T-Media:n "Kansan arvot 2015" -kyselyssä paljastui, että vähemmistö (46%) suomalaisista luottaa kirkkoon. Kirkko on suomalaisten enemmistön mielestä epäluotettava järjestö.
SUOMALAISTEN LUOTTAMUS INSTITUUTIOIHIN 2015
1. Koulutusjärjestelmä 91 %
2. Poliisi 90 %
3. Terveydenhuoltojärjestelmä 81 %
4. Puolustusvoimat 76 %
5. Oikeuslaitos 75 %
6. Suomalaiset yritykset 73 %
7. YK 59 %
8. Kansalaisjärjestöt 57 %
9. Ammattijärjestöt 48 %
10. Kirkko 46 %
11. Eduskunta 43 %
12. Hallitus 38 %
13. EU 37 %
14. Kuntapäättäjät 32 %
15. Media 27 %
16. Työnantajajärjestöt 26 %
http://www.t-media.fi/kansan-arvot-2015/
SUOMALAISTEN LUOTTAMUS INSTITUUTIOIHIN 2015
1. Koulutusjärjestelmä 91 %
2. Poliisi 90 %
3. Terveydenhuoltojärjestelmä 81 %
4. Puolustusvoimat 76 %
5. Oikeuslaitos 75 %
6. Suomalaiset yritykset 73 %
7. YK 59 %
8. Kansalaisjärjestöt 57 %
9. Ammattijärjestöt 48 %
10. Kirkko 46 %
11. Eduskunta 43 %
12. Hallitus 38 %
13. EU 37 %
14. Kuntapäättäjät 32 %
15. Media 27 %
16. Työnantajajärjestöt 26 %
http://www.t-media.fi/kansan-arvot-2015/
Vastaukset 26
Vanhimmat
Otsikkosi on provosoiva ja vääristelty. Kysymys kuului, mihin kansa luottaa.
Kyselyn mukaan kirkko kuuluu kansan arvostuksessa keskikastiin. Selvää enemmistöä ei kirkon suhteen ole.
Näyttää harmittavan, kun vain vähemmistö kansasta luottaa kirkkoon.
54% on selvä enemmistö.
Niin, alle puolet eli 46 prosenttia luottaa. Tämä luku voi hihhulin päässä kääntyä vaikka miksi, mutta se on silti vähemmistö. Kirkkoon "erittäin paljon" luottavia on muuten vain 9 prosenttia kansasta. Ehkä sekin on sitten kirkkofanien mielestä kova lukema. Lisäksi nuoret ihmiset luottavat kirkkoon selvästi vanhempia vähemmän, mikä varmasti näkyy tulevaisuudessa.
Koko tutkimus: http://www.t-media.fi/wp-content/uploads/2015/12/Kansan_Arvot_2015_raportti_netti_PDF.pdf
9 % vastaa todellisten uskovaisten määrää Suomessa. Loput 37 % vastaa liberaaleja kirkon kannattajia. Kuten tämäkin kysely antaa ymmärtää tulee kirkon jäsenmäärä laskemaan alle 50 prosentin.
Korkeintaan parikymmentä vuotta, sitten Lutterin lahkolaiset ovat Suomessa vähemmistö. Saa nähdä miten suu silloin pannaan, nythän kirkko puolustelee omia etujaan enemmistöasemallaan.
Jopa ammattijärjestöihin, jotka viime aikoina ovat saaneet valtavasti kuraa niskaan, luotetaan enemmän kuin kirkkoon. Tämä lupailee isoja eromääriä myös tulevaisuudessa.
Kirkko ja eduskunta tasoissa luottamuksessa :D ei hyvin mene Lutterin lahkolla...
Tämä uutinen yhdessä kirkollisverojen nostouutisen kanssa tuntuu nostavan eroja tänään. Yli 300 eron päivää pukkaa.
En luota kirkkoon tippaakaan. Ei sinänsä mitään uskovaisia vastaan mutta kirkko on kyllä läpimätä järjestö. Lasten aivopesua, laillistettua veronkiertoa, joka paikkaan lonkeroiden ojentelua, pelkkää oman edun tavoittelua... Suoranaisesta valehtelusta nyt puhumattakaan.
Kai siinä kansan luottamus on koetuksella kun kirkon olemassaolo perustuu maailman historian suurimpaan valheeseen.
Kahteen ei ole luottamista: pieru ja kirkko.
Miten on mahdollista että poliisiin luotetaan enemmän kuin puolustusvoimiin?
Ehkä ihmiset mieltävät poliiseiksi enemmänkin sinihaalariset veikot kuin poliisipomot. Siinä on nykyään aika iso ero.
Kirkkoon kuuluu noi 81 % suomalaisista ja siten enemmisttö on kirkon kannalla. Toisesta puolen on alaikäisiä osa ja heidän vanhemansa vastaavat heidän puolestaa. Vahemmilla on Jeesuksen käsky opettaa lapsilleen, jota Jeesus käski. Voisi sanoa suuromman osan kirkonjsenistö aktiiivisesti kuuuvan kirkkoon ja toisetkn ovat kuin Herran kukkarossa!
Huono provo.
Mitä tarkoittaa luottamus evlut kirkkoon?
Kyllähän minä sikäli kirkkoon luotan, että ehtoollisen asetussanat lausutaan melkoisella varmuudella kirkkokäsikirjan mukaan. Talous on toistaiseksi niin kunnossa, että lainankin takaisinsaantiin voi luottaa. Jne jne. Mutta tätä tuskin on tarkoitettu kysymyksellä.
Eiköhän tässä tule esiin nämä kirkon rahoja kavaltaneet omat työntekijät, kännissä toimituksia hoitaneet papit, kirvespapit, rattijuoppo pappi, kirkkoherran ökyasunto merinäköaloin jne jne.
Kirkon koko tuote perustuu valheeseen, ei siis mikään ihme tämä tutkimustulos.
Jos kirkko itse olisi "tutkinut" tätä, varmaan 95 prossaa olis luottanut kirkkoon.
Eiköhän luku laske sitä mukaa, kun media paljastaa kirkon sikailuja lähivuosina.
Olen elääkkeellä oleva luterilaisen kirkon pappi. Sekä meidän kirkkomme että kaikki muutkin kirkot ja lahkot ovat selittäneet, että kirkoilla olisi muka yksinoikeus kristillisyyteen. Se on silkkaa syntistä valetta. Jumalaa voi kuka tahansa milloin tahansa lähestyä ilman meitä feikkipappeja. Ei alkuseurakunnassa ollut erityista pappeutta. Oli vain kaikkien kristittyjen yleinen pappeus. Edes seurakunnan johtaja, episkopos, ei ollut millään tavalla pappi.
Kun olin pieni 50-luvulla, silloin pidettiin suurimpana syntinä "nimikristillisyyttä", siis asennetta, jossa esiinnyttiin kristittynä, mutta ei oltu sitä sydämessä. Nyt sanotaan, että on erityisen ansiollista, jos on kirkon jäsen (= maksaa huomattavia summia kirkolle). Roskaa molemmat. Ei armollinen Jumala kysy ihmisen asenteita eikä rahoja. Kirkot ovat vain kristillisyyden pohjalle rakennettuja huijauslaitoksia.
Luulen, että tämä on monen muunkin kirkon työntekijän iän kasvaessa varmistunut kokemus, mutta useimmilta se jää sanomatta, koska ei halua tuottaa kellekään pahaa mieltä.
Kun aikoinaan hakeuduimme kirkon palvelukseen, meidätkin huijattiin luulemaan, että kirkko olisi Jumalan huone, ja että me kirkossa palvelisimme kristillisyyttä. Olimme nuoria, kokemattomia, sinisilmäisiä, meitä petettiin.
Asiapuhetta papilta. Yksityishenkilön uskonnollista vakaumusta voin ateistinakin kunnioittaa, jos se ei vie muilta ihmisiltä oikeuksia, mutta sitä en, että on olemassa uskonnolla rahaa takova laitos. Kun esimerkiksi kuulee sanaparin "Kirkkohallituksen keskusrahasto", niin kyllähän siitä on kristinusko aika kaukana.
Kovaa tekstiä! Kaltaistesi rehellisten ihmisten kommentteja ja kokemuksia lukisi mielellään useamminkin täältä provojen ja ääriuskovaisten joukosta.
Eniten mieleen on jäänyt tutkimus, jossa joskus tutkittiin, että kuinka moni papeista uskoo Jumalan olevan olemassa. Siis mitä? Eli kuinka moni ammatinharjoittaja uskoo markkinoivansa olemassa olevaa tuotetta? Jos nimikristillisyys on synti, niin eikö tuon pitäisi olla ja express-lippu Helvettiin?
Miten kukaan voi luottaa kirkkoon joka vuosi toisensa perään vääristelee ja valehtelee omat tilastonsa omaksi parhaakseen? Jäsentilastot heittää tuhansilla, propagandakone käy, 46 prossaa luottaa...
Kyllä se luottamus ropisee, kun kirkko pari kertaa narautetaan julkisesti valheistaan. Ehkä jo tänä vuonna?