USA harkitsee 25.000

Yhdysvalloissa mamutusta puoltaa eniten presidentti. Hän vaatii, että tämä 300 miljoonainen valtio ottaisi 25.000 pakolaista. Syynäys terroristien seulomiseksi joukosta kestää jopa 2 vuotta. Rebublikaanit vastustavat.

Samaan aikaan Suomeen on jo tullut 30.000 tyyppiä, joiden taustoista ei ole mitään hajua.
551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

suomen pitäis ottaa mallia ja ottaa yhteensä 500kpl
ja syynätä
onko suomi ihan hullu maa
usa varmaa ihmettelee??????????????

Äänestä

Viro otti vastaan 50 ja sekin johti kansalaisten vastustusmielenosoituksiin.

Joku "asiantuntija" sanoi, että Suomi ei saa vertautua Itä-Euroopan maihin vaan mamutulvan hyväksyviin Länsi-Euroopan maihin. Huhhuh...

Äänestä
  • obama yrittää peitellä totuutta, tuo oli o rimanalitus.

    Kyseessähän on tälläinen asia:

    1. Jo peräti 17 osavaltiota kieltäytyy ottamasta vastaan pakolaisia Lähi-Idästä. Ja syykin on ilmeinen: he ovat nähneet Euroopasta, mitä nämä pakolaiset todellisuudessa ovat. Ja vaikka tulijat olisivat perheellisiäkin, niin amerikkalaisilla on sydämessään ja muistissaan vielä tuoreena kokemukset somaliperheistä, joita on tuotu pakolaisina Yhdysvaltoihin. Kokemukset ovat olleet niin huonoja, että erittäin auttavainen ja suvaitseva Yhdysvaltain kansa on vieläkin pottuuntunut somaleiden käytökseen, eikä loppua näy. Vapaaehtoisapua ei somaleille enää tipu, mutta he ovatkin nyt sitten ryhtyneet roistoilemaan urakalla...

    2. Kongressi äänestää pakolaisten vastaanotosta, ja on käynyt yhä ilmeisemmäksi, että päätös tulee olemaan kielteinen. Kongressi voisi myöntyä, jos pakolaisten taustat tutkittaisiin tarkoin ennen valintaa.

    3. Obamalle ei sovi lainkaan taustojen selvittäminen. Obama uhkaili käyttävänsä veto-oikeuttaan kongressin päätöstä vastaan, mikäli päätös on kielteinen. Ja Obama on toistuvasti sanonut, ettei taustoja saa syynätä. Hillary Clinton on samoilla linjoilla, ja lyö lisää löylyä vaatimalla jatkuvasti yhä suurempia pakolaismassoja maahan, viimeisin vaatimuksensa taisi olla 100 000 henkilöä.

    Nyt voimmekin huomata yhtäläisyyksiä tiettyihin tahoihin maailman politiikassa ja finanssielämässä. Sieltä löytyy syylliset tähän kaikkeen, ja ne ovat samoja ihmisiä, jotka tästä kaaoksesta tulevat hyötymään.


    Maailmanhallitus tulossa, olemme kohta kaikki orjia! Mikäli emme ala pikkuhiljaa ymmärtämään, että valta kuuluu kansalle, ja kansanjoukoissa on voimaa. Valta pitää ottaa pois maailman eliitiltä, eli muutamalta liian suurelta pankilta ja finanssialan toimijalta, sekä liian suurilta (ruoka, lääke- ja ase)yrityksiltä.

    Silloin loppuu sodat ja pakolaiset. Loppuu nimittäin kaaoksen rahoitus ja tämä "hajota ja hallitse"-hulluus. Uskontoa käytetään aseena, eivätkä nuo hihhulistit edes ymmärrä olevansa vain työkaluja, joilla ei ole mitään merkitystä.

    Ja foliohatuksi on minua turha alkaa syyttelemään: amerikkalainen tiedustelupalvelu CIA:n johtaja, joka jäi muutama kuukausi sitten eläkkeelle, kohahdutti amerikkalaisyleisöä hetki sitten televisiossa. Hän kertoi ihan avoimesti, että isis ja al-quaida ovat käytännössä sama asia, ja että nämä terrorikultit ovat läntisten tiedustelupalvelujen luomuksia. He vain tottelivat ylempiensä käskyjä ja loivat (eli kouluttivat ja aseistivat) nämä joukot. Rahoittajina Saudi-Arabia, Yhdysvallat ja Turkki, ynnä Qatar.

    Kummallista on, että meillä valtamedia vaikenee näinkin isosta uutisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voiyhrenkerran kirjoitti:

Yhdysvalloissa mamutusta puoltaa eniten presidentti. Hän vaatii, että tämä 300 miljoonainen valtio ottaisi 25.000 pakolaista. Syynäys terroristien seulomiseksi joukosta kestää jopa 2 vuotta. Rebublikaanit vastustavat.

Samaan aikaan Suomeen on jo tullut 30.000 tyyppiä, joiden taustoista ei ole mitään hajua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu