Ranskan nyrkki iskee

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015112320717609_ul.shtml

Siitä se lähtee, tämä olisi pitänyt toteuttaa jo vuosia sitten.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onhan Ranska TERRORISOINUT jo vuosia mm Lähi-Idässä. Eivät ole syyttömiä.

Äänestä

Ranska pyytää helpotusta jo budjetti kuriin Eu:ltta joko sen rahat on loppumassa kun se yhden sotalaivan lähetti välimerelle ? no politiikkaa tekevät samalla ja lypsävät rahat meiltäkin vielä.

Äänestä

Ranska on ollut yksi historian raaimmista ja julmimmista "isäntämaista" kautta aikojen.
He ovat tappaneet miljoonia ja miljoonia ihmisiä pitkin maailmaa riistotouhuillaan.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Ranskan_siirtomaat

Äänestä
  • Katsoisitko sitten ISISI:n tuohua sormiesi läpi, vai mitä yrität sanoa.

    Äänestä

Ranska saa vain sitä, mitä on tilannutkin. Aivan oikein heille, ovatkin kukkoilleet siellä sun täällä ihan tarpeeksi.
Ranskalaisten tummien "kaunotarten" salaisuus: Ottivat(ryöstivät) intiaaninaisia/tyttöjä mm. nykyisestä "Kanadasta" ja Pohjois-"Amerikasta".
Katsokaapas entisen "isäntä"maan karttaa. Ovat häärineet mm. Pohjois-Afrikassa satoja vuosia alistaen mm. muslimeita.

Äänestä

Mutta Ranska ei ole sitonut käsiä niin kuin nuo Saksalaiset ?

Äänestä

Kyllä Ransaka on aina ajanut omaa kolonialismipoltiikkaansa niin indokiinassa ja Algeriassa ja siinä ei haettu paljoa paikallisen kansan etuja vaan emämaan Ranskan ja siellä olevien ranskalaisten ja se ei ole aina kaunista katseltavaa ja luettavaa ja se oli raakaa sotaa puolin ja toisin ja siinä ei paljoa siiviilejäkään säästelty kun mentiin koston linjalle ja tässä politiikassa muukalaislegioona oli hyvä työkalu.
Ranskahan lähettää nykyäänkin joukkoja afrikan maihin "suojelemaan" siviilejä kun tosiasiassa menee suojelemaan ranskanmielisiä.
Nyt sitten vaan voi kysyä onko nämä ranskan siirtomaat hotaneet hommansa hyvin jos katsoo miten tännekkin tuli vietnaminvenepakolaisia ja miten algeriassa menee joka oli kyllä ranskanhallinnon alla vauraimpia Afrikan maita.
Nyt sitten taas voi kysyä miksi näistä alusmaista tulee niin paljon siirtolaisia emämaahan Ranskaan että jotain hyvääkin teki.
Nyt sitten Syyriassa Assad ei oleb ollut Ranskan makuun ja tuki Syyrian ISIS:tä mutta nyt on mieli muuttunut tässäkin.
Ei koko eurooppaa voida rangaista tällaisella mamuinvaasiolla ja oikeuttaa sitä mitä ranskalainen valkoinen on käyttäytynyt.
On vain olemassa emämaan Ranskan etu ja sitä politiikkaa ajaa EU:ssa, NATO:ssa, kielipolitiikka kuin muussakin politiikassa.
Se on ns. ylpeä kansa ja niin pitääkin olla mutta toisin kuin suomessa olevat politiikot.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvä.näinkin kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015112320717609_ul.shtml

Siitä se lähtee, tämä olisi pitänyt toteuttaa jo vuosia sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu