Nyt olisi uuden auton osto edessä ilman vaihtoautoa. Miten olette saaneet käteisalennusta erityisesti pääkaupunkiseudulta? Erityisesti kiinnostaa kaupat Mazda 3:sta tai 6:sta, Corollasta, Avensiksesta, Golfista, Almerasta ja Primerasta. Toki myös tiedot muista merkeistä ja muualta kuin pk-seudulta kiinnostavat.
Mazdasta jo pyysin tarjoukset paikan päällä, mutta alennus oli samaa luokkaa kuin Corollan ostossa pari vuotta sitten vaihtoauton kanssa (noin 2%). Enemmänkin olen kuullut saatavan ilman, että myyjältä viedään leipä. Nissanilla taas sanottiin melkein kysymättä, että hinnasta voidaan lohkaista ainakin näin ja näin paljon pois(!).
Mazdasta jo pyysin tarjoukset paikan päällä, mutta alennus oli samaa luokkaa kuin Corollan ostossa pari vuotta sitten vaihtoauton kanssa (noin 2%). Enemmänkin olen kuullut saatavan ilman, että myyjältä viedään leipä. Nissanilla taas sanottiin melkein kysymättä, että hinnasta voidaan lohkaista ainakin näin ja näin paljon pois(!).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli täällä pohjois-Suomessa ovat käteisalennukset pyörineet riippuen merkistä ja mallista n. 4 -6 % tuntumassa. Nissanilla taisi olla 5 %, ja sehän muutenkin laski hintoja almeran ja primeran kohdalla. Joltain huonommin kaupaksi menevästä merkistä voinee saada suurempiakin alennuksia.
Huomasittekos vaan, että Nissanin hintoja nostettiin alkusyksystä. Helppohan siinä on sitten hintoja laskea, kun niitä on ensin nostettu.
Autojen laatua ja ominaisuuksia en sinänsä epäile (erityisesti hinta/ominaisuus/laatu-suhde näyttäisi olevan aika kohdallaan).
syksyllä tosiaan Nissan nosti hintojaan saman verran kuin nyt myöhemmin on laskenut. Nyt tosin samalla rahalla autoon saa lisäksi esp:n, värillisen peruutuskameran (jos malliin kamera kuuluu) ja jotakin muuta pientä.
Kysy tampereelta Kivitilalta Ford, voi olla että alennukset on kovat (siis hyvät alennukset) kun Stockman pyrkii ottamaan alue-edustuksen itselleen. Voi olla että kauppa ei käy niinkuin ennen ja paineet kasvaa, luulisin. Muista kuitenkin säännöllisesti pyytää sieltä rekisteritietosi jos päädyt fordiin.
Myykö Kivitila myös Toyotaa? Eli jos en ole ostamassa prosentteja vaan autoa niin eikö myyjä pidä valita silloin merkin mukaan?
Tojotaan saa tavanomaisen käteisalennuksen lisäksi vielä uuden tuulipuvun kaupan päälle, jos ottaisi vielä tämän vuoden mallin ja reksiteröisi sen tämän vuoden puolella.
Mitsun hinnasta luvattiin 6% pois. Kyse oli 2-litraisesta sedan mallista (Lancer). Kohtuu hyvät varusteet vakiona, kuten ilmastointi, sähköikkunat, madallettu alusta, levikkeet, takaspoileri, 16-tuuman aluvanteet, yms.
En kumminkaan tehnyt kauppoja.