Mielipidepotilas M. F. TV1:n Pressiklubissa

"Opintovapaalla" oleva mielipuolensa ilmaissut nettipoliisi on televisiossa haukkumassa netti-kirjoittelijoita ja maahanmuutto-kriittisiä "mölyjoukoiksi" ja toteaa ettei kirjoittajia "huutajia" voi kokonaan poistaa netistä mutta hillitä pitää!

Kuka tukkisi tuon ankan kidan jos vaikka pakkosyöttäisi sen ns. kiitospäivän kalkkunaksi!
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tottahan tuo puhui, vähän asiallisemminkin mielipiteensä voi ilmaista.

Äänestä

Kävi ilmi keskustelussa tämä "kelju-kalju" ei ole ajan tasalla uutisvirrassa, kun toi esiin mm. jos ei poliisi saa näistä ilmoittaa ei saisi yksitysetkään spekuloida!?

Miten sitten esim. raiskausepäiltyjen miesten kansallisuuksien osalle välittömästi lehdistössä ja muussa mediassa reagoidaan julkaisemalla mm. kansallisuus kuten Kempeleellä afgaanimies ja Raisiossa lehden uutistekstissä tuli ilmi raiskausepäilty halusi somalitulkkia jne.! Mitä vikaa siinä on, salailuko on parempaa, ja sen myötä asioiden mitätöinti!? Kyllä mahd. tunnistamistakin auttaa se jos kansalaiset voivat tarkkailla ympäristöään halutulla tavalla kohdistaen!
Tapauksia on tulossa vielä määrättömästi, ja silloin tunnistaminen ja tarkkaava silminnäkijä on avainasemassa!

Voiko siis epäillä mies joka hakee somalitulkkia on somaliasta?
Porin tapaus ja polttomurhanneen miehen kansallisuus tuli usein ja joka paikassa esiin!
Helsingin Tapanilan somalit tulivat esiin välittömästi, kuten pahoinpitelyt ja ryöstötapaus Pasilassa jne.

Mies puhuu asioiden avoimuuden välttämättömyydestä mutta jo toisesta kulmasta asiaa tarkastellen ettei vapaasti mielipiteensä ilmaisevat saisi ottaa asiaa esiin kuten se on tapahtunut ja julkaistu jo muutenkin!

Asioista puhutaan ja kerrotaan muuallakin kuin somessa, kahvilan pöydissä, kaduilla ja toreilla - puhelimella tuttujen kesken ja kouluissa ja työpaikoilla, miten tämä oikea kalju nuljake kokee että asioista keskustelua ja mielipiteiden vaihtoa on karsittava!?
Onko se ihan terve muuten, todella vai sairauslomalla jostain päänsisäisestä jutusta?

Äänestä

Tuo keskittyi mölyämään suomalaisten pakolaisia kohtaan
tekemistä polttopulloiskuista jotka traumatisoivat ennestäänkin
ttarumatisoituneita sodan kokeneita nuoria miehiä.
Mutta missä ja koska suomalaiset niitä polttopulloiskuja
ovat tehneet koska pari juopuneen heittämää muoviulloa
lasinpesunestettä ei ole kenellekään vaaraksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Surmapaikkako kirjoitti:

"Opintovapaalla" oleva mielipuolensa ilmaissut nettipoliisi on televisiossa haukkumassa netti-kirjoittelijoita ja maahanmuutto-kriittisiä "mölyjoukoiksi" ja toteaa ettei kirjoittajia "huutajia" voi kokonaan poistaa netistä mutta hillitä pitää!

Kuka tukkisi tuon ankan kidan jos vaikka pakkosyöttäisi sen ns. kiitospäivän kalkkunaksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu