Miksi uskot profetoihin?

Raamatussahan kielletään ennustaminen. Itse luen nykyajan profetiat ennustamiseksi.
1174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ennustaminen ja ennustaminen.
Tarvitset tietoa profetioista.
Ennustamista on kahdesta lähteestä peräisin. kristittyjen profetiat sisältää muutakin kuin ennustamista Pyhän Hengen vaikutuksessa.
Ennustajaeukot taas tekee työnsä syvyyden voimalla. Siis paholainen on heidän isäntänsä. Rajariedon osiossa ennustaminen.
Lue Raamattua niin sinulle selviää Jumalan armolahjat ja profetiat.
Raamatussa on 735 profetiaa. Koko Ilmestyskirja on profetiaa. Lue Jeremia, Jesaja ym..

Äänestä

VT:n profeettakirjat ovat instituutioita, jotka nimettiin suurten hengellisten vaikuttajien mukaan. Heidän työtään jatkoivat ns. profeettaoppilaat, jotka sitten täydensivät tekstiä sen alkuperäisessä "hengessä".

Profeettakoulun kirjallinen työ saattaa kattaa pitkiäkin aikavälejä.
Esim. Danielin kirjan alkutapahtumat on sijoitettu kaukaiseen menneisyyteen.
Samanaikaisesti kirjassa kuvataan aivan tuoreeltaan senhetkistä aikaa ja lopulta tehdään pitkälle tulevaisuuteen ulottuvia päätelmiä.

Äänestä
  • No niinpä, mutta miksi ne Raamatun oikeat ja alkuperäiset profetiat eivät kaikille riitä? Raamattuunhan ei saa lisätä mitään.

    Hurmoshenkiset kaipaavat hurmosta?

    Äänestä

  • Danielin kirjasta sanon edelleenkin kun olen sanonut !

    Danielin unet tuhat ja yksi, nimmarilla kirjoitellessani.

    Äänestä

Raamattu kehottaa anomaan profetoimisen lahjaa!

Äänestä
  • Aamen!

    Äänestä

14. Niin Pietari astui esiin niiden yhdentoista kanssa, korotti äänensä ja puhui heille: "Miehet, juutalaiset ja kaikki Jerusalemissa asuvaiset, olkoon tämä teille tiettävä, ja ottakaa minun sanani korviinne.
15. Eivät nämä ole juovuksissa, niinkuin te luulette; sillä nyt on vasta kolmas hetki päivästä.
16. Vaan tämä on se, mikä on sanottu profeetta Jooelin kautta:
17. 'Ja on tapahtuva viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, että minä vuodatan Henkeni kaiken lihan päälle, ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat, ja nuorukaisenne näkyjä näkevät, ja vanhuksenne unia uneksuvat.
18. Ja myös palvelijaini ja palvelijattarieni päälle minä niinä päivinä vuodatan Henkeni, ja he ennustavat.
19. Ja minä annan näkyä ihmeitä ylhäällä taivaalla ja merkkejä alhaalla maan päällä, verta ja tulta ja savupatsaita.
20. Aurinko muuttuu pimeydeksi ja kuu vereksi, ennenkuin Herran päivä tulee, se suuri ja julkinen.
21. Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.'
Ap.t.2.

Äänestä
  • "mutta miksi ne Raamatun oikeat ja alkuperäiset profetiat eivät kaikille riitä"

    Aivan samalla tavalla kuin VT:n ihmiset liittivät profeettojensa sanomisiin oman aikansa tapahtumat ja odotukset, niin tehdään nykyäänkin.

    Paljon on myöskin kyseessä itseään toteuttavista profetioista.
    Esim. Danielin kirjan messiasennustukset kuumensivat tunteita Israelissa kreikkalaismiehityksen aikana.
    Esiin astui ja nostettiin messiasehdokkaita toinen toisensa perään ja lopulta kehitys johti jonkinlaiseen kansalliseen menestykseen makkabealaissotien aikaan, kun kreikkalaiset lyötiin ulos Israelista.
    Lohtu oli lyhytaikainen. Roomalainen imperiumi oli aloittanut maailmanvalloituksensa toisaalla- asioita, joista meidän Raamattumme on tyystin tietämätön.

    Äänestä

  • Esim. Hesekiel 24 toteutuu silmiemme edessä parasta aikaa....

    Äänestä

  • Hesekiel ei toteudu millään muotoa.

    Äänestä

  • pstt kirjoitti:

    "mutta miksi ne Raamatun oikeat ja alkuperäiset profetiat eivät kaikille riitä"

    Aivan samalla tavalla kuin VT:n ihmiset liittivät profeettojensa sanomisiin oman aikansa tapahtumat ja odotukset, niin tehdään nykyäänkin.

    Paljon on myöskin kyseessä itseään toteuttavista profetioista.
    Esim. Danielin kirjan messiasennustukset kuumensivat tunteita Israelissa kreikkalaismiehityksen aikana.
    Esiin astui ja nostettiin messiasehdokkaita toinen toisensa perään ja lopulta kehitys johti jonkinlaiseen kansalliseen menestykseen makkabealaissotien aikaan, kun kreikkalaiset lyötiin ulos Israelista.
    Lohtu oli lyhytaikainen. Roomalainen imperiumi oli aloittanut maailmanvalloituksensa toisaalla- asioita, joista meidän Raamattumme on tyystin tietämätön.

    Danielin kirja tarkkaan luettuna ja oikein ymmärrettynä on hyvin pitkälle historiallinen teos, se kertoo mm, Syyrian Seleuksos kuninkaitten ja Egyptin Ptolemaioskuninkaitten sodista .

    Ja Danielin kirja historiallisuus päättyy juuri tuohon mainitseaasi Makkabalaisajan alkuun , sitä enne Babylonian pakolaisuuden jälkeen juutalaisilla ei ollut voimaa perustaa minkäänlaista valtiota ja hallintoa kansalleen , vaan valtaa pitivät Egyptin Ptolemaiokset ja Syyrian Seleukokset, uskonnollisen hallinnon keskus oli Serubbabelin temppeli joka vihittiin käyttöön n , 516 eaa. ja siitä kertoo mm,

    Dan.9:24. JOSSA KAIKKEIN PYHIMMÄN VOITELU ON , sen osan vihkiminen käyttöön johon vain kulloisenkin ylipapin oli lupa mennä.

    Rooma tuli hallitsemaan n, 63 eaa. ja Makkabien ikuiseksi vallaksi luonehdittu valta , jota ei toiselle kansalle anneta , valui hiekkaan viimmeistään aikaamme n, 70 Jerusalemin ja Herodeksen temppelin tuhossa.

    Uuden testamentin kirjoittajat koittavat sovitella uuteen uskoon myös Danielin kirjan ns, unia.
    Huom ! Danielin kirja on koottu lyhistä ja useista samankaltaisista kertomuksista joissa kerrotaan mm, Antiokhos neljännen Epifaneen vainoista .

    Makkabialaiskirjat kertovat myös selkeästi tuosta ajanjaksosta ja sen vuoksi kristinusko on jättänyt kääntämättä Makkabialaiskirjat monina vuosisatoina , etteivät ihmiset tietäisi todellista kertomusta mitä Danielin kirja kertoo.

    Sionistit ja Krsistilliset Sionistit ovat käyttäneet Raamattua omien tarkoitusperien saavuttamiseksi tehden oppeja ja valheita, Pyhässä Hengessä ovat harhauttaneet heikosti asioista perillä olevia ihmisiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nothingbutthebible kirjoitti:

Raamatussahan kielletään ennustaminen. Itse luen nykyajan profetiat ennustamiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu