Turkin diktaattorin Recep Tayip Erdoganin tekemiä rikoksia viime aikoina:
http://yle.fi/uutiset/asekuljetukset_turkista_syyriaan_paljastaneita_toimittajia_syytetaan_vakoilusta/8488153
Syyskuussa arvostetun turkkilaislehden Cumhuriyetin toimittajat julkaisivat kuvia Turkin Al-Qaidalle ja Isisille viemistä asekuljetuksista. Nyt samoja toimittajia syytetään vakoilusta ja Turkin valtionsalaisuuksien paljastamisesta. Isisin aseistaminen on siis Turkin valtionsalaisuus? Vankeutta valokuvien julkaisemisesta toimittajat voivat saada jopa 45 vuotta. Demokraattista, vai mitä?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ankaran_pommi-isku_2015
10. lokakuuta Ankarassa tehtiin 95 uhria vaatinut pommi-isku. Uhreista suurin osa oli etnisiä kurdeja. Pommi-iskun kohteeksi joutuneen puolueen johtaja ja useat riippumattomat tahot uskovat, että Erdoganin hallinto on pommi-iskun tilaaja. Erdogan itse tosin valehtelee eikä tunnusta iskua.
Olisi hyväksi koko maailmalle ja ennen kaikkea turkkilaisille, jos terroristeja aseistava ja oman maansa kansalaisia joukkomurhaava Erdogan saataisiin pois vallasta. Kokemus on tosin osoittanut, että yleensä tämän luokan diktaattorit eivät lähde muuten kuin tappamalla.
http://yle.fi/uutiset/asekuljetukset_turkista_syyriaan_paljastaneita_toimittajia_syytetaan_vakoilusta/8488153
Syyskuussa arvostetun turkkilaislehden Cumhuriyetin toimittajat julkaisivat kuvia Turkin Al-Qaidalle ja Isisille viemistä asekuljetuksista. Nyt samoja toimittajia syytetään vakoilusta ja Turkin valtionsalaisuuksien paljastamisesta. Isisin aseistaminen on siis Turkin valtionsalaisuus? Vankeutta valokuvien julkaisemisesta toimittajat voivat saada jopa 45 vuotta. Demokraattista, vai mitä?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ankaran_pommi-isku_2015
10. lokakuuta Ankarassa tehtiin 95 uhria vaatinut pommi-isku. Uhreista suurin osa oli etnisiä kurdeja. Pommi-iskun kohteeksi joutuneen puolueen johtaja ja useat riippumattomat tahot uskovat, että Erdoganin hallinto on pommi-iskun tilaaja. Erdogan itse tosin valehtelee eikä tunnusta iskua.
Olisi hyväksi koko maailmalle ja ennen kaikkea turkkilaisille, jos terroristeja aseistava ja oman maansa kansalaisia joukkomurhaava Erdogan saataisiin pois vallasta. Kokemus on tosin osoittanut, että yleensä tämän luokan diktaattorit eivät lähde muuten kuin tappamalla.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Hänestä pääsemme eroon SITTEN, kun turkkilaisten kannatus miehelle loppuu!
Et kai luule, että häntä oikeasti kannatetaan Turkissa? Kesän vaaleissa hänen kannatuksensa oli historiallisen huono. Kaikkivaltaisena diktaattorina hän kuitenkin esti muita puolueita muodostamasta hallitusta ja pakotti ihmiset uudelleen vaaliuurnille äänestämään "oikein".
Erdogan ei ole mikään Porosenko.
Hänern kannatuksensa on todellinen ja Turkin maaseudun väki on hänen takanaan.Erdoganin puolueen kannatus on niinikään melkoinen ja se sai parlamenntin enemmistön viime vaaleissa!
Itse toki soisin, että Turkkia johtaisi toisenlainen mies, mutta näin se vaan on!
Ironista asiassa on kuitenkin se, että sama tilanne on myös Venäjällä. Soisin, että Putin vaihtuisi, mutta hänen todellinen kannatuksensa on yhä merkittävä!
Mikä vika Vladimirissa on?
Miehittäjäryssä. Rikollinen joka sai nimensä krp:een rekisteriin. Mutta Suomen tiltut ja solutetut viranomaiset alkoivat peitellä asiaa.
Eiköhän tuo ole sivistymätön asenne, Vladimir on aina rauhallinen vaikeissakin tilanteissa....ihan aidosti miellyttävän oloinen mies.
"Ironista asiassa on kuitenkin se, että sama tilanne on myös Venäjällä. Soisin, että Putin vaihtuisi, mutta hänen todellinen kannatuksensa on yhä merkittävä!"
Kaikeksi onneksi et päätä maailman valtioiden johtajia. Yksi ero Turkin ja Venäjän vaaleissa kuitenkin on: Putinin puolue on saanut viimeisissä kolmissa duumanvaaleissa enemmistön. Erdogan taas joutuu hakemaan sellaista äänestyttämällä ihmisiä kunnes saa haluamansa vaalituloksen.
Putinin puolueen ja hänen itsensä kannatuksen kulmakivi on ollut opposition hajottaminen sekä myös eliminointi kirjaimellisesti ottaen.
Vladimirilla on huikea kyky nähdä oikea väärästä....se asia tässä hiertää kengässä?
Muistutan niistä rikollisista joita sikisi NL:ton hajoamisen seurauksena ja jos kuka Vladimir on epäkohdista ja asianosallisista hyvin tietoinen....onneksi.
Höpsis, olet vain tietämätön lammas. Oletko koskaan katsonut venäläistä televisiota? Venäjällä opposition edustajat ovat ehkä enemmän äänessä kuin missään muussa valtiossa. Melkein joka päivä liberaalit väittelevät patrioottien kanssa. Sellaiset patriootit kuin Nikolai Starikov tuhoavat liberaalit joka asiassa. Näin venäläiset näkevät eron todellisten patrioottien ja maanpettureiden välillä. Putin on todellinen patriootti ja siksi hänen suosio on niin korkea.
En ole lammas vaikka sympatisoin voimakkaasti kyseiseen eläinlajiin.
Kun sanoit 'tietämätön' se muuttaa asetelmia....ilmeisen vaikeaa ja minulle merkityksetöntä keskustelua....siis en halua olla valeheisiin perustuville keskusteluille mikään sillanpää.
Ihmetyttää kuitenkin sinun 'asiantuntemuksesi'....joka suuntiin...uskottavaako?
ERommel vaikka et ole lammas mee nuolinaan turkkilaisia että he sympatisoisivat suuhun. Sun tilanteessa se olis hyödyllisempi kuin kakattaa tässä.
Vain lauman mukana menevä putinisti haukkuu muita lampaiksi. Venäjän valtamedia työntää sanomaa teidänlaisillenne zombeille. Itse kirjoitit "patriootit tuhoavat liberaalit..." juuri noin, joko Nemtsovin murha on selvinnyt?
En edes seuraa Venäjän valtamediaa. Mitä koskee maanpetturi-Nemtsovin murhaa, minulle on ilmiselvää ettei Putinilla ole asiaan mitään yhteyttä. Nemtsov oli lännelle pelkkä uhrilammas. Hänen murha oli selvä lännen juonima operaatio, jolla haluttiin saada aikaan suuria mielenosoituksia Putinin syrjäyttämiseksi, mutta onneksi Putin on aina 70 askelta edellä länttä. Tietysti lännen mediassa syyt oksennettiin Putinin niskoille ja kaltaisesi lampaat nielivät sen totuutena.
Itse ensin kehotat katsomaan venäläistä televisiota ja sitten myönnät, että et katsokaan. Nyt väität, että Venäjä on maailman kyvyttömin valtio: länsi salamurhaa muka Nemtsovin Kremlin vieressä eikä poliisi saa tekoa selville, Putinkin vain kyyristelee piilossa eikä tee mitään. Taidat olla aika moinen lammas, tai zombiksi sellaista Venäjällä kutsutaan. Sinun kannattaisi seurata Venäjän mediaa, niin hoksaisit mikä raivo poliisissa, jopa osin FSB:ssä kytee kun murhan selvittämiseksi ei saa tehdä mitään.
HAHAHA, en ole missään kehottanut katsomaan venäläistä televisiota enkä ole väittänyt, että Venäjä on maailman kyvyttömin valtio, mutta sinä ainakin osaat tehdä naurettavan kategorisia johtopäätöksiä. Suoraan lampaan oppikirjasta.
Ei ole krp:n rekisterissä. Rekisterin sepittelijät ovat itse rosiksessa.
Lue omat tekstisi ylempää ja pysy asiassa. Väitit Venäjää kyvyttömäksi: avuttomuus lännen kauheiden salaliittojen uhrina. Telkkaria muuten kutsutaan Venäjällä zombilaatikoksi...
Putte on tyypillinen kylmäkiskoinen, huumorintajuton ja tyhmä ex-KGB, joka on omistautunut missiolle palauttaa Neuvostoliitto ja sen mahti keinoja kaihtamatta. Onneksi ne resurssit eivät ole lähelläkään sitä, miytä oli aiemmin ja Putte saattaa varustella valtakuntansa kuoliaaksi!
Vladimir ei ole kylmäkiskoinen, verrataan nyt vaikkapa Turkin Recep tiin?
Huumorintajuton ei ole, tuo on virheellinen tulkinta...on useitakin näyttöjä tästä ominaisuudesta.
Turvallisuussyistä Vladimir on huolestunut rajavaltioiden tapahtumista, mutta sellainen on mielestäni täysin luonnollista valtion päämieheltä.
Suomen poliittisen johdon pitäisi nopeasti palauttaa Paasikiven viisaudet käytännön tasolle.
Vova kurmoottaa Erdogania vain huumormielessä. Missä sinun huumorintajusi on.
Putte on huumorintajuton ja kylmäkiskoinen vanha KGB.mies, joka on tymä kuin saapas!
Äijä ei ole hu7olestunut vaan täysi sotahullu ja vailla arvostelukykyä! Sellaisena hän on vaarallinen ja uhka maailmanrauhalle!
Jos Paasikivi eläisi niin hän sanoisi, että paras käyttö pänikälle olisi tehdä hänestä laiturin tolppa! Siihen äly voisi riittää!
putte pisti Krimin kansllismieliset muslimi-tataarit ojennukseen, ja varmisti Venäjän Mustanmeren tukikohdat ja operoinnin aina Turkin porteille asti. Musuja taitaa vituttaa suunnattomasti. Itä Ukraina näyttää jäävän Venäjän haltuun ja hyvä niin. Musuja vituttaa kaksinverroin.Venäjän poika pistää tuulemaan.
Mitäpä arvelet miten kävi samalla Venäjän kaasuputkihankkeelle? Ei voi kuin ihmetellä venäläisten tyhmyyttä: ilmatilaloukkauksilla pilasi välit ystävällisen kauppakumppanin kanssa.
Vladimirin sotahulluus väitettä en ymmärrä, eihän sellaisesta ole ollut mitään näyttöä?
Paasikiven linja oli realistin linja joka pitäisi nopeasti palauttaa päivän politiikkaan ja ottaa ohjenuoraksi.
Ei olisi kenellekään haitaksi tutustua Paasikiven analyyseihin....nähtävästi mies oli aikaansa edellä?
"Vladimirin sotahulluus väitettä en ymmärrä, eihän sellaisesta ole ollut mitään näyttöä?"
OOKKONÄÄPÖLJÄ?!
Putte sotii Ukrainassa, Syyriassa ja miehittää vieraan valtion aluetta laittomasti Krimillä? Että ei ole näyttöä? Ei ehkä sinulle, MUTTA KAIKILLE MUILLE TAATUSTI ON!
En ole pitänyt Turkin Reseppiä kovin suuressa arvossa tähän asti. Nyt hänen pisteensä kohosivat kuitenkin kiitettävän rajoille, kun pudottivat putlerin syyrialaislapsia pommittaneen härvelin alas. Turkkilaiset ovat hienoa porukkaa. Jokainen alasammuttu neukkukone on pois siitä joukosta, joka hyökkää lähivuosina Suomeen/ Eurooppaan.
Noita Su-24 rynnäkkökoneita on poistettu Venäjän ilmavoista ja niitä on jo tipahdellutkin , viimeksi elokuun puolivälissä. Näyttä noilla 45v vanhoilla koneilla kuitenkin saatavan ISIS-mullikoille kaikenlaista harmia aikaan, Raggan öljynjalostus ja kuljetukset ovat stopissa jne...
Tuollakin kertaa vain pommittivat ISISiä vastaan taistelevia turkmeeneja...
Suorastaan brutaali mielipide ottaen huomioon Venäjän suurimmasta vastuunkannosta terrorismin vastaisessa taistelussa, eli meidän kaikkien puolesta siellä taistellaan?
Nyt muka Turkki on jotenkin tehnyt uroteon pudottaessaan täysin yllätetyn maataistelukoneen....tällainen hurmos voisi olla ymmärrettävää Turkin omalle väestölle osoitettuna, ei muualle.
Brutaali eli ei, mutta turkmeeneja ne pommittivat ja turkmeenit taistelevat ISISiä vastaan.
"Brutaali eli ei, mutta turkmeeneja ne pommittivat ja turkmeenit taistelevat ISISiä vastaan."
Tuskinpa taistelevat, koska siinä ovat Aleppon tienoilla pohjoisessa Al-Nusra ja etelässä Syyrian hallinnon joukot välissä.
Ja ISIS naapurina idässä sekä kaakossa. Turkmeenit ovat pohjoisessa Turkin rajalla, hyvinkin on ISIS vastassa.
Molemmat väärin. Idässä ja kaakossa naapurina on juurikin Syyrian armeija ja Turkin rajalla Al-Nusra.
Ehdottaisin Turkin päämiehelle korkea-arvoisinta kunniamerkkiä ikinä, Euroopan Unionin myöntämänä.
Saivatpahan miehittäjä-ryssät tuntea selkäpiissään Naton mahtavan stilasmahdin peräänantamattoman voiman terroristikoneen tuhoamisen muodossa.
Erdoganista tulisi siis uusi diktaattori-generalissimus Recep Ensimmäinen Suuri, jonka jalkoja tavallisen roskakansan pitäisi suudella?
Kuulostaa demokraattisten eurooppalaisten arvojen mukaiselta.
Otapa kartta käteen ja katso. Esimerkiksi mieti minne venäläinen kone putosi ja ketä venäläiset pommittivat kostoksi. Katsele sitten siitä vierestä ISIS-läisten aluetta. Syyrian armeijan löydät Latakian suunnalta eli lounaasta.
http://syria.liveuamap.com/
Katso itse kartasta.
Syyrian armeijalta löydät etelä-pohjois-suuntaisen vyöhykkeen Aleppon pohjoispuolelle asti. Isiksellä ei ole alueita tämän vyöhykkeen länsipuolella. Nämä niin sanottu turkmeenialueet ovat Idlibin alueella, jopa Idlibin länsipuolella, joten niiltä ei nyt vaan yksinkertaisesti ole mahdollista taistella Isistä vastaan.
Katsohan kartan värejä hieman tarkemmin ja perehdy samalla tähän artikkeliin turkmeenien ja ISIS:n vihanpidosta, missä Venäjän pommitukset selvästi auttavat ISIS:iä.
http://www.syriadeeply.org/articles/2015/11/8898/turkmen-caught-isis-assad-russia/
Tuossa artikkelissa käsitellyt "turkmeenit" ovat Turkin armeijan sotilaita, jotka yrittävät vallata Turkille alueita Syyriasta Aleppon pohjoispuolella. Eikä niillä puolestaan ole mitään tekemistä Idlibin alueen kanssa.
Just just... asuneet Syyriassa ikänsä. Turkin armeijaapa hyvinkin...ilman muuta.
Kaipa jokainen tosiasioista kiinnostunut ymmärtää Venäjän roolin Syyriassa.....lähinaapuri ja oma tukikohta.
Toisaalta millaista toimintaa Syyriassa on kokonaisuutena...en näe muuta vaihtoehtoa kuin nykyinen meininki on?
Siinä varmalla kuolee ihmisiä ja eläimiä....yleensä elollista....mutta keiden käsikirjoituksilla pidetään yllä jännitettä?
"Kaipa jokainen tosiasioista kiinnostunut ymmärtää Venäjän roolin Syyriassa.....lähinaapuri ja oma tukikohta."
Millä perusteella Syyria on "lähinaapuri"?
"Toisaalta millaista toimintaa Syyriassa on kokonaisuutena...en näe muuta vaihtoehtoa kuin nykyinen meininki on?"
Aina on vaihtooehto: olla menemättä! OLIKO NL:n PAKKO mennä Afganistaniin 1979?
"Siinä varmalla kuolee ihmisiä ja eläimiä....yleensä elollista....mutta keiden käsikirjoituksilla pidetään yllä jännitettä?"
Tässä tapauksessa Venäjän!
Tapanani ei ole valehdella koska minulle ei kukaan maksa valehtelusta, tuliko kerralla selväksi?
Se oikea ERommel puhuu totta.
"Aina on vaihtooehto: olla menemättä!"
Eli Isiksen pitäisi antaa rauhassa vahvistua ja valmistella terrori-iskuja? Oletko sattumoisin itse Isiksen kannattaja?
Tappaja turkki sille atomi ja mirjaadit kuolleet on hyvä, naiset ja lapset etukädessä kuolleissa on hyvä.
Et osaa edes sduomea ja jutut ovat täyttä skeidaa?
Tarzan bundolo gomakani greeeah!!!
Saatana !!! Hävetkää!!! Kysymys on SUURVALTA politiikasta!!!
Erdogan tekee ensin Ganossan matkan.
EI tee. Erdogan on vahvoilla Turkissa. Ennemmin pikku Putte matkustaa Turkkiin ja pyytää ilmatilan loukkausta anteeksi!
Et viitsisi puhua pikku Putesta, henkisesti sitten ainakin sinun kielelläsi iso Putte.
Puytte unohtaa usein vaihtaa vaippansa, mutta ei hätää! Pikku Rommel nuolee puhtaaksi!
Hys hys vouhottaja, meillä on ystävällismieliset suhteet Turkkiin.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1448769902949
Valpon käsi on pitkä, kohta voi ovellasi olla Kolehmaisen gorillat.
Turkki kieltää yliopistojen työntekijöitä matkustamasta ulkomaille ja käskee ulkomailla olevat palaamaan Turkkiin
Aiemmin ulkomaanmatkat kiellettiin julkisen sektorin virkamiehiltä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1468979996793
Ulkomaat 20.7.2016 11:25 Päivitetty: 20.7.2016 18:57
Henrik Suni Helsingin Sanomat
Minna Tiainen Helsingin Sanomat
Turkin hallitus kieltää yliopistojen työntekijöitä toistaiseksi matkustamasta ulkomaille ja käskee samalla ulkomailla olevia työntekijöitä palaamaan takaisin Turkkiin.
Paluukäsky koskee sekä ulkomailla lomailevia että väliaikaisesti ulkomailla työskenteleviä yliopistojen työntekijöitä. Heidän pitää palata maahan mahdollisimman nopeasti.
Turkkilaisen uutissivusto Haberturkin julkaisemassa kirjeessä käsketään sekä yksityisiä että julkisia yliopistoja olemaan lähettämättä työntekijöitään ulkomaille. Mikäli työntekijöitä on ulkomailla, pitää heidät käskeä palaamaan, ellei ulkomailla oloon ole pakottavaa syytä.
Hallituksen lähettämän kirjeen mukaan yliopistojen pitää arvioida ulkomailla olon tarpeellisuus ”tieteellisesti”.
Hallituksen määräykset ovat osa laajoja vastatoimia, joihin hallitus ryhtyi viikonlopun vallankaappausyrityksen seurauksena.
Määräyksiä on perusteltu epäilyksillä, että joillakin yliopistojen työntekijöillä olisi yhteyksiä vallankaappausta yrittäneisiin sotilaisiin. Tarkoitus olisi siis estää heitä pakenemasta maasta.
Jo aiemmin Turkki kielsi julkisen sektorin työntekijöitä matkustamasta ulkomaille. Myös virkamiesten vuosilomia on peruttu.
Kumousyritystä seuranneet puhdistukset kohdistuvat nyt myös opetusalaan. Noin 21 000 opettajan toimiluvat on evätty, 21 700 opetushallinnon työntekijää on siirretty sivuun tehtävistään ja 1 577 yliopistojen tiedekuntien johtajaa on määrätty eroamaan.
Ainakin 7 500 ihmistä on pidätetty Turkissa kumousyrityksen jälkeen. Puhdistukset hallinnossa ovat johtaneet kymmenientuhansien ihmisten erottamiseen tai viraltapanoon toistaiseksi.