"Tämän maailman ruhtinas tuhonnut jo uskonnot?"

LakiV

"Olkaa yhtä, niinkuin minä ja Isänikin on yhtä"(Ziisas)
Mutta jo Julius Caesarin "kortti", hajota ja hallitse toimii kaikkialla, eli poliittinen LUCIFEERUS(kähisten) on tuhonnut kaikki uskonnot, tehden niistä skitsofreenisiä, henkisiä äpäröitä, jotka jollakin pienellä eroavaisuudella toisiinsa, pikkuisen nysväävät, ja tekevät rituaaleistaan ja hieman eri oppikorostuksistaan, toisilleen Jumalan Valtakuntaan pääsemisen esteitä".
Tulkaa järkiinne, ystävät, älkääkä Ekumenian henkeä vastaan koskaan taistelko, vaikka se ei ehkä kuulosta kauniilta sanalta tms. mutta se on eräs Pelastava oppi nykyisessä kristillisyydessä. Jos Islam, jossa on vain muutama lahko tämän heikkoutemme huomaa, niin sehän rupeaa petkuttamaan meitä, että "luterilainen tappoi helluntalaisen, koska se ei ollut luterilainen, tai päinvastoin". Ei näillä ihmisten kategorioilla henkisessä mielessä ole mitään merkitystä, mutta polittinen maailma tarvitsee nuo kategoriat ihmisille, että se voisi pystyisi uskonelämämäämme kahlitsemaan ja hallitsemaan.

1

376

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      915
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      104
      891
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      796
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      740
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      66
      618
    6. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      75
      611
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      604
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      185
      569
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      561
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    Aihe