En nyt ehdi vähään aikaan kirjoitella tai katsella mitä täällä on.
Kuten tiedätte pian on suuri kansallinen juhla.
Olen eräässä siihen liittyvässä tilaisuudessa mukana syvästi.
Siellä esitetään spektaakkeli jonka minä olen kirjoittanut ja ohjannut, ja olen sen johdattelija koko esityksen ajan.
Yleisönä on mm. erään suurlähetystön henkilökuntaa ja alan veteraaneja kutsuttuina noin 100 henkeä.
Enemmän ei tilaan sovi.
Siispä näin vanhan miehen täytyy taas syventyä asiaan ja käydä esitystä läpi yksinäisyydessä moneen kertaan.
Hyvää suurta kansallista juhlapäivää Itsenäisyyspäivää kaikille teille jo näin etukäteen.
Kamuttaja poistuu joksikin aikaa valmistautumaan.
24
104
Vastaukset
- veteraanin.tytär
Toivotaan juhlat menee hyvin, pidä Suomen lippu korkealla. Voi kun pääsisin sinne.
- onneatarvitaan
Onnea spektaakkelillesi sekä Suomelle!
- entlieksalainen
Toivotan Kamuttajalle hyvää itsenäisyyspäivää ja että juhlat saavat sille kuuluvan arvon.
- Suomi.on.paras
Kerro sitten miten meni. Onnea juhliin ja Suomelle.
- kamu.on.kamu
on tuo kamu aika kamu kuka lieneekän om pintajätkä
- on.pintajätkä
kamu.on.kamu kirjoitti:
on tuo kamu aika kamu kuka lieneekän om pintajätkä
Se on entinen iso AY pomo joku tiesi.
- pidetään-nykytilanne
Mielellään Venäjä pitäisi Suomen suojavyöhykkeenä Natoa vastaan. Länsirannikolla ja Ahvenanmaalla olisi paikkoja laivastotukikohdille, Lappiin, Norjan läheisyyteen Venäjä voisi rakentaa ohjustukikohtiaan. Kalustoa olisi hyvä kuljetella rautateitse kun raideleveyskin on jo valmiiksi sama. Lentokenttiä on sopivasti miehistön kuljetuksia varten. Lehtitietojen mukaan Venäjä tutkii parhaillaan Suomen itsenäistymisen laillisuutta vuonna 1917. Saa nähdä mikä tulee olemaan selvityksen venäläinen lopputulos.
- helmi.pöllö
Tule pian takaisin, sinulla taitaa olla sisäpiirin tietoa Suomen turvallisuudesta.
- ent.kapiaa
Hän istuu nykyään puolustus valiokunnassa tunnen miehen
- Deflooni
ent.kapiaa kirjoitti:
Hän istuu nykyään puolustus valiokunnassa tunnen miehen
Onko tieto varma Ja
- muu.viskaali
Deflooni kirjoitti:
Onko tieto varma Ja
Puolustusvaliokunnan jäsenet ovat kansanedustajia. Kamuttaja ei ole.
- ei.muuten.tietäsi
muu.viskaali kirjoitti:
Puolustusvaliokunnan jäsenet ovat kansanedustajia. Kamuttaja ei ole.
joku kuitenkin puolustushallinnossa
- hhhhhhhjj
ei.muuten.tietäsi kirjoitti:
joku kuitenkin puolustushallinnossa
Armeijasta eläkkeellä
- jjkiuuujk
hhhhhhhjj kirjoitti:
Armeijasta eläkkeellä
Missä varuskunnassa se oli
- Elvi.Haikkonen
Mites juhlat meni ne jotka järjesti, olit myös Linnassa näin telkusta
- paukuta.itse
Meni jo ja mäkätti mennessään.
- kaipio.kovin
Koska tuut takas sieltä pois
- kuhan.kysyn
kamuttaja kirjoitti:
Tulin jo.
Juhlat oli erittäin vaikuttavat.Oliko ne Suomessa vai jossain lähetystössä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2053833Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622426Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912296- 472213
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 701157
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251126