Obama ja muut USAn hännystelijät kannatavat ISIS:tä ja muita jihadisteja. Washingtonin tiltutkin kannattavat ISIS:stä vain siitä syystä kun USAkin kannattaa.
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/assad putin-43341
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/assad putin-43341
Vastaukset 21
Vanhimmat
Matoon
TODELLISUUDESSA kaikki lännessä vastustavat ISIS-järjestöä ja monet länsimaat pommittavat järjestön asemia päivittäin!
Ainoat järjestön kannattajat löytyvät juuri Venäjän Tiltujen (kuten Tarkkispoika tai Valkeakosken Tiltu) joukosta!
Lukekaa Valkeakosken Tiltun lausuma Pariisin terroristi-iskun jälkeen: " et ymmärrä isänmaallisia martyyrejä, kamikatzeja, kommandosotilaita jotka uhraavat henkensä isänmaalleen.”
"TODELLISUUDESSA kaikki lännessä vastustavat ISIS-järjestöä ja monet länsimaat pommittavat järjestön asemia päivittäin!"
Kumma juttu, ettei tuloksia näy. Viimeisen kolmen kuukauden aikana USA on tappanut alle 50 ISIS-taistelijaa, Iso-Britannia kahdeksan. Vertailun vuoksi Venäjä samassa ajassa yli neljäsataa.
Harhaanko ne länsimaiden pommit aina sattumalta putoaa?
Onpa kumma, kun tuloksia näkyy. Liittouma toimii Irakin alueella, ja siellä ISIS on ajettu todella ahtaalle kurdien Peshmergan ja liittouman ilmaiskujen avulla. Venäjä puolestaan on enimmäkseen pommittanut ISIS:iä vastaan taistelevia ryhmittymiä tai siviilejä. ISIS on Syyriassa kaikkea muuta kuin ahtaalla, mutta se lienee Venäjän ja Al-Assadin tarkoituskin.
Irakin alueella tuloksia näkyy ainoastaan Turkin tunkeutumisessa alueelle vastoin Irakin hallinnon tahtoa?
Länsiliittouma ei ole saanut Irakissa mitään mainittavaa aikaiseksi, sekasorto pahenee ja Irak on avoimen tyytymätön?
Samoin Saudien liittouma kunnostautui Jemenissä pommittaen Lääkärit yli rajojen sairaalaa....5-kuollutta, loukkaantuneista ei tietoa.
Olet siis sitä mieltä, että ISIS-järjestöä ei saisi ajaa pois tai tuhota? Vastahan Irakin armeija pääsi Ramadin kaupunkiin.
"Onpa kumma, kun tuloksia näkyy. Liittouma toimii Irakin alueella, ja siellä ISIS on ajettu todella ahtaalle kurdien Peshmergan ja liittouman ilmaiskujen avulla."
Kuvitteellisten ilmaiskujen avulla? Peshmergat ovat ainoana osapuolena saaneet merkittävästi edistystä Isistä vastaan. Liittouman toiminta näkyy lähinnä siinä, että yksi sen maa, Turkki, pommittaa Peshmergoja. Samalla Turkki tulee auttaneeksi Isistä.
Turkki ei ole pommittanut Peshmergaa vaan PKK:ta. Siinä on merkittävä ero. PKK on terroristijärjestöksi luokiteltu, Syyrian ja Neuvostoliiton perustama ryhmittymä tavoitteenaan Turkin horjuttaminen. Liittouma ei tue PKK:ta vaan Peshmergaa - eli Irakin kurdiarmeijaa. Ilmaiskujen teho Peshmergan tukena on kaikkea muuta kuin kuvitteellinen, ja sen näkee Peshmergan etenemisestä.
ja joku toinen lähde väittää, en minä, että pkk on hoitanut likaisimmat työt, myös isisiä vastaan https://news.vice.com/article/meet-the-pkk-terrorists-battling-the-islamic-state-on-the-frontlines-of-iraq , ja muut seuraavat sivusta? eli turkilla, ja usalla syytäkin pelätä pkk:ta
Tuskin kukaan on sentään väittänyt, ettei PKK olisi ollut lainkaan osallisena. Ei kai asiassa ole mitään epäselvyyttä?
EnpäUsko 19.02: "Turkki ei ole pommittanut Peshmergaa vaan PKK:ta."
EnpäUsko 20.27: "Tuskin kukaan on sentään väittänyt, ettei PKK olisi ollut lainkaan osallisena [taistelussa Isistä vastaan]."
Ajaudut vielä umpikujaan juttuinesi. Jos Turkki on pommittanut PKK:ta, joka on tapellut Isistä vastaan, niin silloinhan Turkki on juurkin tukenut Isistä!
Siinä mielessä kyllä - sama logiikka kuin Venäjän tuessa ISIS:lle. Itse asiassa länsimaat moittivat Turkkia juuri tuosta asiasta.
"...sama logiikka kuin Venäjän tuessa ISIS:lle."
En oikein ymmärrä logiikkaasi. Venäjä nimittäin ei ole pommittanut PKK:ta vaan päinvastoin antanut sille aseita.
niin, senpä takia mitään kiirettä isisin kaatamiseen ei ole , kunhan pkk saadaan pidettyä isis osapuolena, ja kiinni taisteluissa. kun homma joskus hiljenee, niin virtaa riittää jälleen turkkia vastaan.
Eiköhän se mene enemmänkin niin, että Assadilla ja Venäjällä ei ole kiirettä ISIS:n kimppuun, koska se sotii muita kapinallisia vastaan.
usa ei enää selvästikään tiedä ketä pitäisi tukea, venäjä luulee tietävänsä, ranska kostaa, ja englanti ?
Osuvasti todettu!
venäjällä on kyllä nyt motiivi saada isis ns. heikompaan happeen. Näin pkk & co voisivat toimia täydellä voimallaan turkin harmina. "tit for tat", kun kerran koneenkin alasampuivat.
Putin ei kyllä edusta mitään viisasta ajattelua.
Hänen ainut päämääränsä on lisätä Venäjän painoarvoa maailman politiikassa. Perusteet vain ovat todella keppoiset.
Suurin osa maailman kristityistä luultavimmin rukoilee suojelusta Putinin toimilta ?
Riippuu siitä, kenet lasket kristityksi. USA:ssahan on menetetty kristillinen usko ja alettu sen sijaan palvoa Colt-pyssyjä. Ranskassa enemmistö väestöstä taitaa olla jo muslimeja, ja Suomessa väki eroaa kirkosta vilkkassti. Eli varmasti suurin osa aidoista kristityistä (siis lähinnä venäläisistä) tukee Putinia.
Putin pelastaa kristittyjä, Usa ja Nato eivät välitä pätkääkään, kieroilevat vaan niin että kristittyjä kuolee ja tottakait muslimejakin.