Äsken venyttelin ja "joogailin". Nostin jalat ylös ja sitten levitin niitä sivuille niin minun emättimestä pääsi pierun kaltainen ääni. Kokeilin uudestaan niin se tapahtui taas. Sieltä tuli ilmaa. :o Mistä tämä johtuu ja miten sitä voi estää. Ennen ei ole näin tapahtunut.
Emätinpieruja??!!
öhhhäh
4111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No ne on niitä elämän suuria mysteerejä..
Kun ikää tulee, niin maa vetää puoleensa ja paikat löystyvät. Pieru vielä menettelee, mutta jos alkaa ihan roikkua ja pullistella alapäässä. Ala etsimään hyviä jumppaohjeita intiimilihaksiin.
Oliko aivopieru?
Testaa lantionpohjan lihasten kunto (pystytkö katkaisemaan virtsasuihkun?). Eräässä gynen kirjassa tosin sanottiin, että erillinen lantionpohjan jumppa ei ole tarpeen, jos käyttää muutenkin syviä vartalon lihaksia. Mitä niitä on, pilateksia ja muita, joihin syvien lihasten aktivoinnit kuuluvat luonnostaan.
Itselläni pitäisi olla ihan normaalit, ellei jopa timmit lantionpohjalihakset. Siltikin joissain tilanteissa sinne pakkaantuu ilmaa. Esim. jos on jo kiihottunut kun vaihtaa seksiasentoa polvilleen.
Jumpatessa olisi hyvä oppia muutenkin tiedostamaan ja jännittämään lantionpohjalihaksiaan. Esim. nostoissa ne ovat tarpeen. Jos ko. lihakset eivät jännity automaattisesti, niin se on tehtävä tietoisesti.
Jos olet laihtunut paljon, väljyyden lisääntyminen voi johtua siitä. Samoin jos hormonitoiminnassa on muutoksia, olet synnyttänyt tms.