Ducaton kestävyys

Olen ostamassa 4v vanhaa ducatoa 1.9D,110000km,huoltokirja,onko riskiostos?Vai pitäisikö ostaa 100.000 ajettu samikäinen selvästi kalliimpi transit pikkukoneella?Antakaa vinkkejä!
83074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ja miksi ostaisit ducaton pikkukoneella (1.9) Onhan se aivan liian pieni kuorman kanssa ja maantiellä.
Voi olla kaupungissa pyörimiseen pikkuvaihteella sopiva.
kannattaa muistaa , että viitosvaihde on vaan nopeuksille yli 80 ei hitaampaan ajoon.
vaihdelaatikko ongelmia ollut joillakin sen hiljaisen ajon takia.
Itselläni 2.8 l ja minusta sopiva. Kulkee tielläkin mukavasti vielä 1200 kilon lastilla.
Transittia ei kannata ostaa, takapotku ja tuuliherkkä . Ducato ei tiedä tuulesta mitään.

Äänestä
  • surkea talviauto,sillä jää kiinni,kaarteissa lähtee käsistä,sivutuuliherkkä,ducatolla ainakin liikkuminen sujuvampaa talviliukkailla.1.9 kone laiska,vauhtia täytyy mäkiin ja ohituksiin "hakea".2.3-koneessa on jo potkua paremmin.Yleensä jo 4v vanha,vähänkin ajettu ducato halpa

    Äänestä

ostohinta../kestävyys.. ok

Äänestä

minulla on -97 mallinen ducato 1,9 tdi ajettu alle 50000 km siitä hajos vaihdelaatikko ei mitään järkevää selitystä löytynyt kyseisen vian aiheuttajaksi. varokaa fiat ducatoja kokemuksesta esiintyy paljon harmeja .

Äänestä
  • kun yrität säästää polttoainetta ja vedätät vitosella alle kahdeksaakymppiä. Laatikko kyllä kestää jos sitä osaa käyttää oikein.

    Äänestä

  • 1.9 Ducatolla(10v),ei mitään mainittavampaa rikkoutumista,olen ollut tyytyväinen

    Äänestä

Edellinen Ducato tuli meille uutena. Vuosi oli 1988. Myin sen 700 eurolla pari kuukautta sitten ja ostin kolmevuotiaan, 60 000 km. ajetun Ducaton sen tilalle. En kai olisi ostanut, jos kokemukset olisivat olleet huonot.

Viikko sitten käytin ostokseni ruostesuojattavana. Suojaaja totesi auton olevan pakettiautoksi harvinaisen hyväkuntoinen.

Äänestä
  • Muistakaas että ducatoon, jumpperiin ja mikä se sitruunan malli on.. on saatavilla lokarit takapäähän. Ja vielä kun laittaa roiskeläpät niin ei ruastu. Noi kulmikkaat mallit oli vielä melkoisia ruostepesiä, mutta wallius piti nekin liikenteessä...
    http://www.lokari.fi/mallit1.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostamassa kirjoitti:

Olen ostamassa 4v vanhaa ducatoa 1.9D,110000km,huoltokirja,onko riskiostos?Vai pitäisikö ostaa 100.000 ajettu samikäinen selvästi kalliimpi transit pikkukoneella?Antakaa vinkkejä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu