Tuberkuloosi tulee kalliiksi

Mv lehden mukaan Kuopiossa todettu matulla tuberkuloosi. Näitähän on viime päivinä ollut monessa muussakin kaupungissa. 86 % sairaista on matuja.

No, Kuopion casessa on tutkittava 200 altistunutta. Maksaa js aiheuttaa huolta. Sairaus hoidetaan jopa puoli vuotta kestävällä antibioottikuurilla. Maksaaaaa..

Spr tehtävänä oli hoitaa nämä terveystarkastukset pikaisesti. Ei ole tehnyt niin, kovapalkkaset vaan höpisee meidän mökkien pakkolunastuksista.

http://mvlehti.net/2015/11/25/turvapaikanhakijalla-todettu-tarttuva-tuberkuloosi-kuopiossa
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

onkohan tubi jokin uusi ase heillä

Äänestä
  • Kyllä. Myös HIV. Ja eiköhän se epolakin jonkun matkassa tule kun afrikkakin työntää ihmisiä tänne.

    Äänestä

Tässä faktaa tuberkuloosin kustannuksista:

"Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin tartuntataudeista vastaavan lääkärin Hannu Syrjälän mukaan:
- tavallisen tuberkuloosin hoito maksaa Suomessa noin 15 000-18 000 euroa potilaalta.
- vähintään kahden vuoden hoitojakson vaativan MDR-tuberkuloosin hoito maksaa noin 160 000 euroa.
- XDR-tuberkuloosin hoito on huomattavasti kalliimpaa - XDR-tuberkuloosipotilaan hoito maksaa 550 000-650 000.

Syrjälä kuuluu sosiaali- ja terveysministeriön tartuntatautilakia uudistavaan työryhmään.

Kivat meille, eikö vaan?

Tähän päälle vielä hiv, jonka vuotuinen lääkehoito maksaa yhteiskunnalle 20 000 euroa/kantaja. Saharan eteläpuolisessa Afrikassa on joka toisella yli 15-vuotiaalla hiv, tulijoilla epäilisin luvun olevan vielä suurempi.

Tälläkö me todellakin nyt tienataan?
Tälläkö Suomen talous nousuun?

Mikähän lääkitys meidän päättäjillä on käytössä, vai onko peräti jääneet lääkkeet ottamatta?

Äänestä

Kiitos kustannuslaskija.

Thl tilastoista ainakin saa sairastuneiden määrän vuosittain, viime vuonna n. 200, joista 86 % ulkomaisia.

Pyöristäen 180 ulkomaisen tuberkuloosia.

Lisäksi kiinnostaa tuberkuloosiröntgenit jotka kai tehdään kaikille tulijoille. En löytänyt googlella yksikköhintaa, tiedätkö sinä kustannuslaskija?

Tätä pohdin koska haluaisin tietää kuinka jumalattomasti Terveystalo tällä tienaa. Putiikki joka Mava 2 projektin kautta sai koko maahantulijamarkkinat itselleen.

Sitten: Afgaaneista 1 % hiv. Näitä tullut tänä vuonna noin 2000, eli meilläkö on 20 uutta hiv-rakastajaa-raiskaajaa?

Ja hoidot maksaa suomalainen. Kuinka monen suomalaisen elämä pilataan em. sairauksien tartuttamisen kautta?

Nyt minä tarviin päänsärkylääkettä. Ei Buranaa.

Äänestä
  • Keuhkoröntgen maksaa Terveystalossa alkaen 86,10 poliklinikkamaksu 16,70 ja tietysti lääkärikäynnin hinta ennen ja jälkeen kuvien. Tämmösen hinnaston löysin Terveystalon sivuilta, hinnat ovat alkaen-hintoja ja suuntaa-antavia, mitä se sitten tarkoittaakin:

    Poliklinikkamaksu 16,70 €
    Sarjakäyntien osalta peritään yksi poliklinikkamaksu / 5 käyntikertaa.

    Yleislääkäri
    Vastaanottokäynti 20 min 54,00 €
    Vastaanottokäynti 30 min 71,00 €
    Vastaanottokäynti 45 min 93,00 €
    Vastaanottokäynti 60 min 132,00 €
    Puhelinkonsultaatio 28,00 €

    Erikoislääkäri
    Vastaanottokäynti 20 min 88,00 €
    Vastaanottokäynti 30 min 99,00 €
    Vastaanottokäynti 45 min 132,00 €
    Vastaanottokäynti 60 min 168,00 €
    Puhelinkonsultaatio 32,00 €

    Sairaanhoitaja
    Vastaanottokäynti 20 min 27,00 €
    Vastaanottokäynti 30 min 38,00 €

    Nämä tulijathan ovat ilmeisen monitautisia, koska hoidon keskittämistä Terveystaloon perusteltiin nimenomaan sillä, että terveysasemien lääkäreillä ei ole aikaa. Ja onhan se aikaa vievää vatuloida kielitaidottomien möllien kanssa...Eli varmaankin on sitten lääkärikäyntiin vähintään tuo tunti varattu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rajatkiinniheti kirjoitti:

Mv lehden mukaan Kuopiossa todettu matulla tuberkuloosi. Näitähän on viime päivinä ollut monessa muussakin kaupungissa. 86 % sairaista on matuja.

No, Kuopion casessa on tutkittava 200 altistunutta. Maksaa js aiheuttaa huolta. Sairaus hoidetaan jopa puoli vuotta kestävällä antibioottikuurilla. Maksaaaaa..

Spr tehtävänä oli hoitaa nämä terveystarkastukset pikaisesti. Ei ole tehnyt niin, kovapalkkaset vaan höpisee meidän mökkien pakkolunastuksista.

http://mvlehti.net/2015/11/25/turvapaikanhakijalla-todettu-tarttuva-tuberkuloosi-kuopiossa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu