Kiitos SAK:lle. Posti joutui perääntymään!

Posti peräytyi päätöksestään käyttää rikkurityövoimaa mahdollisen Postin lakon aikana.

SAK toimi hienosti ja käytti raskasta arsenaalia ja käänsi jääräpäisen Postin johdon päät.

Kiitoksia! Jälleen nähtiin, että ammattiliitot ovat tänä aikana tärkeämpiä kuin koskaan.
10123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oppineet hallitukselta, uhataan ja sitten peruutetaan.

Äänestä
  • On se kummaa, kun Postin johtajistossa on väkeä niin, että päät yhteen kolisee. Kaikilla huippupalkka. Ovat tietysti samalla puolella vaatimassa niiltä palkkoja elemmaksi, jotka työtkin tekevät eli elättävät nämä loisijat. Mihin Postikin tarvitsee niin monta johtajaa? Maailma on ihmeellinen!

    Äänestä

  • tyrtytrytytry kirjoitti:

    On se kummaa, kun Postin johtajistossa on väkeä niin, että päät yhteen kolisee. Kaikilla huippupalkka. Ovat tietysti samalla puolella vaatimassa niiltä palkkoja elemmaksi, jotka työtkin tekevät eli elättävät nämä loisijat. Mihin Postikin tarvitsee niin monta johtajaa? Maailma on ihmeellinen!

    Niin on myös SAK:n johdossakin törkeän suurilla palkoilla johtajia, jotka eivät välitä moniko joutuu työttömäksi kun rahat loppuvat, kunhan omat saavutetut edut säilyvät. Mihin AY liike tarvitsee niin paljon korkeapalkkaisia johtajia.

    Äänestä

Tuollaisen johtoryhmän olettaisi ajoittavan muutosvaateet postin sesonkiajan ulkopuolelle . Joulunjäkeen voisi lakkoilla loputtomiin .

Äänestä

Niinpä niin sinä luulet, miten kävisi kun niin monelta jäisi aamulehti tulematta. Taitaisi siinä kepulaisilla lehtitaloilla olla hätä kädessä. Sinä et varmaan tiedä, että postilaiset tekevät nämäkin työt ja silloin vielä kun sinä nukut ja näet"50 unia".

Äänestä
  • Vieläkö Posti jakaa jossain päin maaseutua sanomalehtiä? Ei ainakaan AAMUlehtiä eli niitä, jotka jaetaan siihen aikaan, kun ihmiset vielä nukkuvat. Tietääkseni viimeiset kepulaisetkin lehtitalot siirsivät lehdenkannon yksityisille jakelufirmoille muutamia vuosia sitten, kun Posti (tai se Itella) pidensi jakajien reitit niin pitkiksi, että peräkylien isännät olisivat alkaneet saada aamulehtensä vasta joskus iltapäivällä. Lisäksi Posti vaati päiväjakelusta isomman hinnan kuin yksityiset firmat yöjakelustaan.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Vieläkö Posti jakaa jossain päin maaseutua sanomalehtiä? Ei ainakaan AAMUlehtiä eli niitä, jotka jaetaan siihen aikaan, kun ihmiset vielä nukkuvat. Tietääkseni viimeiset kepulaisetkin lehtitalot siirsivät lehdenkannon yksityisille jakelufirmoille muutamia vuosia sitten, kun Posti (tai se Itella) pidensi jakajien reitit niin pitkiksi, että peräkylien isännät olisivat alkaneet saada aamulehtensä vasta joskus iltapäivällä. Lisäksi Posti vaati päiväjakelusta isomman hinnan kuin yksityiset firmat yöjakelustaan.

    No tässä ainakin yksi tuore uutinen tältä vuodelta:
    Posti ja Ilkka-Yhtymä jatkavat yhteistyötä sanomalehtien jakelussa Etelä-Pohjanmaalla ja Vaasassa

    12.05.2015 14:48 (Päivitetty: 12.05.2015 14:59)

    Monia, monia muitakin löytyy, ei kaikilla ole omaa jakelua vielä vuosiin.

    Äänestä

Kyllä postilaiset saavat aivan liikaa palkkaa, ajatellen työn vaatimuksia. Lehtiä ja kirjeitä jakaessa ei tarvi muuta kuin hieman lukutaitoa.

Jos olen väärässä, kertokaa. Kaupan kassalla on vaativampaa kun on hankalia asiakkaita ja paljon vaihtelevat työajat

Äänestä
  • Aika kova se on 1400€/kk bruttona, kadehtikaa!

    Äänestä

Posti toimii hitaasti mutta varmasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HyväHyväHyvä kirjoitti:

Posti peräytyi päätöksestään käyttää rikkurityövoimaa mahdollisen Postin lakon aikana.

SAK toimi hienosti ja käytti raskasta arsenaalia ja käänsi jääräpäisen Postin johdon päät.

Kiitoksia! Jälleen nähtiin, että ammattiliitot ovat tänä aikana tärkeämpiä kuin koskaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu