Miten on mahdollista?

Huippukone

Putinin ystävät ovat hehkuttaneet miten ylivoimaisia venäläiset sotakoneet ovat. Naton hävittäjät ovat kelvottomia venäläisiin verrattuna. Miten on mahdollista että Turkin armeija vanhalla konerotiskolla pudotti noin vain kertalaakisti maailman täydellisimmän rynnäkkökoneen? Ehtikö venäläinen lentäjä edes ampua laukaustakaan vastaan? Luulen että tämä harmittaa eniten Putinia.

21

74

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taidatpelataliikaa

      Koneetko siellä keskenään taisteli?

    • 5plus4

      No tämä nimenomaan syö ryssän sydäntä ja ryssää jurppii kuin pientä oravaa.

      Itkupotkuraivareita Kremlistä riittää mutta muuhun ei NATOn voimaa vastaan kyetä.

      Sitäpaitsi Turkilla on NATOn toisiksi vahvin armeija ja Turkki yksin peittoaisi ryssän Mustanmeren alueen sotavoimat.

      Tyhmä ryssä :)

      • ilmanverenvuodatusta

        Jos Turkilla on Naton toiseksi vahvin armeija, niin sellaisen tuhoaa hetkessä suomalainen, kaksi viikkoa palveluksessa ollut alokaskomppania.


      • 19plus5
        ilmanverenvuodatusta kirjoitti:

        Jos Turkilla on Naton toiseksi vahvin armeija, niin sellaisen tuhoaa hetkessä suomalainen, kaksi viikkoa palveluksessa ollut alokaskomppania.

        Menepä koittamaan.

        Ajattelitko pudota putolevilla?


    • KoneetPelaa

      Etkö ole seurannut teknistä kehitystä? Lentokoneiden tietokoneet seuraavat koko ajan mitä ulkopuolella tapahtuu. Lentäjä korkeintaan painaa enteriä, ja hups vaan, ryssän kone putosi! Eihän venäläiseen koneeseen voi osua!

      • ERommel

        Kysymys miten on mahdollista......siten että ne odottivat ilmassa Venäläistä rynnäkkökonetta valmiina iskemään.....eiköhän tämä asia liene selvä jopa idiooteillekin?


      • 9plus2
        ERommel kirjoitti:

        Kysymys miten on mahdollista......siten että ne odottivat ilmassa Venäläistä rynnäkkökonetta valmiina iskemään.....eiköhän tämä asia liene selvä jopa idiooteillekin?

        Tai sitten CIA lähetti telepaattisia viestejä putolevikuskin aivoihin - tai jotain...

        Blaablaablaa...

        Typerä ylimielinen ryssä mokasi ja kone ammuttiin alas.

        Sen pituinen se.


    • Afganistanissa

      Koneet siellä taistelee: Kun turkkilaisen koneen lentäjä painoi nappia, ohjus lukittui kohteeseen ja lähti. Venäläisen koneen, jos siinä oli moderni aseistus, tietokoneet huomasivat lähestyvän ohjuksen ja samassa silmänräpäyksessä käynnistivät monenlaiset harhautustoimenpiteet. Eikö tällaiset systeemit olleet jo Afganistanin sodassa?

    • Venäläiskoneet eivät ole Syyriassa sitä varten, että ne taistelisivat Turkin lentokoneita vastaan, vaan ne on suunnattu isis-terroristeja vastaan. Siihen taisteluun pitäisi Nato-maidenkin lentokoneet keskittää. Näyttää kuitenkin siltä, että ne pikemminkin taistelevat terroristien puolella, kuin niitä vastaan.

      • ERommel

        Juuri näin...nämä koneet on rynnäkkökoneita maataisteluun suunniteltuja...ei ole uroteko pudottaa kone yllätysiskulla.
        Kaikki huomio pitäisi olla siinä että miksi?


      • TyhmäKysymys

        Siksi, ettyä ylitti Turkin rajan!


      • ERommel
        TyhmäKysymys kirjoitti:

        Siksi, ettyä ylitti Turkin rajan!

        Olet luultuakin tyhmempi???


    • TässäSelitys

      Kysytte miten Turkki pystyi pudottamaan Venäjän modernin Suhoin. No minäpä kerron.
      1) Koska Suhoi oli jo laukaissut omat ohjuksensa Syyriaan, sillä ei ollut aseita millä puolustautua.
      2) Koska Suhoin lentäjät eivät odottaneet hyökkäystä Turkin koneelta. Venäjän ja Turkinhan ei tietääkseni pitäisi olla sodassa keskenään.
      3) Turkki ampui Suhoin takaapäin. Selkäpuolelta tulevalta hyökkäykseltä puolustautuminen on jopa parhaille nykyhävittäjille heikko kohta.

      • sota.on.julmaa

        Natollahan on hyökkäysdokriini, että takaapäin tullaan. Niinhän ne tekee Nato-maiden armeijoiden miehistötiloissakin.


      • TiltuOnTyhmä

        Taas Tiltulta lapsellista skeidaa?


    • EnääEiOleMahdollista

      Everstiluutnantti on varmasti tehnyt stubbit että pääsi läpi maanpuolustuskorkeasta.

      Su-24 ei ole hävittäjä. Se on pommikone, mutta niin nopea ja ketterä, että tyhmät luulee sitä hävittäjäksi.

      Usa, Nato, Turkki pääsivät ampumaan venäläishävittäjää selkään kun venäläiset luulivat että Turkki on ystävällismielinen maa.

      Enää se ei onnistu. Venäjä tietää nyt että Turkki, Nato, Usa ovat ISISin puolella Venäjää vastaan.

      Nyt Venäjällä on niitä maailmanparhaita hävittäjiä suojaamassa Venäjän pommikoneita.

      • ERommel

        Niinpä ja nyt on Syyrian Venäjän tukikohta varustettu S-400 torjuntaohjuksilla....joka pitäisi olla uskottava jopa mielipuolisille yrittäjille?


    • VenäjäLuottiLiikaa

      Venäjä oppi jotain, Nato-Niinistökin on olevinaan Venäjän kaveri.

      Mutta on koko presidenttikautensa ajan vehkeillyt Venäjää vastaan Usan ja Naton kanssa.

    • TiltuValehtelee

      Voi Tiltu taas sun juttujasi!

      - en ole mikään evl vaan tavis eläkeukko

      - siksi en ole käynytsotakorkeaa

      - SU-24 on sinun sanoinesi 70 vuotta vanha rynnäkkökone

      - osuma olisi tullit ohjuksella olipa venäläiskone miten päin vaan

      - venäläispilot eivät kunnioita erti maiden ilmarajoja

      - toivottavasti! Venäjä nyt tietää, että ilmarajoihin pitää uskoa!

      - ei suojaus auta jos venäläiset lentävät Turkin alueella

      • ERommel

        Olet mikä olet mutta lopeta typerä jauhanta.
        Jos sinulla on asiaa sano se ja kuuntele vastausta....olet todella säälittävä idiootti.


    • Bror-Erik24ataturk

      Turkin kannattaa tuskin kukkoilla toheloinnillaan ja vielä vähemmän kotimaamme
      kotkottajien :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe