Yle rinnastaa Karjalan evakoita pakolaisiin...

No ensiksikin Karjalan evakot olivat Suomen kansalaisia joita oli noin 420000 .
Jos johonkin verrataan, niin nykyisiin Suomen työttömiin joita on noin 420000 jotka olisi ensin työllistettä kuten ne Karjalan evakot aikoinaan. Että silleen.
34126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Eikös nuo isisin riveistä palaavatkin ole Suomen kansalaisia?

Äänestä
  • Aloittaja

    Kyllä se kansalaisuus on menetetty tuolla teolla. Että silleen.

    Äänestä

  • Ihmettelen vaan jos isisin riveistä suomeen palanneet saa jäädä tänne

    Äänestä

Ylellä ei pystytä käsittämään ketkä ovat oman maan kansalaisia.

Äänestä

Karjalan evakoista jokainen työkykyinen laitettiin tekemään töitä, eivät he ilmaiseksi saaneet juuri mitään. Hyväntekeväisyys oli pääasiassa yksittäisten kansalaisten varassa.
Tuollaiset pakolaisten laiset loisijat olisi ajettu hyvin ääkiä koko kylästä pois.

Äänestä
  • Se on pilkantekemistä, jos verrataan karjalan evakoita ja nyt tulevia elätti porukoita keskenään. Silloin näiden elättien pitäisi olla omassa maassaan pakolaisina, eikä lähteä elintason perään.

    Äänestä

No, tuohan on ollut tuolla medialla pjaskapuhetta koko ajan.

Jokaisenhan sen luulisi tajuavan?

Sivistymättömän, osaamattoman johdattelevaa manipulointipuhetta.

Äänestä
  • Indoktrinaatio Ylen-kanavilla:
    -Indoktrinaatio (ujuttaminen, mieleen iskostaminen, aatteeseen saattaminen, uskotus) on sanoman tuottajan vaikuttamaan pyrkivää viestintää, jossa viestinnän kohde ei tiedosta olevansa vaikutuksen kohteena.
    -Mikäli viestinnän kohteelle paljastuu, että häneen on yritetty vaikuttaa, muuttuu indoktrinaatio hänen kannaltaan propagandaksi.
    -Kun lukijoiden, katselijoiden ja kuulijoiden tiedot ja lähdekritiikki kehittyvät, yhä suurempi osa indoktrinaatioksi tarkoitetusta vaikuttamisesta muuttuu vastaanottajan kannalta propagandaksi, koska hän tiedostaa vaikutusyrityksen.
    -Indoktrinaatiota voidaan toteuttaa objektiivisesti sääntelemällä uutisvirtaa ja uutispainotuksia joukkotiedotusvälineissä.
    -Kun asiasta tuotetaan uutisia valikoimalla riittävän yksipuolinen kuva, alkaa yleinen mielipide muodostua halutun kaltaiseksi, vaikkei käytettäisi propagandan menetelmiä.

    Äänestä

Kyllä Karjalan evakoissakin oli tappelijoita, henkirikoksen tekijöitä, rosvoja ja huorimiehiä.
Lisäksi evakot lähtivät oletetun paremman elintason perässä. He olisivat aivan hyvin voineet jäädä kotikonnuilleen, NL olisi ottanut avosylin vastaan ja integroinut heidät yhteiskuntaansa.

Äänestä

Evakot olivat aitoja pakolaisia ja suomalaisia. Nyt tulee toki pakolaisiakin, mutta myös seikkailijoita, raiskausturisteja, terroristeja ja varkaita.

Äänestä

Ei vertailukelpoista: evakot olivat maan sisäistä muuttoa. Mikseivät esim. irakilaiset toimi samoin: muuta maan pohjoisosaan, turvalliselle alueelle?
Nyt kyllä Ylen pitää pitää palaveri ja keksiä joku ihan uusi juttu. Tuo evakko-aihe ei käyttökelpoinen ja alkaa olla kovin loppuun kaluttu.

Äänestä
  • Aloittaja

    Sanoppas muuta " Miksi ei muuta ". Että silleen.

    Äänestä

Pappa syntynyt karjalan pälkjärvellä ja sieltä lähti evakkoon . Kyllä on ihan suomalainen

Äänestä

Kansasta noin 90% vastustaa nykyistä siirtolais-tsunamia. Miten yle voi jatkuvasti olla asiasta eri mieltä kuin sen ja maahanmuuton rahoittajat?.

Äänestä

Ylen paskalaitos hyysäreineen saa rinnastaa ihan mitä haluaa. Kuka hullu vielä katsoo oikeasti ylen ohjelmia.

Äänestä
  • Kuvitteleeko yle että ihmiset uskoo kaiken paskanjauhannan mitä julistaa

    Äänestä

  • No ei niitä halittaa vaikkei kukaan kattois niin kauan kun VERONMAKSAJAT MAKSAA niiden ökypalkat!

    Äänestä

YLE pitäisi lakkauttaa ja lakkauttamisesta säästyneet verovarat pitäisi käyttää hyödyllisemmin.

Äänestä

Yle pitää muuttaa markkina-ehtoiseksi ja se maksaa kuka haluaa katsoa. Onhan nämä maksukortit bokseihin jo keksitty. Miksi pitää elättää yhtä mediaa verovaroilla?.

Äänestä

Kyllä oksettaa Ylen jatkuva pyrkimys verrata oman maan kansalaisia, evakoita näihin maahantunkeutujiin.

Äänestä
  • korjaan laittomiin maahanmuuttajiin...

    Äänestä

  • Aloittaja

    Ja kaiken lisäksi noita Suomen työttömiä ei edes tarvitse asuttaa, kun niillä on jo asunnot vain se työ puuttuu. Päättäjät voivat keskittyä vian yhteen asiaa hommaamaan töitä. Että silleen.

    Äänestä

K-arjalaiset on sukulaiskansaa khazaarijuutalaisille, jotka taas oli Neuvostoliiton bolsrvikkikommareita ja Saksan ashke-NATSEJA, nykyään valloittavat Palestiinaa ja Usaa.

Nopea googletus AKS=Akateeminen Karjala Seura ja sen salainen alajärjestö Vihan Veljet, jotka ampuivat Mainilan laukaukset haaveena Suur-Suomi

Äänestä
  • Aloittaja

    Vedä paska huuleen kommari. Että silleen.

    Äänestä

  • > ampuivat Mainilan laukaukset <

    Öö russiat on jo tunnustanu ajat sitten että ne ite ampu ne, koska ne tarvi tekosyyn hyökätä Suomeen.

    Äänestä

Joo Karjalan liiton pitäisi jo puuttua noihin älyttömiin vertauksiin. ensinnäkin kyse oli sisäisestä väestönsiirrosta, väestö oli kieleltään että arvoiltaan suomalaisia. Se mitä ihmettelen on se, että jos näissä maissa mistä nämä pakoloiset tulevat turvallisia alueita niin mikseivät sitten asuta heitä kuten suomalaiset teki karjalaisille.

Äänestä

Kaikkia työttömiä ei voida työllistää, sillä
1) osa työttömistä ei kuulu työttömien joukkoon, vaan esim. sairaseläkkeelle
2) osa työttömistä on ammattitaidottomia
3) osa työttömistä ei halua töitä
4) osan työttömistä ei kannata mennä töihin.

Suurin osa näihin ryhmiin kuuluvista on alkuperäisväestöä.

Arviolta 55% työttömistä on työllistettävissä.

Äänestä
  • Aloittaja

    No ne " valetyöttömät " on poistettava todellisten työttömien tilastoista. Vanhojen tilastojen mukaan niitä " Vaikeasti työllistettäviä "= Juoppoja/ huumehörhöjä on noin 100000. Siitä huolimatta työttömiä jää noin 300000 - 400000 laskentavasta ja laskijasta riipuen. Että silllen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    No ne " valetyöttömät " on poistettava todellisten työttömien tilastoista. Vanhojen tilastojen mukaan niitä " Vaikeasti työllistettäviä "= Juoppoja/ huumehörhöjä on noin 100000. Siitä huolimatta työttömiä jää noin 300000 - 400000 laskentavasta ja laskijasta riipuen. Että silllen.

    ongelmat on paljon syvemmällä yhteiskunnassa esim. kelan lääkärit ei päästä työkyvyttömiä sairaita eläkkeelle vaan heitä roikotetaan työttömyystilastoissa vaikka heistä ei työkykyisiä enää tule?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Ja eläkeyhtiöt hankkivat tulla roikotuksella, jos vaikka tappaisvat itsensä ahdigossaan. Että silleen.

    Äänestä

Tietysti tällainen uutinen karjalan evakoista koska persut johtaa yleä ja persut tunnetusti vihaa suomalaisia heikompiosaisia ihmisiä.

Äänestä

Kuinka tyhmä on lupa olla mediassa jonka kansalaisten on pakko maksaa???
Eikö tosiaankaan löydy ketään ylen suuressa joukossa jolla on vähän ajattelukykyä eikä ole niin hurmaantunut näistä "pakolaisista" että on menettänyt kyvyn katsoa totuuta silmiin??
Vertaa omia kansalaisia näihin,

Äänestä

Titanicissa hukkuneet on kuin välimereen hukkuneet pakoloiset.

Äänestä

EI ne oo pakolaisia vaan RINTAMAKARKUREITA!

Jotka on jättäneet heikot naiset, lapset, vanhukset ja sairaat taisteleen yksinään vihollista vastaan.

Todellakin toivon että jos suomalaisnuorukaiset KARKAA RINTAMALTA muihin maihin, ne palautetaan välittömästi takas.

Jos Talvisodan aikana suomalaismiehet olis samaan tapaan ollu rintamakarkureita ja pelkurimaisesti paennu muihin maihin, niin kyllä toivoisin että ne PALAUTTAIS takas Suomeen ja pistettäis ETURINTAMALLE!

Punikeille rintamakarkuruus on tyypillistä touhua.

Vapaussodan aikaan 1918 punikkiäijät ryösti mm. tamperelaisten kullan ja karkas pelkurimaisesti Venäjälle, jättäen muijat sotiin niiden puolesta. (Onneks Stalin tapatti ne punikkiäijät!)

Eli ei mikään ihme että edelleenkin ne puolustelee matu rintamakarkureita?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

No ensiksikin Karjalan evakot olivat Suomen kansalaisia joita oli noin 420000 .
Jos johonkin verrataan, niin nykyisiin Suomen työttömiin joita on noin 420000 jotka olisi ensin työllistettä kuten ne Karjalan evakot aikoinaan. Että silleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu