Onko enää ihme niin maamme rapautuu toden teolla, jos syrjäytyneitä muusta kuin omasta tahdostaan on vaikka muille jaella.
Miksi Suomi ei vaali kansalaistensa oikeuksia olla tiiviisti työelämässä. ????
Miksi Suomi verottaa työtä tekeviä saatuun palkkaan nähden liikaa? Jos verotus olisi siedettävällä tasolla, olisi silloin monilla intoa mennä työelämään. Näin se ei millään voi toimia, jos korkea verotus imee rahat alle keskituloisilta ja keskituloisilta ja,...huomio naisvaltaisilla aloilla, raskaassa työssä palkka on hyvin pieni verrattuna metallialaan ja muihin miesvaltaisiin aloihin.
Se vaan nyt on niin, että monen monet suomalaiset hakeutuvat ihan oma- aloitteisesti myöskin pois työelämästä ja syy on korkeat hinnat täällä niin kuin juuri nuo edellä mainitut asiat. Niin kuin asuntojen hinnat. Hoitoalalla työskentelevä pari tai yksinäinen nainen niin kuin siivoojana työskentelevä sinkku tai pari eivät pysty hankkimaan omistusasuntoa maastamme. Ne, jotka hankkivat oman asunnon pienellä palkallaan, joutuvat loukkuun auttamattomasti saman tien. Pankista haetaan asuntolaina ja sitä pienipalkkainen maksaa jos pystyy koko loppuelämänsä. Onko tälaisessa järkeä??????
Nyt myöskin puhutaan Italian mafiasta ja tuosta asiasta on jo puhutu yli 40 vuotta. Muiden Euroopan maiden korruptioista puhellaan, mutta hei, me Suomi olemme kohta Euroopassa kaikkeista eniten korruptoitunut maa. Kansalaisilta viedään se vähäkin, kuten nyt terveydenhuollosta joutuu ensi vuoden puolella moni sossun asiakkaaksi, vaikka on maksanut tähän asti itse kaikki terveydenhoitokulut terveydenhuollon puolella käytyään. On myöskin heitä, joilla ei lainkaan ole mahdollisuutta hoitaa enää terveyttään. Moni ei pysty maksamaan lääkärissäkäyntiä , ei edes hammashuollon maksuja, koska hinnat nousevat 30% vuoden vaihteessa.
Maassamme aiheutetaan lakeja säätämällä ja omien etujen tavoittelun merkeissä ison osan kansalaisista joutuminen " syrjäytymisen piikkiin".
Nyt on vaan niin, että kun syrjäytyy pakosta, vaikka haluaisikin olla työelämässä, alkaa mielenterveystoimistossa juokseminen. Moni juoksee mielenterveystoimistossa, kun ei pysty maksamaan lainojaan ja joutuu hyvässä lykyssä sitten valitsemaan vuokra- asunnon. Moni masentuu,...moni,...
Halloo Suomi!!!!
4
492
Vastaukset
- hörzzz
Ei kukaan jaksa tehdä mitään.. katotaan big brotheria ja juodaan viinaa. Ahneet ihmiset ja typeryys ajavat tätä maata perikatoon. Taitaa olla Venäjän kätyreitä tai sitten ihan vain tyhmiä ja ahneita..poliitikot. Täytyy yrittää ulkomaille. Tavalla tai toisella.
- vaaleusvalttia
Asiasta poiketen,ihan naurattaa kuinka selkeä kuva on Klaukkalan ryöstäjästä.Vaalea tukka,ettei vaan tule väärinkäsityksiä!!
- Anonyymi
Kyllä paikka työelämästä löytyy kun ei nirsoile. Jos on sitä ammattitaitoa niin
voi aloittaa perustamalla vaikka yhden miehen yrityksen ensi alkuun.
Hyvää työntekijää aina kysellään eikä tarvitse hurjasti edes mainostaa.
Laiskat sohvalla makaajat putoilevat sitten vilttiketjuun pikku hiljaa.- Anonyymi
Ikuisille vinkujille tiedoksi: pitääkö äidin vielä syöttää heitä ja tuoda se työpaikkakin
silkkihansikkain sinne kotisohvalle.
Töitä pitää etsiä herkeämättä ja pitkäaikaisesti, niin viimein se tärppää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit425320Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4134603Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483839KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1623155Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182098Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512022- 1251940
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469