Jouluna kaurapuuroa

ja mannavelliä vedessä tehtyä.
Ei ole muuta. En voi viettää joulua enkä mitään, kun on rahaa 4 e ja jouluna ei sitäkään.
2063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Nythän sinä vasta joulua voitkin viettää. Voit iloita Jeesuksen syntymästä. Ei ole rahaa houkuttelemassa kulutusjuhlaan.

Toinen asia on miksi sinulla ei ole rahaa. Toimeentulotuen perusosasta jää itselläni aina säästöön kymppi tai pari. Opettele elämään varojesi mukaan.

Äänestä
  • "Opettele elämään varojesi mukaan."

    vittu nyt se turpa kiinni toi on jo kohtuutonta!!111

    Äänestä

  • göyhäbummi kirjoitti:

    "Opettele elämään varojesi mukaan."

    vittu nyt se turpa kiinni toi on jo kohtuutonta!!111

    Älä tuosta välitä. Siltä mitään säästöön jää vaimo sitä elättää mut usein kulemma vetää lättyyn kun se pyytää lisää tahaa.

    Äänestä

  • MIKSI pitäisi viettää joulua ? Tuollainen perättömän palvonta tuo esille ihmisen turhamaisuuden ja mielen köyhyyden .

    Äänestä

on monta viikkoa jahdata tölkkejä ja pulloja, joten varmasti ehdit tienata maitopurkin hinnan jo ten voit keittää mannapuurosi maitoon.

Äänestä

Niin kun et mennyt röihin et saanut rahaa? Ens jouluna vaan röihin sitten!!!2111

Äänestä
  • Oletko ystävällinen ja kerrot missä niitä töitä on? Ai niin työpaikkoja on vähemmän kuin hakijoita...hups.

    Äänestä

Jouluun on vielä aikaa, joten turha urputtaa rahan vähyyttä. Pantillisia pulloja ja tölkkejäkin keräämällä ehdit saamaan kokoon melkoisen määrän rahaa ennen joulua, niillä saat jouluherkut pöytääsi.
Muutenkaan jouluruokiin tarvikkeet ei maksa mahdottomia, kun itse tekee ruuat.

Äänestä

Hae metsästä havuja ja tee ovikoristeita, joita sitten myyt ovelta ovelle. Tänä vuonna on jo käynnyt yksi ulkomaalainen joka myi oveen joulukoristeita.

Äänestä

Öh jouluaattoon on yli kuukausi vielä aikaa...

Äänestä

Joulu ilman kaurapuuroa on teeskentelyä.

Äänestä

Kenenkään ei tulisi saada valtiolta penniäkään. Jos joku ei pysty pitämään itsestään huolta niin niille osoitetaan asuntolapaikka ja annetaan jotain ruokaa.

Äänestä

Niin saat rahaa!

Äänestä

Vielä ehtii saamaan jonkun työn ennen joulua: mainostenjakoa, joulukuusien myymistä, jouluapuhommia kauppaan/varastoon/paketointiin. Ahkerat neulovat lapasia tai tekevät havuista ovikransseja ja havupalloja, joita voi myydä torilla. Monessa kaupungissa on joulumarkkinat tai joulutori, josta moni ostaa jouluksi koristeita esim. kauralyhteitä, jätkänkynttilöitä ja kukka-asetelmia. Aina voi myydä vaikka pienemmällä mittakaavalla naapureille ja ystäville, jos julkinen isomman mittakaavan myyminen hirvittää lauksi.

Nyt on oikea aika syödä kaurapuuroa jotta rahaa säästyy jouluruokiin. Joku kauppa juuri mainosti, että kahden kilon pussit lanttua, porkkanaa ja punajuurta maksavat euron. Siitä saa tehtyä laatikoiden lisäksi paljon muutakin esim. porkkanasta ja lantusta saa maukasta sosekeittoa ja punajuuri käy hyvin esim. kuorittuna ja lohkottuna uunijuurekseksi.

Äänestä
  • S-marketissa näytti olevan juurekset 2kg pussi n. 0,80€, ei ole kovin kallista. Perunat 5kg säkki 1,79€.
    Juureksista tulee uunissa haudutettuna hyvää jo sellaisenaan. Punajuurista sa hyvän laatikon ja rosolliin ainekset.
    Ei ole kalliita jouluherkut itse tehden!

    ps. kaurahiutaleistakin saa omenan kera todella hyvän jälkiruuan. http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/37597/Omena - KauraPaistos/

    Äänestä

Kaurapuuroon voi laittaa luumuja. Säilykeliha tai nakkipaketti irtoaa 4 eurolla. Kenenkään ei tarvitse olla vesi- ja makaronilinjalla jouluna. Jopa kaalilaatikon saa tehtyä alle 4 euron.
Apeaa olisi räiskäleetkin jouluna, mutta jos juhlistaa niitäkin: Paista ohuita pitsireunaisia lättyjä. Taittele kolmikulmaisiksi, aseta tulenkestävään astiaan. Liekitä tilkalla konjakkia. Ujuta appelsiinimarmeladia ja jäätelöä, tarjoa nälkäiselle perheellesi.

Äänestä

Joulukirkkoon pääsee ilmaiseksi ja kolehtihaavista saa näppäräsorminen aina poimittua mukavat joulurahat.

Äänestä

Käy hakemassa apteekista ilmainen kalenteri ensi vuodeksi, niin tiedät ainakin, milloin se vuoden 2016 joulu on, kun tämä tuli niin yllättäen.

Äänestä

Meillä on kaikkea lohta, kinkkua ja kalkkunaa ja kaikkea että lihoo varmaan 5 kg jouluna. Minä olen tietenkin työtön mutta avovaimoni tienaa ja maksaa kaiken

Äänestä
  • Meillä on kaksi kinkkua ja ruokaa vallan mahottomasti. En tiiä koko suku syömään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


veneenallevaan kirjoitti:

ja mannavelliä vedessä tehtyä.
Ei ole muuta. En voi viettää joulua enkä mitään, kun on rahaa 4 e ja jouluna ei sitäkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu