Melukylä (Lasten ja nuorten yksikkö)

Hei! Onko Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin Kehitysvammahuollon Lasten ja nuorten yksikkö (Melukylä) lakkautettu vai muuttanut jonnekin? Millä nimellä tunnetaan nykyään ja missä päin sijaitsee?
12930
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Anteeksi mitä? Autistinen ihminen ei ole vammainen, joten mistä tuonlainen halventava nimi jollekin "yksikölle", joka "säilöö" erilaisia ihmisiä? Melua on tainnut syntyä siitä, ettei hoitohenkilöstöllä missään vaiheessa ole ollut osaamista kohdata erilaisuutta. Kuka tästä "melukylän" toiminnasta on vastannut, entä kuka on tämän yksikön perustaja?

Rehellisiä vastauksia kiitos.

Äänestä
  • Anteeksi, jos loukkasin jotakin, mutta Lasten ja nuorten yksikkö (Melukylä) on sijainnut Tahkokankaalla ja sen toiminnasta on vastannut Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri (PPSHP) / Oulun kaupunki.

    Äänestä

  • Tahkokankaan palvelukeskus toimi Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alaisuudessa.

    Äänestä

Anteeksi, jos loukkasin jotain, mutta Lasen ja nuorten yksikkö Melukylä on sijainnut Tahkokankaalla ja sen toiminnasta on vastannut Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri (PPSHP) / Oulun kaupunki.

Äänestä
  • Miksi autistien vanhemmat eivät halua tehdä yhteistyötä aikuisten as-henkilöiden kanssa? Kertokaa. Ovatko he jotenkin vähempiarvoisia? Heillä on miljoona kertaa vaikeampaa kuin teillä vanhemmilla.

    Äänestä

Tuossa taas oiva esimerkki haluttomuudesta tehdä yhteistyötä, ei voida koota noita linkkejä sinne minne ne kuuluisivat eli Aspergerinfo.foorumi.eu -osoitteeseen. Kertoisitko mikä siinä on niin kamalan vaikeata?

Äänestä

Katsokaa mallia; näin helppoa tämä aspergerinfon linkittäminen on*

http://groups.yahoo.com/group/autismi/ Postituslista autistisille ja AS-henkilöille

http://groups.yahoo.com/group/jaatisposti/ filosofispainotteinen lista - tavoitteena on löytää uusia, virkistäviä, poikkeavia, yllättäviä näkökulmiä ja ratkaisuja mitä erilaisempiin asioihin, ilman diagnoosi- tai kuntarajoja.

*(eli contorl C=kopioi ja control V=sijoittaa)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tahkokankaanexasiakas kirjoitti:

Hei! Onko Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin Kehitysvammahuollon Lasten ja nuorten yksikkö (Melukylä) lakkautettu vai muuttanut jonnekin? Millä nimellä tunnetaan nykyään ja missä päin sijaitsee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu