Kela korvaa huomattavan huonosti todellisia hammashoitoja ja pakottaa hinnoittelullaan valitsemaan joko amalgaamit tai muovipaikat.
- http://bot.fi/17vt
"1.1.2015 alkaen suun ja hampaiden tutkimuksesta saa sairausvakuutuslain mukaista korvausta vain joka toinen kalenterivuosi. Samalla hammashoidosta maksettavat korvaukset pienenevät noin neljänneksellä."
- http://news.cision.com/fi/kela/r/hammashoidon-kela-korvaukset-pienenevat,c9697412
- http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194948131264/artikkeli/hammashoidon kelakorvaukset pienenevat.html
Toistaiseksi en ole lukenut hammashoidon korvauksien mahdollisista lisä-mädättisistä vuodelle 2016.
19.11.2015 "Terveydenhuollon maksut nousevat reippaasti"
"Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja korotetaan vuodenvaihteessa reilulla neljänneksellä."
- http://www.taloussanomat.fi/uutiset/2015/11/19/terveydenhuollon-maksut-nousevat-reippaasti/201515278/12
Onko terveydenhoidosta tinkiminen pitkällä aikavälillä edes kansantaloudellisesti kannattava lähestymistapa. Nämäkin muutokset koskettavat erityisesti pieni- ja keskituloisia, sekä senioreita.
Kelan hammashoidon korvaukset
9
347
Vastaukset
- kansantalouden_karies
Löytyi uudempaa aineistoa, eli ensi vuodelle on jälleen hyvin rankat leikkaukset suunnitteilla jo edellisvuosien jatkoksi.
Toimitaan juuri päinvastoin kuin pitäisi. Leikkauset koskevat suurimmalta osalta juuri niitä joilla muutenkin on puutteita hammashoidossa ja joita tulisi opastaa, kannustaa ja ohjata ennaltaehkäisevään säännölliseen hammashoitoon, joka olisi ilmeisesti lopputulemaltaan yhteiskunnallekin edullisempaa.
10.11.2015 ”Kela-korvauksen leikkaus koskee miljoonaa suomalaista – Uhka kansanterveydelle”
"Hallitus on nyt monen tahon mielestä viemässä asiakkaalta valinnan mahdollisuuden, koska kaavailee leikkaavansa yksityisen terveydenhuollon Kela-korvauksia 78 miljoonalla eurolla."
"Tästä noin 40 miljoonaa euroa kohdistuu hammashoitoon. Kun viime vuonna Kelan korvausosuus hammashoidossa oli 31 prosenttia, on se ensi vuonna Kelan arvion mukaan 15 prosenttia."
"Esitetty leikkaus on uhka kansanterveydelle, koska hoitamattomina monilla suusairauksilla on merkittävät yhteydet moniin muihin yleisiin kansansairauksiin."
Lisää: http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/137391-kela-korvauksen-leikkaus-koskee-miljoonaa-suomalaista-uhka-kansanterveydelle - Epäreilua
Samaa mieltä. Tällä hetkellä yksityinen sektori tuottaa 60% suun terveydenhuollon palveluista.
- Hyvä_vinkki
Tilanne aiheuttaa sen että entistä suurempi joukko kuormittaa julkisen puolen hammashoitoa. Itsekin totesin viime kesänä yksityislääkärikäynnin jälkeen laskua maksaessani että jatkossa vaikka jonotan kunnalliseen hammashoitoon.
Helsingin Sanomien artikkelissa mainittiin taannoin että jos sattuu saamaan hoitosetelin kunnallisesta, saa parhaimmillaan täysin ilmaista hoitoa yksityisellä tai ainakin pääsee hyvin pienellä lisämaksulla. Tuohan on todella edullinen ohitusraide, ei tarvitse maksaa mitään. - kansantalouden_karies
Ongelmana kunnallisella puolella on hyvin pitkät ja nyttemmin yhä pidentyvät jonotusajat.
Toinen keskeinen ongelma on se miten hammasläärin valintaan ei itse voi vaikuttaa ja voimatta siten tietää millainen puoskari saattaa olla kyseessä ja joka lisäksi riskeeraa työskennellä kiireessä.
Tämä näkökulma sen perusteella miten itsellä aikoinaan oli onnea saada tuttavapiirin suosituksien perusteella todella erinomainen yksityisen puolen hammaslääkäri ja siki jäinkin asiakkaakseen todella pitkäksi aikaa kunnes tuli paikkakunnan muutoksia.
Sen jälkeen kokemukset omien toisaalle muuttojen jälkeen ovat olleet todellista vuoristorataa. Puoskareiden jälkeen ilmaantuu aina ylimääräisiä ongelmia.
Tärkeää on tavata pätevä ja hulellinen hammaslääkäri, joke tekee työnsä todella hyvin, sillä hammasterevydessä on lyse laajemmastakin terveydestä. - kottilainen
Virossa saa samat kela korvaukset kuin suomessa! Talous kestää.. siellä on myös hyviä hammaslääkäreitä!
- Kalliitakin_löytyy
Mutta päälle pitää laskea matkakulut, ellei sitten tuo kaverille muutamaa kaljalaatikkoa hyvällä voitolla.
- Hammaslääkäri
Jep kauhulla odotan, kuinka suomalaisten suunterveys romahtaa täysin. Edelleen korjataan 90-luvun laman aiheuttamaa tuhoa ihmisten suissa.
Peskää hampaat aamuin illoin sähköharjalla ja puhdistakaa hammasvälit joka ilta väliharjoin ja hammaslangalla ja käykää säännöllisesti hammasTARKASTUKSISSA. Moni luulee käyvänsä säännöllisesti hoidossa, koka käy muutaman kuukauden välein päivystyksessä tai pulikiireisellä ajalla... Ennaltaehkäisy on parasta hammashoitoa.
Leikkaukset kohdistuvat valitettavasti eniten niihin, joilla on muutenkin vaikeaa ja joiden pitäisi käydä hoidossa... Myös käyntimaksuja ollaanmuuten nostamassa kautta maan vuoden alusta.
Täällä tuo sama röyhkeä puoskarihemmo kirjoittelee näköjään niin kuin jokaisella palstalla.... Hammaslääkärit tekevät parhaansa potilaidensa suunterveyden eteen. Resurssit ovat valitettavasti rajalliset, voisit kohdistaa vihamieliset puoskarointisyytöksesi päättäjiin raskaan työn raajatien sijaan.- Vasta_ensivuonna
Jos haluaa parasta tietoa hampaistaan, pitää käydä säännöllisesti tarkastuksissa yksityispuolella. Julkisella puolella tarkastukset tehdään muistaakseni 2-3 vuoden välein, eivät suostu tekemään tiheämmin.
- kansantalouden_karies
Mahdollisesti varsinkin Etelä-Suomessa asuville Viro saattaa nousta yhdeksi vaihtoehdoksi myös hammashoidossa. Tulee vain löytää hyvämainen hamaslääkäri, osaavat he sielläkin.
"Yle: Viron edullinen terveydenhuolto houkuttelee"
"Vuonna 2012 Kela maksoi sairasvakuutuskorvauksia yli 350 000 euron edestä Virosta ostetuista terveyspalveluista. Viroon suuntautuvan terveysmatkailun uskotaan kasvaa tulevaisuudessa."
"Virossa tehty leikkaus saattaa maksaa vain kolmanneksen Suomen hintatasosta, ja siitä voi saada Kela-korvauksen. Vuoden 2014 alusta voimaan tulevan lain mukaan myös matkakustannuksia voidaan korvata siten, kuin matka olisi tehty potilasta lähimpänä sijaitsevaan hoitopaikkaan Suomessa."
- http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/yle terveydenhuolto viro-12777
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612805Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152645Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2691582Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841184Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56889
- 79875