UUTTA AUTOA EI KANNATA OSTAA NYT

Automyyjien sijoittautumisvapautta koskeva ryhmäpoikkeusasetus päättyy 30.09.2005. Eurooppalaiset autokauppiaat eivät hyväksy, että uudet autot myydään Suomeen halvemmalla kuin maihin, joissa ei ole autoveroa. Autotehtaat tulevat nostamaan hintojaan tulevan vuoden aikana. Suomen valtio on pakotettu muuttamaan autoverojärjestelmää käytön verotuksen suuntaan hyvin nopeasti. Valmistelu on onnistuttu pitämään hyvin salassa syystä, että "tieto olisi vahingollista valtion autoverokertymälle". Kaikkihan lähtee valtion edusta, veronmaksajasta viis veisataan.

Nissanin hinnanalennus oli alkusoitto tulevalle kampanjoinnille. Lisää alennuksia on tulossa, jotta kauppa ei hyytyisi. Kun autoveromuutos tulee julkisuuteen automyyjä perustelee, että uusien autojen hintojen laskettua vaihtokaupassa välirahat kuitenkin kasvavat. Vuoden 2003 hinnanalennuksessa näin ei käynyt. Toinen asia on se, että kannattaa katsoa millaiseksi vuosittainen käyttövero tullaan rakentamaan.
125755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

" Nissanin hinnanalennus oli alkusoitto tulevalle kampanjoinnille."

Eli Nissan kannattaa ostaa jo nyt?

Äänestä

"""Kaikkihan lähtee valtion edusta, veronmaksajasta viis veisataan.
....... Toinen asia on se, että kannattaa katsoa millaiseksi vuosittainen käyttövero tullaan rakentamaan."""


YOU pay !
YOU pay !YOU pay !YOU pay !YOU pay !YOU pay !
They celebrate!

Äänestä

"Autotehtaat tulevat nostamaan hintojaan tulevan vuoden aikana. Suomen valtio on pakotettu muuttamaan autoverojärjestelmää käytön verotuksen suuntaan hyvin nopeasti"

Autotehtaat nostavat hintojaan, ok mutta mitä jos valtio ei teekään mitään veromuutoksia? Eikös silloin uusi auto kannata ostaa juuri nyt ennen hinnannousuja?

Äänestä
  • Jos autojen hinnat nousevat, laskee kysyntä -> valtio tulee hätiin ja laskee verotusta. Tämähän nähtiin pari vuotta sitten.

    Oman osansa soppaan tuo myös tuo ryhmäpoikkeusasetus 30.9.05, jonka jälkeen suomeen tullee saksalaisia autojen "halpakauppoja" (muistakaa Lidl), jotka myyvät autoja tuntuvin alennuksin. Eli euroopassa yleiset -20% tarjoukset tulevat meillekin. Eihän täällä ennen ole ollut lainkaan kilpailua, ja hinnat ovat olleet sen mukaiset.

    Jos rahaa on, kannattanee se uusi auto ostaa kun vaan haluaa. Mutta jos velaksi on ostamassa, kannattaa odottaa tai jopa harkita käytettyä autoa. Ei se uusi auto nimittäin oikeasti juuri eroa vaikkapa vuoden vanhasta.

    Ja jos uutta on ostamassa (velaksi tms), AINA kannattaa myydä vanha auto yksityiselle jos mahdollista ja mennä autokauppaan ilman vaihtoautoa. Näinkin jo säästää tuhansia. Ja autoliikkeitä pitää kilpailuttaa, tarjouksia monesta paikasta. Tyhmät autoliikkeiden kanta-asiakkaat maksavat tuhansia liikaa siitä velkatoyotastaan. Jos edes kilpailuttaisivat, niin ei tarvitsisi kaurapuurolla elää ylimääräistä puolta vuotta..

    Äänestä

Niin eikö nyt juuri kannattaisi ostaa auto? Voi prkl kun täällä on täällä on kaikenlaisia huuhaa-kirjoittajia. Totuuden tietää vasta kun katsoo...

Äänestä
  • Käyttömaksu tulee kaikkiin. Ei sitä veroa muuten tarpeeksi kerry. Eli nyt kun menee kiirehtimään autonoston kanssa, saa maksella tuplaverot. Mutta tällaistahan se aina on, joku voittaa ja joku häviää.

    Mutta jos autojen hintakehitystä tai käyttömaksuja tarvitsee pohtia, ei oikeasti ole järkevää ostaa uutta autoa. Silloin uuteen autoon on oikeasti varaa, kun ei tarvitse tehdä velkaa eikä vanhan auton jäännösarvolla ole merkitystä. Eli rahat uuden auton ostamiseen löytyvät kokonaisuudessaan tililtä.

    Äänestä

  • tulee kaikkiin kirjoitti:

    Käyttömaksu tulee kaikkiin. Ei sitä veroa muuten tarpeeksi kerry. Eli nyt kun menee kiirehtimään autonoston kanssa, saa maksella tuplaverot. Mutta tällaistahan se aina on, joku voittaa ja joku häviää.

    Mutta jos autojen hintakehitystä tai käyttömaksuja tarvitsee pohtia, ei oikeasti ole järkevää ostaa uutta autoa. Silloin uuteen autoon on oikeasti varaa, kun ei tarvitse tehdä velkaa eikä vanhan auton jäännösarvolla ole merkitystä. Eli rahat uuden auton ostamiseen löytyvät kokonaisuudessaan tililtä.

    Tehtaitten hinnanharmonisoinnin vaikutukset autojen hintoihin on pari tonnia. Ei voi sanoa että tollainen "romauttaisi" mitään. Jos valtio HALUAA tehdä jotakin, niin todennäköisimmin vero laskee tuon saman pari tonnia, jolloin on melkolailla sama ostaako auton nyt vai muutoksen jälkeen. Jos siis tulee mitään muutosta. Paljon todennäköisimmin harmonisoinnin seurauksena hinnat vain pompsahtaa syksyllä pari tonttua ja se siinä.
    Kannattaa ostaa auto nyt. Valtio ei ennenkään ole alentanut veroja ennen reilua pakkoa ja PAKKOtilannetta ei ole näköpiirissä.

    Isoa veronmuutosta vastaan sotii se, että käyttömaksu rokottaisi pahasti vanhoilla 10-20v autoilla ajelevia köyhälistöä, joiden edusmiehet on nyt hallituksessa. Myöskään kokoomus ei varmaan halua tätä, koska suomessa on niin paljon 1-10 vuotiailla autoilla ajelevia, jotka olisivat hyvin katkeria jos heidän pitäisi jo kertaalleen maksamansa kalliin autoveron lisäksi ruveta maksamaan kallista käyttömaksua. Muutoksesta hyötyviä eli juuri nytsillään uutta autoa ostavia on niin vähän, että ihan lyhyen kurssin poliittis-matematiikka sanoo, että kovin isoa yhtäkkistä muutosta ei ole tulossa.

    Äänestä

Vuonna 2002 maahantuojat kilvan korottelivat uusien autojen hintoja. Keväälllä 02 olin ostamassa Toyota Avensis Versoa ja Toyota ilmoitti, että hinnat nousevat kesäkuussa. Tein päätöksen ja ostin auton ennen hinnankorotusta. Verson hinta ei noussutkaan, mutta vastaavasti vuoden 2003 alussa sen hintaa laskettiin rajusti. Olin tehnyt elämäni huonoimman autokaupan. Olen myynyt Avensiksen pois ja kuin kostoksi olen ostanut ulkomailta vähän käytettyjä autoja nyt jo kaksi kappaletta. Tämä toinenkin on jo käytännössä myyty ja ostan taas seuraavan autoni ulkomailta. Ammattitaitoisen välittäjän avulla tuontiauton ostaminen on yhtä helppoa (paitsi että monista hyvistä vaihtoehdoista on vaikea valita) kuin ostaminen Suomessa. Valtiovallan kiero tyyli autoverotuksessa ärsyttää ja automaahantuojat vetävät tietysti itselleen päin. Tämä on minun protestini.

Äänestä

Näkis vaan sen päivän, että Suomi laskee autonhintoja. Onhan se autovero muutaman kerran laskenut, mutta vain siksi, että automyynti oli liikaa vähentynyt ja valtion pohjaton veropussi olisi saanut yhteensä vähemmän. Kun on pikkuisen laskettu prosenttia, on kertynyt taas yhteensä enemmän. Uusia autojahan on viime aukoina taas myyty hyvin (huolimatta euroopparomun tuonnista), joten ei ole syytä kovin paljon laskea verotusta, vaikka autotehtaat nostaisivat hintoja. Käyttöveron suuntaan tietysti vie se, jos ulkomailta aletaan tuoda entistä enemmän käytettyjä täältä ostettavien uusien sijaan. Mutta meillähän on jo käyttövero, vaikka on se uudenautonverokin. Käyttöverohan keksittiin väliaikaiseksi 90-luvun lamaan. Mutta eihän se poistunutkaan, kun 90-laman jälkeen tuli mahdoton noususuhdanne. Eikä mitään mielettömän korkeita käyttömaksujakaan voida laittaa, koska köyhät panis auton pois. Kukas sitten ostais bensaa, jossa on puolet veroa? Kyllä näitä kaikkia tarkkailee tilastomiehet ja optimoi valtiolle maksimi verot yhteensä.
Ei sitä koskaan tiedä ostaessa tai ei, mitä huomenna tapahtuu. Kahdesti auton hinta on vähän laskenut, kerran reippaasti noussut jälkeen uuden oston. Yhteensä ollaan tasoissa. Mutta kahdessa asiassa olen reilusti voitolla. Kaikki 3 on edelleen käytössä. Olen ostanut kerran 8 vuodessa, enkä joka toinen vuosi maksellut välirahoja. Ja takuun jälkeen itse huoltanut/korjannut. Siinä sitä vasta on säästänyt.

Äänestä

Minä ostin auton, kun tuli perheenlisäystä ja tarve. Vaihdan auton uuteen, kun ikä ja kilometrit näin vaativat.

Ostan auton silloin, kun tarvitsen autoa.

Äänestä
  • Esittly pelejä saa -3000-4000€ hinnasta pois.

    Äänestä

  • halvalla kirjoitti:

    Esittly pelejä saa -3000-4000€ hinnasta pois.

    Tämä on vähän makuasia, että kannattaako ostaa esittelyauto vai ei. Tätä keskustelua on täällä käyty aikaisemminkin.

    Minun mielestäni esittelyautojen hinnat ovat niin korkeita, että en suostu ostamaan 10 % alennuksella kaikkien revittämää autoa, jolla on ajettu 10-15 tkm.

    Kun ostaa uuden, niin voi valita värin ja muut varusteet oman maun mukaan. Itse esim. haluan automaattivaihteen. Sitä ei yleensä ole alle 30 tonnin esittelyautoissa.

    Mutta, ostetaan jokainen rahoillamme sitä mitä haluamme. Oma valinta on aina oikea valinta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa on kirjoitti:

Automyyjien sijoittautumisvapautta koskeva ryhmäpoikkeusasetus päättyy 30.09.2005. Eurooppalaiset autokauppiaat eivät hyväksy, että uudet autot myydään Suomeen halvemmalla kuin maihin, joissa ei ole autoveroa. Autotehtaat tulevat nostamaan hintojaan tulevan vuoden aikana. Suomen valtio on pakotettu muuttamaan autoverojärjestelmää käytön verotuksen suuntaan hyvin nopeasti. Valmistelu on onnistuttu pitämään hyvin salassa syystä, että "tieto olisi vahingollista valtion autoverokertymälle". Kaikkihan lähtee valtion edusta, veronmaksajasta viis veisataan.

Nissanin hinnanalennus oli alkusoitto tulevalle kampanjoinnille. Lisää alennuksia on tulossa, jotta kauppa ei hyytyisi. Kun autoveromuutos tulee julkisuuteen automyyjä perustelee, että uusien autojen hintojen laskettua vaihtokaupassa välirahat kuitenkin kasvavat. Vuoden 2003 hinnanalennuksessa näin ei käynyt. Toinen asia on se, että kannattaa katsoa millaiseksi vuosittainen käyttövero tullaan rakentamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu