Hyvinvoivimmat pyörivät Linnan juhlissa

Maamme hyvinvoimimmat ihmiset pyörivät taas kerran Linnan itsenäisyyspäivän juhlissa. Siellä ovat ne samat tyypit, jotka puhuvat alinomaa hyvinvointiyhteiskunnasta. Heidän on helppo puhua, koska he eivät hyvinvointisokeutensa takia näe vuosi vuodelta kasvavia ruokajonoja ja syrjäytyneitä ihmisiä.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kansanedustajat ja ministreit elävät omassa hyvinvointiumpiossaan tietämättä millaista on pienituloisen ja alemman keskiluokan elämä huippukalliissa Suomessa.

Äänestä
  • Niinistö kutsuu varmasti muutaman partalapsen juhliin
    sekä islamilaisen neuvoston johtajia vaikka se komeilee
    jatuvasti protestilistalla.

    Äänestä

Aivan kuin olisi palattu jonnekin 1700 luvun tunnelmiin. "Säätyläiset", mm. kirkko ja poliitikot pörrää valssin tahdissa ja naapuritalossa jaetaan eu:n ruokapaketteja entisille veronmaksajille, nykyisille työttömille ekp:lle velkaa oleville ihmisille.
Hyrrit häärää ja ei puutu enää kuin kansanteurastus malliin: "Leipää ja sirkushuveja kansalle"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaltapesee kirjoitti:

Maamme hyvinvoimimmat ihmiset pyörivät taas kerran Linnan itsenäisyyspäivän juhlissa. Siellä ovat ne samat tyypit, jotka puhuvat alinomaa hyvinvointiyhteiskunnasta. Heidän on helppo puhua, koska he eivät hyvinvointisokeutensa takia näe vuosi vuodelta kasvavia ruokajonoja ja syrjäytyneitä ihmisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu