Kaksi epäiltyä terroristia kuoli, 7 pidätetty
Massiivisen poliisioperaation kohteena oli Pariisin iskujen aivoiksi epäilty Abdelhamid Abaaoud.
ISO OPERAATIO SAINT-DENISISSÄ
- Saint-Denisin esikaupunkialueella Pohjois-Pariisissa alkoi aamuyöstä iso poliisioperaatio, jonka aikana kuultiin lukemattomia laukauksia ja useita räjähdyksiä. Operaatio kesti noin seitsemän tuntia.
- Kohteena oli Pariisin iskujen aivoiksi epäilty Abdelhamid Abaaoud, jonka kohtalosta ei ole vielä tietoa. Varmuutta ei ole siitäkään, oliko hän piiritetyssä asunnossa.
- Kaksi epäiltyä terroristia kuoli, toinen heistä, naismilitantti, räjäytti itsensä.
- Seitsemän henkilöä pidätettiin.
Presidentti Putin oli oikeassa! Voitte piileskellä, mutta teidät saadaan kiinni!
TerroristiTiltu kuvasi näitä terroristeja seuraavasti: "isänmaallisia martyyrejä, kamikatzeja, kommandosotilaita jotka uhraavat henkensä isänmaalleen."
Näköjään arvon kamikazet eivät ole kovinkaan kamikazeja, koska vain kaksi kuoli piirityksessä ja loput ANTAUTUIVAT!
Kantti riittää kyllä tulittamaan automaattiaseilla suojattomia ja viattomia ihmisiä, mutta ei se sitten muuhun riitäkään!
Jos nämä veikot ovat "isänmaallisia" niin mikä mahtaa olla se ISÄNMAA? Useat kun olivat Ranskan kansalaisia tai sitten belgian kansalaisia ja tuskinpa liioin Belgia tuollaisia YSTÄVIÄ kaipaa?
Massiivisen poliisioperaation kohteena oli Pariisin iskujen aivoiksi epäilty Abdelhamid Abaaoud.
ISO OPERAATIO SAINT-DENISISSÄ
- Saint-Denisin esikaupunkialueella Pohjois-Pariisissa alkoi aamuyöstä iso poliisioperaatio, jonka aikana kuultiin lukemattomia laukauksia ja useita räjähdyksiä. Operaatio kesti noin seitsemän tuntia.
- Kohteena oli Pariisin iskujen aivoiksi epäilty Abdelhamid Abaaoud, jonka kohtalosta ei ole vielä tietoa. Varmuutta ei ole siitäkään, oliko hän piiritetyssä asunnossa.
- Kaksi epäiltyä terroristia kuoli, toinen heistä, naismilitantti, räjäytti itsensä.
- Seitsemän henkilöä pidätettiin.
Presidentti Putin oli oikeassa! Voitte piileskellä, mutta teidät saadaan kiinni!
TerroristiTiltu kuvasi näitä terroristeja seuraavasti: "isänmaallisia martyyrejä, kamikatzeja, kommandosotilaita jotka uhraavat henkensä isänmaalleen."
Näköjään arvon kamikazet eivät ole kovinkaan kamikazeja, koska vain kaksi kuoli piirityksessä ja loput ANTAUTUIVAT!
Kantti riittää kyllä tulittamaan automaattiaseilla suojattomia ja viattomia ihmisiä, mutta ei se sitten muuhun riitäkään!
Jos nämä veikot ovat "isänmaallisia" niin mikä mahtaa olla se ISÄNMAA? Useat kun olivat Ranskan kansalaisia tai sitten belgian kansalaisia ja tuskinpa liioin Belgia tuollaisia YSTÄVIÄ kaipaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun tulee tosi eteen nämä veikot antautuvat täysin surutta! Ei siinä järki päätä pakota!
Siinäs näitte, kyllä NATO ruletta. Natopoliisit, JOTKA olivat naamioituneet PARIISILAISIKSI iskivät vain pampulle niks, terroristia niskaan niin loppui se housuitta heiluminen siellä LÄHIÖSSÄ.
Oma perhekin toivoi Abaaoudin kuolemaa – Isä: ”En halua nähdä häntä enää koskaan”
Pariisin iskujen pääepäilty Abdelhamid Abaaoud on jättänyt synkän verivanan jälkeensä sekä Euroopassa että Syyriassa.
Abdelhamid Abaaoud, 28, nousi Euroopan etsityimmäksi terroristiksi Pariisin iskujen jälkeen. Hän on kuitenkin ollut tiedustelupalvelujen tähtäimessä jo jonkin aikaa, ja hänet on tuomittu poissaolevana Belgiassa 20 vuoden vankeuteen terrorismisyytösten nojalla.
Nyt häntä epäillään Pariisin iskujen pääsuunnittelijaksi, ja viranomaiset ympäri Eurooppaa ovat hänen perässään. Abaaoudin on vahvistettu olleen poliisin operaation kohteena keskiviikkona Pariisin Saint-Denisin lähiössä, mutta toistaiseksi hänen olinpaikkansa on tuntematon. On myös mahdollista, että hän on Syyriassa ja toiminut ainoastaan iskujen järjestelijänä sieltä käsin.
Abaaoud syntyi marokkolaistaustaiseen perheeseen ja kasvoi Belgiassa Brysselin pahamaineisessa Molenbeekin lähiössä. On epäselvää, milloin hän radikalisoitui, mutta parina viime vuonna mies on ehtinyt jättää konkreettisesti verivanaa jälkeensä sekä Syyriassa että Euroopassa.
Kuvaavaa hänen persoonalleen on se, että kun Abaaoudin kerrottiin viime vuonna virheellisesti saaneen surmansa taisteluissa Syyriassa, hänen vanhempi sisarensa Yasmina sanoi New York Timesin mukaan:
– Rukoilemme, että hän todella on kuollut.
Perheen täydellisen välirikon taustalla on se, että Abaaoud värväsi jopa 13-vuotiaan Younes-veljensäkin mukaansa Syyriaan. Poika katosi täysin yllättäen Belgiasta.
– En kestä tätä enää. Hän tuhosi perheemme, en halua nähdä häntä enää koskaan, Abaaoudin isä Omar kertoi toimittajille viime toukokuussa, kun pikkuveljen katoamista puitiin oikeudessa toukokuussa.
Ruhjottuja ruumiita
Abaaoud on pysytellyt vastoin sisarensa toivetta sitkeästi elossa. Hän on rehvastellut Isisin propagandavideolla vetäen autollaan ruhjottuja ruumiita perässään.
– Ei tietenkään ole riemukasta vuodattaa verta. Mutta toisinaan on miellyttävää nähdä vääräuskoisten veren vuotavan, mies lausui videolla, joka kumosi taannoisen kuolinuutisen.
Viime vuoden lopulla Abaaoud pomppasi tiedusteluviranomaisten kiikariin, kun hänen kännykänsä jäljitettiin Kreikkaan. Siitä soitettiin Belgiaan tunnetun jihadistin veljelle.
Viranomaiset seurasivat puhelimen jälkiä itäiseen Belgiaan Verviersiin, jossa poliisit tekivät hyökkäyksen epäillyn jihadistisolun käyttämään asuntoon tammikuun puolivälissä. Kaksi epäiltyä kuoli rynnäkössä, useita pidätettiin, aseita ja pommimateriaaleja takavarikoitiin.
Täyttä varmuutta ei ole, oliko Abaaoud tuolloin Belgiassa. Häntä pidettiin kuitenkin solun johtohahmona ja hän sai kesällä 20 vuoden tuomion terrori-iskun suunnittelusta. Solun epäiltiin suunnitelleen poliitikkojen sieppaamista ja mestaamista, ja päänkatkaisuvideon julkistamista netissä.
Jihadistien taustapiru
Tammikuun operaation jälkeen Abaaoud pomppasi esiin helmikuussa Isisin propagandajulkaisussa Daqibissa, jossa hän kerskui Belgiaan suunnittelemallaan iskulla ja ratsian jälkeen tekemällään pakomatkalla.
– Nimeni ja kuvani olivat kaikkialla uutisissa ja siitä huolimatta pystyin oleskelemaan heidän kotimaassaan, suunnittelemaan iskuja vastaan ja poistumaan turvallisesti, Abaaoud naureskeli.
Vahvistusta Abaaoudin matkoille Eurooppaan ei tiettävästi ole.
Abaaoudin uskotaan olevan erittäin tärkeä mies Isisille, sillä hänellä on laaja radikaalien nuorten eurooppalaismiesten verkosto hyppysissään. Abaaoudin sanotaan esimerkiksi tunteneen ranskalais-algerialaisen Mehdi Nemmouchedin, joka surmasi juutalaiseen museoon tekemässään iskussa Brysselissä neljä ihmistä Brysselissä viime vuonna.
Abaaoudin on myös epäilty olleen mukana järjestelemässä epäonnistunutta junaiskua Amsterdamista Pariisiin matkalla olleeseen luotijunaan elokuussa. Sivulliset taltuttivat aseistautuneen Ayoub El Khazzanin, joka onnistui vain haavoittamaan kahta ihmistä.
Ranskalainen Le Monde on kertonut, että ranskalaisjihadisti Reda Hame olisi pidätyksensä jälkeen elokuussa kertonut Abaaoudin värvänneen hänet tekemään terrori-iskun esimerkiksi konserttisaliin tai muuhun niin sanottuun ”pehmeään kohteeseen”. Hame sanoi saaneensa ohjeet ja lyhyen koulutuksen Abaaoudilta Syyriassa.
Abaaoud on ranskalaistietojen mukaan yksi niistä jihadisteista, jotka ovat Syyriassa Ranskan tappolistalla.
Pikkurikollisesta Isis-ryhmän johtoon
Abaaoudin tällä hetkellä tunnetuimmat ystävät ovat hänen nuoruudenkaverinsa Molenbeekistä, eli ranskalaissyntyiset veljekset Ibrahim, 31, ja Salah Abdeslam, 26. Ibrahim räjäytti itsensä viime perjantaina Pariisissa. Salah oli mukana iskuissa, sillä hän vuokrasi niissä käytetyn auton. Hänestä on annettu kansainvälinen pidätysmääräys.
(jatkuu)
jatkuu...
Abaaoudin marokkolaistaustainen perhe eli Brysselissä normaalia keskiluokkaisen maahanmuuttajaperheen elämää. Isä Omar piti vaateliikettä, ja Abaaoud kävi hyvämaineista koulua. Hänellä olisi ollut mahdollisuuksia elämässä, toisin kuin monella muulla maahanmuuttajataustaisella, mutta hän ajautui pikkurikoksia tehtaileviin porukoihin. Abaaoudin sanotaan hengailleen samoissa ravintoloissa huumekauppiaiden kanssa.
Abaaoud istui vuonna 2010 pienen aikaa samassa vankilassa kuin Ibrahim Abdeslam. Miesten radikalisoituminen on mahdollisesti tapahtunut vasta tämän jälkeen. Abaaoud hävisi Syyriaan kuitenkin vasta vuosien 2013 ja 2014 taitteessa.
Terrorismiasiantuntijoiden mukaan häntä epäillään libyalaistaustaisen Isis-ryhmän Katibat al-Battarin johtajaksi. Ryhmässä on myös marokkolaistaustaisia henkilöitä, koska näitä yhdistää samantyylinen arabian murre.
Katibat al-Battaria pidetään Isisin ulkomaille suuntautuvien operaatioiden ytimenä. Väitteiden mukaan Verviersissä tammikuussa poliisin rynnäkössä surmatut jihadistit olivat ryhmän jäseniä. Mitä ilmeisimmin Abaaoudilla on runsaasti lisää eurooppalaisia jihadistitovereita valmiina toteuttamaan uusia iskuja tämän käskystä.