En ymmärrä, miksi valtiovalta nöyristelee EU:ta ja pitää Venäjää talousboikotissa. Eihän jenkkilääkään boikotoida, vaikka se käy koko ajan jotain salasotaa eri puolilla maailmaa "terrorismin vastaisuuden" nimissä ja hoitelee omia etujaan.
Venäjä pois boikotista ja vientikauppa vetämään!
Venäjä pois boikotista ja vientikauppa vetämään!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hallituksellahan on tässä vain oma lehmä ojassa. Venäjä boikotilla saatiin keinotekoinen lama avuksi ajamaan alas palkkoja ja ay-liikettä. Hallitus kun on pääoman asialla, ei Suomen kansan.
Meillä on tuhatkilometriä yhteistä rajaa ja istutaan sormi pe...sä odottamassa eu;lta jotain ihmettä. Kauppa seisoo kuin stupidon järki.
Tämä typerä ja kyvytön hallitus potkaisi itseään polveen. Se nyt on vain niin että meidän juna venäjälle meni jo.
Venäjä on kehittänyt korvaavat tuotteet suomalaisille vientituotteille, eli mitä sinne enää pakotteiden jälkeen terveisien lisäksi viedään?.
Käyty tänä vuonna 82 kertaa ja ihan nähty omin silmin, ei siellä kaupoista mitään puutu.
Tulli ja rajavartiosto hengailee uusissa varusteissa, ansio on Putinin. Meillä hengaillaan tuulipuvuissa leipäjonoissa.
Täälläkin ansio maan johdon.
Kummassa maassa ollaan kiitollisempia maan johdolle?...... voi v..tu tätä maan johtamis tapaa.
Mää luulen jotta venäjä poikotoi eu soossia? Turkkilaiset taatelitkaan ei enää saavu baruski marketin hyllyyn!
Ja kuka ymmärtää sen, että hallituselle ydivoimala kelpaa, mutta muu kaupankäynti ei?
Kaikista erikoisinta tässä on se että Saksa käy laitekauppaa Venäläisten kansa koko ajan. Esim. Siimens.
Mutta saadaanhan me eu:lta ruokapaketteja. Vaatteet kirpputorilta. Venäläisiähän siellä ei enää paljon liiku, ne ostaa ilmeisesti vaatteensa jo uutena.