Ydinvoima on turvallinen ja luotettava vähähiilinen tekniikka, joka tuottaa energiaa 24/7, 365 päivänä vuodessa.
- Westinghouse Europe Twitterissä
https://twitter.com/WECnuclear_EU/status/671358105637163009
- Westinghouse Europe Twitterissä
https://twitter.com/WECnuclear_EU/status/671358105637163009
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ydinvoima on ylivoimaisesti halvin, puhtain, ja varmin energialähde.
http://www.forbes.com/sites/jamesconca/2015/02/11/eroi-a-tool-to-predict-the-best-energy-mix/
- Committee 4 Republic Twitterissä
https://twitter.com/CRCLarouche/status/671657149244813312
Näinhän se on, ydinvoima tällä hetkellä paras tapa ehkäistä ilmaston lämpenemistä.
on myytti.
Ehkä kaikki maailman ydinreaktorityypit kolmella sivulla lohkokaavioina
http://econtent.unm.edu/cdm/search/collection/nuceng
Kiina rakentaa vuoteen 2030 mennessä hybridireaktorin, joka voi polttaa ydinjätettä fuusio/fissio- menetelmällä.
http://www.scmp.com/tech/science-research/article/1840219/china-aims-get-hybrid-fission-fusion-nuclear-reactor-and
No ei kuitenkaan fuusion avulla. U238 voi niellä itseensä nopean neutronin ja sitä kutsutaan ydinkaappaukseksi. Kiina ei ole tekemässä oikeastaan mitään uutta, nopeat hyötöreaktorit keskittiin jo 50-luvulla ja niitä on aika vähän rakennettu niiden huonon hyötysuhteen ja ongelmallisen jäähdytyksen takia.
Kiinan mallissa luvataan, että polttaa ydinjätettä, mutta todellisuudessa pahin osa ydinjätteestä ei ole erityisen palavaa, se siis ole fissiilliä, ja sen tekeminen vaarattomaksi olisi aivan liian kallista lystiä.Jutut ydinjätteen polttamisesta reaktorissa ovat enimmäkseen fiktiota, jolla uskotellaan ydinvoimalla olevan tulevaisuutta.
Luonnotuhot slkoivat vuonna 1970, kun aloittivat atomivoimalla tekemään sähköä.Lajien tuho edennyt niin paljon, että "Kaiken
loppu" voi tulla jo vuosina 2026 -2017, jos Jumalan sormi ei riitä muuttamaan tiöannetta! Luonnonkehoty on eksponentislita ja matemaatinen analyysi antaa tuloksena "kaiken loppu" tulisi eläinten populaatiotilastojen mukaan vuoden 2017 kaikenn lpuksi. Tosin muutamien lajien populaatiot ovat alkaneet kasvaa,eli tovoa on!
Ihmistilastoissakin on näkynyt tuo vuosi 2017 "kaiken loppuna".
vaikka itse ydinvoima saataisiin turvalliseksi ja jätteettömäksi,jäljelle jäisi kaivosten ongelmat.louhinta tuhoaa suuret alat ja pohjavedet jo muutenkin,mutta sen lisäksi kaivoksista vuotaa radioaktiivisia aineita maahan,vesiin ja ilmaan.sen lisäksi voimaloista lasketaan lauhdevedet mereen,meren lämpötila nousee ja sitäkautta ilmasto myös lämpenee