Valtakunnansalille?

teppo.ttk

Täällä meidän kotikaupungissa on todella huono keli,autossakin vielä kesärenkaat. Kirkkoon ei pääse sohjokelissä siistinä, mutta tuossa melkein kivenheiton päässä valtakunnansali. Jos menisin sinne, kai sielläkin armolahjat toimivat? Pääsisinkö käyttämään todistuspuheenvuoron, niinkuin vapaissa suunnissa on tapana ja voinko ehdottaa lauluja? Miten on toimitteko tietyn käsiohjelman mukaan, vai oletteko tässä suhteessa vapaita? Mikä on kantanne kasteeseen ja uudestisyntymiseen?

13

83

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valheesinäkyyläpi

      kannattaisi valita kannaksesi rehellisyys ja lopettaa valehtelu sekä rollaaminen.
      Seuraava askeleesi voisi olla katuminen niitä väryyksiäkohtaan josta sinut erotettiin ja jonka jälkeen luopioiduit noin väärä puheiseksi.

    • faktaa.jw.org
      • Juu. Ja siellä varhaisvarhaisvarhaisvarhaisalkukritityillä oli Rooman kattokombeissa myös karaookkea, tankotanssia, pullon pyöritystä ja riPaskaa. Sekä kuviokeluntaa Tevere- joella. (Jota sivistymättömät kutsuvat nimellä Tiber). Ja ei ollut lapsiakaan unohdettu: leikkivät Kolosseumin glatiaattoristatioonilla paaluun naulitsemista.


      • historiallinenvinkkeli

        katakombeissa on alkukirstittyjen piirroksia, kannattaa kiinnittää huomiota ristiin, se löytyy googlella.

        Pyramidissa taas muinaisuskonnon jumalana pidetty faarao on varustettuna tuonelan matkalle.


    • kirkollisverolle.vast

      Meitin kaupungissa on mahdollista katsoa netissä oman evl.kirkon jumalanpalvelus livenä.
      Vaadi sinäkin teitin evlut srk semmonen mahis järkkäämään, on paljon liikuntarajoitteisia luterilaisia jotka on ihan riemuissaan kun saa kotona osallistua oman rippikirkon jumalanpalvelukseen netissä.

      • hyvätonpijot

        Skypessä ne jiiteetkin kuunteloot
        ihan IRL ,livenä, kokkouksia jos ei paikalle kykene -
        Ja suapi srk:n jäsen kokkoos-iänitteenkin jos haluvaa usseempaan kerttaan tärkijää asijata kuunnella.


      • apua.tarjolla

        jos haluvaa usseempaan kerttaan tärkijää asijata kuunnella.****

        hyvä pointti
        monille on lukeminen jstkn syystä vaikeaa eikä ehkä ymmärräkään lukemaansa...täysin --

        siksipä ÄÄNIKIRJAT ja äänitteet ovat hyvä apuväline heille

        www.jw.org tarjoaa paljon julkaisujaan myös äänitteinä
        viittomakielisiä videoitakin näkyy löytyvän sieltä


      • Kolonkka

        Onko niissäkin valittavana, haluaako kuulla vartiotornitotuuden esim. v. 1914 maailmanlopusta jonka pyramidimitat vahvistavat, v. 1925 maailmanlopusta joka nojaa perusteensa paljolti "riemuvuosijaksoajatukseen" vaiko järjestelmäasioiten päättäjäisistä v. 1975, josta on ylitsepursuavat todisteet, jotka vartiotorniseura esitteli suomeksi Herätkäässään nr 23 v. 1968.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      60
      1691
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      804
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      568
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      51
      562
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe