Miksi ihmeessä jehovat ei auta näitä Aasian uhreja, onko oma napa tärkeämpi?
Miksi todistajat ei auta?
Uhreja
271474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
"Miksi ihmeessä jehovat ei auta näitä Aasian uhreja, onko oma napa tärkeämpi?"
Onko sinulla siis varmaa tietoa siitä, että kukaan todistajista ei auta järistyksen uhreja millään tavalla?
Paradise ja muut Jt:t. Kertokaapa sitten miten vartiotorniseura auttaa(Nyt ja yleensä)? Onko heillä esim. katasrofirahastoa tms. kuten kirkoilla? Autetaanko muitakin kuin uskonveljiä?
"Onko sinulla siis varmaa tietoa siitä, että kukaan todistajista ei auta järistyksen uhreja millään tavalla? "
Jehovan tdistajat kertokaa onko nyt autettu, missä ja miten.
Vaikka Jehovan todistajat eivät olekaan pääasiallisesti hyväntekeväisyysjärjestö, niin kyllä katastrofien sattuessa resursseja suunnataan humanitaariseen työhön.
Apua annetaan tietenkin myös sellaisille ihmisille, jotka eivät ole todistajia. Apua annetaan sekä ihan kriisin välittömiin tarpeisiin (ruoka, vesi, lääkkeet, vaatteet) että myös jälleenrakentamiseen.
Luonnollisesti tietenkin haluamme kartoittaa sen, kuinka uskonveljemme voivat ja millaista apua he tarvitsevat, aivan kuten eri valtiot nyt koettavat saada tietoja kansalaisistaan tämän katastrofin tapahduttua.
"Vaikka Jehovan todistajat eivät olekaan pääasiallisesti hyväntekeväisyysjärjestö, niin kyllä katastrofien sattuessa resursseja suunnataan humanitaariseen työhön."
Ei tarvitse olla hyväntekeväisyysjärjestö auttaakseen hädässä olevia lähimmäisiä ja toteuttaakseen Jumalan käskyä lähettää apunsa "merten taakse".
"Luonnollisesti tietenkin haluamme kartoittaa sen, kuinka uskonveljemme..."
Niin, uskonveljenne ovat kuitenkin muita ihmisiä tärkeämpiä, vaikka sanotkin että muillekkin annetaan apua. Muistatko mitä Jeesus sanoo: jos te rakastatte vain niitä, jotka teitä rakastavat, minkä palkan te siitä saatte? Niinhän publikaanitkin tekevät.
Olen kovin pahoillani puolestanne, kun katsotte olevanne arvollisia erottelemaan, kuka on avun arvoinen ja kuka ei.
Jehovan todistajat matkustelee paljon juuri tähän aikaan vuodesta ja tiedän ainakin 4 eri srk olevaa ystävää jotka ovat vielä( toivottavasti ei kauaa) kadonneitten listalla..
Perheitten ja omaisten ja seurakuntalaisten suru on suunnaton kun ei tiedetä mitä on tapahtunut.
Autettavien listalla on ensisijaisti nämä Suomessa olevat ystävät..He tarvitsevat kaiken tukemme ja ihan käytännön apumme.Kadonneita voi olla enemmaänkin, nämä neljä satun minä tuntemaan. Todella ikävää! toki autamme kaikin mahdollisn keinoin kaikkia uhreja ym. Myös se on jokaisen omantunnon asia miten auttaa. Ei meitä kukaan vartioi ja uskon, että moni osallistuu ns. viralllisiin keräyksiinkin. Ja aivan varmasti Tahimaan Jt ovat täydessä työntouhussa. Valtakunnansaleista (jos ovat jäljellä) on tullut tukiasemia ja tarjoavat kotejaan ja vaatteitaan ym..
Luulet, että lehdissä ja Vartotorniseuran sivuilta löytyy kohta kokemuksia. Muistakaa, että Jt kään eivät ole "vedenpitäviä" hukumme samalla lailla kuin muutkin ihmiset. Kuinka paljon ystäviä mahtaa ola kuollut/kadonnut Katastrofialueen paikallisissa srk.
Onko sinulla jokin henkinen tukos korvien välissä, vai miksi ei mene perille eräs asia?
Jokainen voi auttaa parhaaksi katsomallaan tavalla.
Jos sitten käsitellään tätä aihetta, että kuka on tärkeämpi kenellekin, niin miksi joka paikassa jauhetaan Thaimaata? Siellä kuolleita on n.1500. Toisekseen valtion talous hieman toisella tolalla kuin monella muulla.
Reuters kertoo Indonesian kuolleiden määräksi 32 502 ja 50000 ilmoitetaan kadonneeksi.
Ohjaako kiinnostusta se missä meille lähimmät ihmiset todennäköisesti ovat ahdinnossa? Jos niin, miksi niin?
Löysin tällaisen näpsäkän laskurin millä on helppo vertailla sotimisen ja auttamishalun välisiä asioita. Tässä nyt ainoastaan vertaillaan irakin sodan kustannuksia. Eli siitä voidaan päätellä mitä saataisiin aikaan sillä rahalla jotka varataan tappamiseen yleensäkin maailmanlaajuisesti.
http://costofwar.com/index-world-hunger.html
oli se että Jumalan seuraajiksi itseään sanovilla on velvollisuus auttaa, eivät he muuten tottele Jumalaa vaikka muuta väittäisivät. Sitä paitsi jehovan todistajilla on kyllä pätäkkää auttaa jos haluavat, mutta kuten aiemminkin on tuotu esiin, koko lahkon toiminta perustuu taloudelliseen hyötyyn jonka kerää brooklyniläinen kirjapainoyhtiö ja sen muutama isokenkäinen, ei siinä paljon muiden hätä vaa´ssa paina.
Ja minun mielestäni pitää auttaa kaikkia, joita katastrofi Aasiassa on koskettanut, sillä summalla tai muulla tavoin johon kukin pystyy. Esim. Spr:n kautta voi apunsa antaa ja he ohjaavat sen perille tasapuolisesti, ei sen mukaan mihin uskontoon kukin kuuluu tai ei kuulu.
Tuliko tämä nyt rautalangasta väännettynä selväksi =)
Olisiko mainita kenkien numeroita ja summia. Ihan vain mielenkiinnosta. Kumma kyllä kukaan ei vain ole esittänyt niitä miljardöörejä jotka rahassa rypevät.
Sinähän kirjoittelet kuin tietäisit, että mitään avustustoimintaa ei olisikaan.
Kumma kyllä siellä aasiassa suomalaiset odottavat, että täältä (suomesta) apua annetaan nimenomaan heille etupäässä. Vai olenko käsittänyt väärin? Voisihan sitä ajatella että ilmasillan kustannuksilla avustettaisiin ensisijaisesti köyhiä maita.
Voisitteko mainita edes jotakin summia joita Vartiotorniseura on antanut jonkin lähiajan katasrofin uhreille? (näinhän tekevät kaikki avustusjärjestöt ja myös Kirkon ulkomaanapu? ..turha hurskastella että "emme halua kunniaa" tms. "läppää"..joten lukuja esille..muuten uskottavuutenne menee.
Kopioin hieman riemuksesi, vaikka en kyllä ymmärrä mitä hyötyä tästä on. Tässä otteita kirjoituksesta.
>>>Heti kun tulvista tuli tieto, todistajat perustivat hätäapukomiteoita huolehtimaan uhreista>POHJOIS-KAUKASUKSELLA Venäjällä satoi viime vuonna vain kahdessa päivässä saman verran vettä kuin tavallisesti sataa kolmessa kuukaudessa. Lukuisat joet tulvivat yli äyräittensä. Pienistäkin joista tuli vuolaita virtoja, jotka veivät mennessään kaiken tielleen osuvan. Patoja murtui, ja taloja ja muita rakennelmia sortui. Tuhannet ihmiset olivat yhtäkkiä kodittomia. Monet saivat surmansa siksi, että he eivät päässeet riittävän nopeasti ulos kodeistaan. Toiset katsoivat avuttomina, kun vuolaana virtaavat vedet veivät mennessään heille rakkaita ihmisiä.
Nevinnomysskin kaupungissa muuan perhe yritti paeta traktorilla. Tulva-aalto kuitenkin kaatoi traktorin, ja koko perhe menehtyi. Jotkut kuolivat yrittäessään pelastaa muita. Virallisten arvioiden mukaan tulvat koettelivat 335 000:ta ihmistä. Heistä yli 200 kuoli, ja monia ilmoitettiin kadonneiksi.
Tulvien alle jäi kymmeniätuhansia taloja. Vesijohtoja ja viemäreitä tuhoutui. Vuolaat vedet paljastivat jopa haudattuja ruumiita, esimerkiksi pernaruttoon kuolleita eläimiä. Tulvavahingot nousivat arviolta noin 16 miljardiin ruplaan eli noin 400 miljoonaan euroon.>Kun lahjoitetut tavarat oli lajiteltu pääkeräyspisteissä, ne lastattiin rekkoihin ja vietiin tuhoalueelle. Näiden tavaroiden lisäksi hallintokeskus osti kymmenen tonnia ruokaa, hygieniatuotteita ja 500 lakanasettiä sekä työvälineitä ja työvaatteita onnettomuuden jälkien puhdistamiseen. Kaiken kaikkiaan Pohjois-Kaukasukselle vei avustustarvikkeita kuusi 50 tonnin rekkaa.>Seuraavana päivänä paikallinen sanomalehti Na Vodah ylisti Jehovan todistajia ja sanoi, että he olivat poistaneet kaupungista yli 100 tonnia lietettä. Kislovodskin viranomaiset lähettivät Jehovan todistajille kiitoskirjeen, jossa sanottiin: ”Teidän korvaamattoman apunne ansiosta kaupunki saatiin palautettua entiseen kauneuteensa – – Epäilemättä kaupunkiimme tulevien lukuisten turistien kiitokset tulevat olemaan paras palkkanne.”
Armenian kaupungin Länsi-Kolumbiassa vuoden 1999 alkupuolella, yli tuhat ihmistä menetti henkensä.
Tällaisten kriisien aikana Jehovan todistajat yrittävät auttaa eloon jääneitä paitsi fyysisesti myös hengellisesti ja henkisesti. Esimerkiksi heti kun edellä mainittu Kolumbian maanjäristys oli sattunut, Jehovan todistajien paikallinen haaratoimisto järjesti alueelle hätäapukomitean. Tuhannet todistajat eri puolilta maata lahjoittivat ruokaa ja rahaa. Pian tuhoalueelle lähetettiin 70 tonnia ruokaa.
Eihän luterilaisiakaan nimitetä "lutherit", tai "herrajumalat"
Vartiotoni kieltää auttamisen, koska se on pakanallinen tapa. Siinä autettaisiin vääräuskoisia ihmisiä ja kastamattomia lapsia.
kirota ja rumasti. EI NOIN TYHMÄÄ ihmistä voi ollakaan kuin sinä.
Oletko sinä kantanut oman kortesi auttamiskekoon vai kuulutko sos.toimiston luukulla apua kerjäävien joukkoon? Silloin kun on hätä, siinä uskonnon osuus häviää aika vikkelään.
Täytyykin seuraavaksi, kun tulee apua tarvitseva eteen, niin kysyä, kuulutko väestörekisteriin ja ei-mihinkään-uskontokuntaan, niin välttyy auttamasta apua tarvitsevaa. Toivottavasti se olet sinä silloin kun tarvitset apua.
Kylläpäs todistaja kiihtyi. Taisi osua auttamisesta puhe oikeaan ihmiseen. Sinä eskoseni autat vain ihmistä, joka on horjahtamassa jehovauskoon. Silloin saisit viikkoraporttiin ison ruksin.
Koita nyt sinäkin laittaa roposi vaikka puhelimitse 'maailmalliselle' auttamisjärjestölle, kyselemällä sen enempää meneekö se jehovantodistajan hädän auttamiseen.
Hyi sinua itsekäs pelkuri!
Minä ja moni muu olemme sentään käyneet armeijan ja osaamme autta lähimmäistämme joa vainolainen hyökkää.
Mutta mitä tekee jehovalainen!? Hän vain istuu ja pelkää kun vainolainen tappaa perheitä.
Hän vain istuu ja pelkää, koska puolustamalla maata, perhettä hän mielestään mennettäisi OMAN paratiisielämänsä.
Yörkkö, mitä itsekkäitä raukkoja.
Kovin olivat menneet huonoon kuntoon irakissa avustetut ihmiset. Siellä taitaa olla jo yli 100000 avustettu hengiltä. Voi olla tuo puolustuksen ja hyökkäyksen raja melko mahdotonta vetää.
http://mindprod.com/iraq.html
naisia, joita ei vielä huolittu armeijaan. Ja Jehovan Todistaja en ole. Vai pitääkö olla JT, että saa sanoa mielipiteensä sinunkaltaisistasi ja "vartitorni" viestin kirjhoittajista. Kenen kuuluu hävetä ja mitä?
Siinähän oli ikäänkuin kuvakollaasi vartitornista, missä hehumoidaan harmagedonissa kituvia naisia, lapsia ja miehiä. Tässä vain oli oikeita kuvia ja läheltä otettuja.
Siinä oli ikäänkuin kuvakollaasi vartitornista, missä hekumoidaan harmagedonissa kituvia tuskissaan olevia naisia, lapsia ja miehiä. Tässä oli oikeita kuvia ja läheltä otettuja.
Onkos niihin kuviin sitten lisätty jotain, mitä ei ilmestyskirjasta löydy?
Minun tietääkseni niillä kuvilla ei ole hekumoinut kukaan muu kuin sinun kaltaisesi. Katsoppa nyt. Taaskin sinä niitä tyrkytät.
Mutta kuten totesin. Ei niisä ole mitään sellaista mikä erityisesti poikkeaisi ilmestyskirjasta.
Valtakunnan hyvän uutisen julistaminen ja tulevasta suuresta ahdistuksesta ja Harmagedonista varoittaminen vapaaehtoisten lahjotusten ja vapaaehtoistyön turvin on auttamista. Se on todellista auttamista, koska se auttaa löytämään sen, mistä Jeesus Kristus sanoi Johanneksen evankeliumissa: >>Nämä asiat Jeesus puhui ja nosti silmänsä taivasta kohti ja sanoi:" Isä, hetki on tullut, kirkasta poikasi, jotta poikasi kirkastaisi sinut, sen mukaan kuin olet antanut hänelle vallan kaikkeen lihaan, jotta hän antaisi ikuisen elämän niiden koko joukolle, jotka olet hänelle antanut. Tämä merkitsee ikuista elämää, että he hankkivat sinun tuntemustasi, ainoan tosi Jumalan, ja hänen tuntemustaan, jonka olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Olen tehnyt sinun nimesi ilmeiseksi niille ihmisille, jotka annoit minulle maailmasta. He olivat sinun, ja sinä annoit heidät minulle, ja he ovat noudattaneet sinun sanaasi. he ovat nyt tulleet tietämään, että kaikki, minkä annoit minulle, on sinulta; sillä olen antanut heille ne sanat, jotka annoit minulle, ja he ovat ottaneet ne vastaan ja ovat tulleet varmasti tietämään, että olen tullut sinun edustajanasi, ja he ovat uskoneet, että sinä olet lähettänyt minut. Ja minä pyydän heidän puolestaan; en pyydä maailman puolesta, vaan niiden puolesta, jotka olet antanut minulle, sillä he ovat sinun, ja kaikki, mikä on minun, on sinun, ja mikä on sinun, on minun, ja minut on kirkastettu heidän keskuudessaan.
En pyydä ottamaan heitä pois maailmasta, vaan valvomaan heitä paholaisen takia. He eivät ole osa maailmasta, niin kuin en minäkään ole osa maailmasta. Pyhitä heidät totuudella; sinun sanasi on totuus. Niin kuin sinä olet lähettänyt minut maailmaan, minäkin olen lähettänyt heidät maailmaan. ja minä pyhitän itseni heidän hyväkseen, jotta hekin olisivat pyhitettyjä totuudella. En pyydä ainoastaan näiden puolesta, vaan myös niiden puolesta, jotka uskovat minuun heidän sanansa kautta, jotta he olisivat kaikki yhtä, niin kuin sinä, Isä, olet minun yhteydessäni ja minä sinun yhteydessäsi, että hekin olisivat meidän yhteydessämme, jotta maailma uskoisi, että sinä olet lähettänyt minut.>>
Matteuksen evankeliumista Jeesusta Kristusta edelleen lainaten:
"Menkää sen tähden ja tehkää opetuslapsia kaikkien kansakuntien ihmisistä, kastakaa heidät Isän ja Pojan ja pyhän hengen nimessä ja OPETTAKAA HEITÄ NOUDATTAMAAN KAIKKEA, MITÄ OLEN KÄSKENYT TEIDÄN NOUDATTAA. Ja katso, minä olen teidän kanssanne kaikkina päivinä asianjärjestelmän päättymiseen asti."
Ikuisen elämän odotteeseen sisältyy myös toivo kuolleiden ylösnousemuksesta.
http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/t16/article_01.htm
Tämä valtava murhe ja suru Aasiassa koettelee kaikkien ihmisten tunteita. Lähimmin tietysti omaisten, jotka ovat menettäneet rakkaitaan.
Entisenä jehovantodistajana luulen - ikävä kyllä - jehovantodistajien jotenkin pitävän tilanteesta. Heille on niin voimakkaasti iskostettu, että jumala hävittää maanpäältä kaikki vääräuskoiset ihmiset. Heidän mielestään jumala ei ole paha vaan päinvastoin hyvä, koska hän pelastaa jehovantodistajat.
Tuolla naapurifoorumissa on kaikenkattava kuva jehovantodistajien aivopesun tuloksista. Siinä vain marssitaan iloisina kohti paratiisia ja takana vääräuskoiset naiset, miehet ja lapset kituvat tuskissaan. Kovaa vähemmistöuskontoa nämä ovat, vai olenko väärässä ?
http://www.aimoo.com/forum/categories.cfm?id=311102&CategoryID=3459
ja siellä topic: Maanjäristyksiä..jehovien maailmanlopun merkeistä.
tilanteesta, jossa kymmenet tuhannet ihmiset kärsivät? Ole onnellinen sinä pöljä, että Suomi on suht koht vakaalla peruskalliolla.
Noniin vääräuskoiset, täällaista se sitten on harmagedonissa, ettö kipinkapin valtakunnansalille, niin pelastutte.
Mitä Jt tekevät? eihän muutkaan ihmiset toitota isoon ääneen jot annoin niin ja niin paljon sinne ja sinne! Olis se aika itseriittoista. Jokainen antaa salassa ja sydämensä vaatimuksesta.
Vai haluatko kertoa paljonko olet antanut ja mitä kautta? Ole hyvä.
Summa
kanava
ja nimi
saat "kirkkaamman kruunun" heh