E-pillerien vaikutus naisiin

Haluaisin vähän siis tiedustella (lähinnä miehiltä=)) miten he kokevat naisten pillerien käytön..Oma naiseni sekoo täysin välillä, voin myöntää että välillä olen ärsytyksen aiheuttaja, mutta haluaisin kuulla muidenkin mielipiteitä siitä millaiseksi muiden jätkien omat elämän ystävät muutuvat ja miten naiset tämän itse kokevat=)???!Kiitos jo etukäteen..
5867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko hänellä mahdollisesti PMS-oireita? (eli ennen kuukautisia olevia kiukunpuuska-itkuisuusoireita? jos kyseessä PMS , se vaatisi aina lääkärissä käyntiä.
Toinen vaihtoehto "hermokohtauksiin"ovat tosiaan e-pillerit, kaikille naisille e-pillerit eivät sovi ollenkaan, toiset joutuvat vaihtamaan merkkiä pariinkin kertaan, ennenkuin löytyy omalle elimistölle sopiva merkki. Itse olen joutunut kerran vaihtamaan pillerimerkkiä, koska minulla oli kamalaa päänsärkyä joka päivä!, tämä nykyinen merkki sopiikin sitten loistavasti, >ei mitään sivuoireita>plussaa sekin vielä että kuukautiskivut ovat vähentyneet. Eli jos nainen saa "raivokohtauksia>kyseessä joko PMS TAI väärä pillerimerkki TAI että pillerit eivät sovi laisinkaan>ja mietittävä toista ehkäisykeinoa.

Äänestä
  • Eikös PMS -oireet (onko näitä ees tieteellisesti todistettu olevan olemassa?) liity hormoonitasapainon vaihteluun kehossa ennen kuukautisia?

    Pillereiden kanssanhan nuo hormonit eivät käyttäydy samalla tavalla ja ovulaatiota ei lainkaan ole. Kehohan kuvittelee olevansa koko ajan raskaana niin kauan kuin syö pillereitä, miten siis voisi olla PMS -oireita? Ellei ne sitten ole korvien välissä?

    Itselläni ei ole lääkärinkirjaa tai biologiankirjaa tässä vieressäni, joten jos joku tietää enemmän PMS -oireista ja mikä niitä aiheuttaa niin voisitteko ystävällisesti vastata?

    t: Miina

    Äänestä

Ei e-pillerit mitenkään vaikuta. Naiseni alkoi syömään puoli vuotta sitten Diane Nova-pillereitä ja nyt hän kusee seisovaltaan,rinnat on mennyt kasaan ja tilalle tullut karvoja. Pimppaloorasta on alkanut kasvaa jotain koiranputken tapaista. Mutta kaiken kaikkiaan todella turvallisia pillereitä.

Äänestä

Pillerit sekoittavat pään!jouduin lopettamaan pillerit puolen vuoden käytön jälkeen,koska olin vihainen miehelleni koko aika.Elämä tuntui muutenkin masentavalta.Lopetin pilsut ja nyt kaikki hyvin.

Äänestä

E-pillerit ei vaikuta ainakaan itseeni millään muulla tavoin kuin siten että vauvoja ei ole ilmaantunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärsyyntymisen uhri kirjoitti:

Haluaisin vähän siis tiedustella (lähinnä miehiltä=)) miten he kokevat naisten pillerien käytön..Oma naiseni sekoo täysin välillä, voin myöntää että välillä olen ärsytyksen aiheuttaja, mutta haluaisin kuulla muidenkin mielipiteitä siitä millaiseksi muiden jätkien omat elämän ystävät muutuvat ja miten naiset tämän itse kokevat=)???!Kiitos jo etukäteen..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu