Itsenäisyyspäivä tänä vuonna

Ennen itsenäisyyspäivää odotettiin ja vietettiin hartain mielin kiitollisina siitä, että edelliset sukupolvet suurin uhrauksin taistelivat meille itsenäisen oman maan. Nyt Suomen johtajat kilpailevat siitä, kuka tekee suurimpia myönnytyksiä tänne vyöryville vierasmaalaisille, jotka tulevat aivan eri kulttuurista omine erikoisine uskontoineen. Maamme ja sen saavutukset annetaan vieraille ilmaiseksi samalla kun moni suomalainen elää köyhyydessä ja kurjuudessa.

Eipä taida itsenäisyyspäivä enää tuntua samalta, kuin ennen. Meillä ei kohta uskalla mennäkään mihinkään suurempiin tapahtumiin, kuten 6.12. juhlallisuuksiin.
1756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Järjestetäänkä surukulkue kynttilöineen itsenäisyyden menetyksen muistoksi kaikkialla suomessa. Kaikki eivät pääse Helsinkiin marssimaan. Siisti järjestäytynyt marssi. Anarkistejä ei kaivata.

Äänestä
  • Tämä onkin hyvä idea. Surukulkue ja kynttilät. Kannatan, tätä pitää alkaa puuhaamaan. Sitä ne eivät voi ainakaan kieltää koska kulkue kulkee vaan . Ja joku karmea surumarssi soimaan.

    Äänestä

  • Marssiin pitää hakea lupa, ohjeita??

    Äänestä

Voitaisiin muttaa Itsenäisyyden muistopäiväksi.

Muisteltaisiin aikaa, jona Suomi ei kuulunut EU:hun, meillä oli oma valuutta ja oikeus itse päättää maahanmuuttoa koskevat asiat. Silloin meillä oli varaa kouluttaa lapset ja nuoret, hoitaa vanhukset ja pitää yllä kattava julkinen liikenne.

Äänestä
  • Joo juuri noin !! jos veronmaksajien rahoja on pakko tuhlata niin tuhlaa sitten oikean nimikkeen alla .

    Äänestä

Suomihan ei ole itsenäinen.

En tarkoita, että haikailisin Venäjän vallan alle, mutta faktoihin perustuvalla vertailulla Suomi on nyt vähemmän itsenäinen kuin Venäjän vallan alla ollessa. Se on fakta, minkä pohjalta jokaisella on tietenkin mielipide siitä, olisiko Suomenn parempi itsenäisenä valtiona.

Äänestä

Liput puolitankoon menetetyn itsenäisyyden merkiksi. Ei ole enää aihetta viettää itsenäisyyspäivää. Vietämme tästä lähin menetetynmaan päivää.

Äänestä

Kumpi olisi parempi päivä? Aatto vai Itsenäisyyspäivä, mikä kellon aika? Ei kerinnyt suomi täyttää 100 vuotta.

Äänestä

Mitä te itse olette tehneet Suomen hyväksi? -sitä kannattaa kysyä peilin edessä eikä vedota siihen mitä ukki tai mamma on tehnyt.

Pyöritän yritystä ja maksan vuosittain veroja 20 000 euron edestä, päivät on pitkiä eikä lomaa juuri ole. Lohkaisen siitä mielelläni osan niille jotka pakenevat maasta missä ei voi rauhassa elää. Suomalaisille eitoityösovimullepaskaduuni en antaisi senttiäkään.

Enoni lähetettiin Neuvostoliiton hyökkäysten seurauksena Ruotsiin ja äidilläni oli vapaaehtonen avustava kummitäti Sveitsissä. Olemme edelleen kiitollisia saamastamme avusta. Autan ja tuen mielelläni, katson sen olevan nyt minun osani antaa jotakin takaisin.

Mkä osaa Suomalaisa vaivaa, ennakkoluuloisuus, sivistymättömyys ja itsekeskeisyys?

Ahdasmielinen negatiivisuus ei tuo mitään hyvää minnekkään, eikä sillä saavuteta mitään. Jos ei muutoin sitä käsitä niin kannattaa lukea historiaa ja tutkia poliittisesti ahdasmielisten maiden saavutuksia, sieltä vastaus lötyy.

Äänestä

Juuri näin weddoo.Olen todella lukenut historiaa kymmeniä vuosia ja luen sitä edelleen.Tutkinut myös poliittisesti ahdasmielisten maiden saavutuksia.Ja tajunnut,että sellaista ahdasmielisyyttä haluat nyt tänne.Minä puolestani en halua.Lohkaise ihan rauhassa rahoistasi niille jotka mielestäsi 'jotka pakenevat maasta' missä ei voi rauhassa elää'.Minä puolestani en halua lohkaista omista rahoistani suurille raukoille jotka pakenevat ja jättävät läheisensä yksin elämään sinne missä 'ei voi rauhassa elää'.Itse ehkä tekisit niin,minä en voisi koskaan.

Äänestä
  • Siinä taas yksi besserwisser kertomassa syyrialaisille, mitä heidän pitäisi tehdä...

    "Ja jos minä olisin ollut Jokelassa kouluampumisten aikaan, niin olisin yksin urheasti rynnäköinyt kouluun ja vääntänyt aseen sen Auvisen kädestä, ja olisi tullut paljon vähemmän ruumiita!"

    Äänestä

Muuan tutkija tai professori tai päivystävä dosentti (anteeksi huono nimimuisti) sanoi että Suomi oli 1809 jälkeen Venäjän suuriruhtinaskuntana itsenäisempi kuin nyt, EU:n osavaltiona.
Totuuden esiintuomisen kannalta ei ole tärkeää kuka sanoo vaan se mitä sanotaan ja se että itsenäisyys on menetetty tai oikeammin annettu pois, on tosiasia.
Kun asiantila on tämä niin on kansan, siis varonmaksajien, pilkkaa että demokratian ulkoisia merkkejä eli eduskuntataloa ja presidentinlinnaa ehostetaan sadoilla miljoonilla kun niiden merkitys eli sisältö vähenee vähenemistään.
Lait saadaan Brysselistä ja eduskunta toimii kumileimasimena niiden hyväksymisessä ja presidentti on ainoastaan seremoniamaakari.

Äänestä

Tulee "iloinen" itsenäisyyspäivä.

Äänestä

Juu-u, hyi helvetti, tulevaisuudessa muslimivaltio...

Äänestä

Eli itsenäisyyspäivänä klo 18 liput puolitankoon, surumarssi ja kulkue.

Äänestä

Siis Suomalaiset eivät hyväksy näitä Etujen perässä kulkijoita miksei noi kaikkien puollustajat avaa niitä tihruisia silmiään ???!!! ja tosiaan eikö turvallisuustilanne huonone jos läjäpäin ihan eri taustaisia jotka eivät halua olla maassa maan tavoin aiheuta mitään ongelmia parveillessa iltahämärissä kylillä???!!

Äänestä

EU:hun liittyminen on nollannut elämän tavoitteet ja saavutukset, millään ei ole enää kovin paljon merkitystä. Siihen ovat syynä esim. useimmat Suomen poliitikot. He nollasivat kaiken hyvän meiltä, ei ole enää mitään syytä pitää kiinni mistään. Kaikkein vähiten kannattaa panna rahaa, aikaa tai mitään muutekaan likoon pakolais- ja eu-asiohin. Ongelma on kova, koska sitä ei oikein voi mitenkään sanoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ennenolitoisin kirjoitti:

Ennen itsenäisyyspäivää odotettiin ja vietettiin hartain mielin kiitollisina siitä, että edelliset sukupolvet suurin uhrauksin taistelivat meille itsenäisen oman maan. Nyt Suomen johtajat kilpailevat siitä, kuka tekee suurimpia myönnytyksiä tänne vyöryville vierasmaalaisille, jotka tulevat aivan eri kulttuurista omine erikoisine uskontoineen. Maamme ja sen saavutukset annetaan vieraille ilmaiseksi samalla kun moni suomalainen elää köyhyydessä ja kurjuudessa.

Eipä taida itsenäisyyspäivä enää tuntua samalta, kuin ennen. Meillä ei kohta uskalla mennäkään mihinkään suurempiin tapahtumiin, kuten 6.12. juhlallisuuksiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu