katsomusaine

eroaValtiokirkosta

11

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8694

      Jo nyt jotkut koulut opettavat kaikille pakollista yhteistä yskontotietoa opetuslain ja -suunnitelman vastaisesti. Näin ainakin joissakin Helsingin kouluissa, joissa on uhkana, että elämänkatsomustiedosta voisi jatkossa tulla suurin opetusryhmä. Näin hienosti torpataan ettei elämänkatsomustieto pääsisi vallitsevaksi normiksi, josta voisi syntyä kipinä, joka leviäsi koko maahan. Voisi syntyä vaatimus avata ET kaikille vapaavalintaiseksi aineeksi ja pian suurin osa oppilaista lukisi koko maassa mieluummin ET:tä. Tämä kehitys tulisi lopulta kuoppaamaan uskontojen opetuksen kokonaan. Hihhulien juoni tämän estämiseen on ollut lanseerata yhteinen katsomusaine, jota nimitetään milloin miksikin harhautus mielessä. Agendaa ajetaan jo sisään opetuslain ja -suunnitelman vastaisesti, kun osassa kouluja on alettu opettaa yhteistä katsomusainetta, yhteistä uskontotietoa.

      • Mites se nyt opetuslain ja -suunnitelman vastaista on kun esimerkiksi Kulosaaren yhteiskoulun yhdistettyjen opetusryhmien mallista ortodoksit tekivät kantelun Apulaisoikeusasiamies Puumalaiselle, joka ratkaisi asian siten että koulun toiminnassa ei ollut moitittavaa?

        https://www.ort.fi/sites/default/files/liitteet/Maria Hattunen/Liite 114e Apulaisoikeusasiamiehen päätös 24.9.2015 Kulosaaren valituksesta.pdf

        Onko Apulaisoikeusasiamies sinun mielestäsi nyt tehnyt virkavirheen kun väität että tuollainen opetusjärjestely olisi lainvastaista?


      • 8694
        rainbowshy kirjoitti:

        Mites se nyt opetuslain ja -suunnitelman vastaista on kun esimerkiksi Kulosaaren yhteiskoulun yhdistettyjen opetusryhmien mallista ortodoksit tekivät kantelun Apulaisoikeusasiamies Puumalaiselle, joka ratkaisi asian siten että koulun toiminnassa ei ollut moitittavaa?

        https://www.ort.fi/sites/default/files/liitteet/Maria Hattunen/Liite 114e Apulaisoikeusasiamiehen päätös 24.9.2015 Kulosaaren valituksesta.pdf

        Onko Apulaisoikeusasiamies sinun mielestäsi nyt tehnyt virkavirheen kun väität että tuollainen opetusjärjestely olisi lainvastaista?

        Kulosaaressa ei yhdistetty kaikkia katsomusaineita yhdeksi katsomusaineeksi, vaan yhdistäminen tehtiin vain niiltä osin kuin katsomusaineet sisälsivät yhteisiä sisältöjä, kuten etiikkaa. Muuten opetettiin katsomusaineiden omat sisällöt eriryhmissä.


      • No siinä tapauksessa osoita esimerkkitapaus sellaisesta koulusta jossa opetetaan lainvastaisesti ja tee siitä vaikkapa kantelu...


    • 35899fg

      Kaikille yhteinen katsomusaine on tasa-arvon kannalta välttämätöntä, muuten uskonnottomat lapset ovat eriarvoisessa asemassa. Kaikkien täytyy oppia tietämään mistä katsomuksissa on kysymys. Uskonnottomat lapset eivät saa jäädä tästä paitsi. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1438

    • Meingott

      Mikäli katsomukset ovat yksityisasioita, eikö niiden sellaisiksi tulisi jäädäkin? Siinä tapauksessa eri katsomusten käsittely ei kuulu kouluopetukseen, vaan korvaavaksi opetusaineeksi olisi kehitettävä filosofiaan ja etiikkaan pohjautuvan moraalinen oppiaine.

    • Et-opelta

      Uusi tuntijako ja uusi ops tulevat voimaan elokuussa 2016.

      Peruskoulussa uskonnon/ET:n tuntimäärä vähenee 11 tunnista 10 tuntiin (peruskoulun 9 vuoden aikana). Sillä mennään. Joten nyt on aika vahvistaa elämänkatsomustietoa, joka on monin paikoin suotta vajaakäytössä.

      Kirkosta jo eronneet ja nyt erovat voisivat erottaa myös lapsensa - ja saman tien ilmoittaa kouuun lapsen vaihtavan "oman uskonnon" opetuksesta ET:oon. Vaihto on hyvä suorittaa esimerkiksi lukukauden vaihtuessa eli 1.1.2016 alken. Ensi syksyyn ei tarvitse odottaa.

      Lukiossa uskonnon/ET:n pakollisten kurssien määrä vähenee kolmesta kahteen ja filosofian pakollisten kurssien määrä nousee yhdestä kahteen.

      Vasta 18 vuotta täyttänyt voi valita vapaasti uskonnon ja ET:n pakolisten kurssien välillä. Aikuislukooissa näin tapahtuukin.

      Mainittakoon, että "pakkouskonnossa" oleva alle 18-vuotiastkin voi kuitenkin vapaavalintaisesti ottaa ET:n kursseja, mutta kun lukion tahti on kova, harvalla on aikaa ottaa ihan uuden "extra"-aineen kursseja, kun pakolliset on kuitenkin tehtävä.

      • ?? Eikö 18-vuotiaalla abiturientillakin ET-opetukseen pääseminen edellytä evlut kirkosta eroamista? Minkä toki voi tehdä, ja siinä ei kestä voimaanpano vuoden loppuun kuten kirkollisverossa, mutta joka tapauksessa.

        Poikkeus on se, että *aloittaa* lukion 18-vuotiaana.


      • VaiMitenSeNytOlikaan
        jori.mantysalo kirjoitti:

        ?? Eikö 18-vuotiaalla abiturientillakin ET-opetukseen pääseminen edellytä evlut kirkosta eroamista? Minkä toki voi tehdä, ja siinä ei kestä voimaanpano vuoden loppuun kuten kirkollisverossa, mutta joka tapauksessa.

        Poikkeus on se, että *aloittaa* lukion 18-vuotiaana.

        Kursseja kait voi suorittaa (?), ainakin valinnaisia, ja ET:n yo-kirjoitukseenkin voi osallistua (?), mutta pakolliseksi katsomusaineen kurssiksi hyväksytään kirkon jäseniltä vain uskonnon kurssit. Eli kirkon jäsen ei saa päästötodistusta, jos ei niitä.


    • jurtti

      En oikein ymmärrä miksei poliitikot voi muuttaa ET:tä vapaavalintaiseksi katsomusaineeksi kaikille. Onko pelkona, että kohta kaikki valitsisivat ET:n?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5970
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5555
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5247
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3255
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2090
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1821
    Aihe