viro(meinaan dublininsopimus).kun ei tajuta että RKP tappaa suomenkansaa... on aina tappanut tapattanut...
nyt väestönvaihto ja suomi lopetetaan EUssa RKP saa rusotinkielisen hallintoalueensa...
- selväsanainenpalkinto
Jos aloittajaksi epäilty maksaisi veronsa Ähtäriin eikä Vaasaan niin kaupungilla olisi paremmat mahdollisuudet pitää pikkukouluja pystyssä.
- gnld
en ole Vaasalainen
- Malliapäätännästä
Kun kaupunki Ähtärissä ottaisi töihin ihmisiä jotka maksaa veronsa Ähtäriin olisi se mukavaa naapurillekin. Elinkeinopäälikkö maksaa Kuortaneelle ja on omassa pitäjässään kokoomus politikkona. Rakennustarkastaja maksaa Töysään ( Alavuteen siis meille)
Virroille perusturvanpäällikkö. Alajärvelle sivistystoimenjohtaja ja teknisen osaston johtavassa asemassa oleva.
Projektipäällikkö Karstulaan.
Hotellin johtaja minne liet. Apteekariko Teuvalle jne jne
Joten ei kannata kenenkään maksaa Ähtäriin valtion osuudet menee muualle ja eihän siellä ole edes palvelujakaan. Kuka tompeli sinne maksaas. Palvelusta pitää maksaa, mutta kun ei ole menekööt kaikki muualle veroineen ja valtion osuuksineen.
Alavus odottaa.
- sekoomuspettääaina
mE myllymen koulun oppilaiden vanhemmat ja lapset olemme keränneet Sivassa nimilistan koulumme jatkamista kannattavien puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753425Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1041730Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2301381- 741336
- 641205
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991097Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521079- 63991
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873- 42857