Jeesus Nasaretilainen on Juutalaisten Kuningas!

Raamattu on juutalaisuutta Jeesuksen ja evankeliumin osalta, toki vanhemmassa myös muista Israelin yhdestätoista sukukunnasta ja samoin ihan luomisesta lähtien ja vedenpaisumuksen ja Suolameren syntymisen ja muidenkin Raamatussa kuvattujen tosiasioiden osalta.

Lakatkaa yksinkertaisuudesta kun käsittelette juutalaisuutta. Valkoinen ei ole mustaa.
1481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tämän kaltaiset aloitukset varmuudella parasta juutalaisuutta ja Jumalan evankeliumia!

Äänestä

Jeesuksen sanat sitä Isän Jumalan antamaa evankeliumia, ja joka tahtoo anokoon vettä ja annetaan Jumalan valtaistuimelta.

Tietysti tyhmät ovat ihan vapaat Jumalan evankeliumista.

Äänestä

Jumalan evankeliumi Jeesuksessa on vain viisaita varten ja he pelastuvat.

Äänestä

Tärkein aihe Raamatussa ja juutalaisuudessa, ja kirjoitettu on tämä "sillä niin on Isä Jumala maailmaa rakastanut, että antoi Poikansa Jeesuksen, ettei yksikään juutalainen eikä ihminen, joka uskoo Jeesukseen, ikinä kuolisi vaan saisi iankaikkisen elämän", ja näin juutalainen ja ihminen pääsee Jeesuksen valtakuntaan, kun tulee pian takaisin taivaasta, missä on ollut tämän noin kahden tuhannen vuoden ajan, ja hyvä jokaisen ihmisen uskoa evankeliumi, sillä on Jumalan rakkautta meitä jokaista ihmistä kohtaan.

Äänestä

Silti tapoitte kuninkaanne ??
Mikä ny on oikein homma nimi ??
Oletteko ihan ulkona asioista ??

Äänestä

Älä rienaa Saatana! Juutalaisilla ei ole valtiota eikä siten kukaan hallitse heitä.

Äänestä

Ei ihme kun poukkoilevatkin kuin päättömät kanat ympäriinsä, kun ei ole
"perään katsojaa" !!
Jos ei ole valtiota hallintomuotoineen, on todella kuin "heikoilla jäillä".
Kyllä joku sentään täytyis hankkia pikkuisen perään katsomaan, muuten menee ihan överiksi.

Äänestä

Jeesuksen valtakunta tarkoittaa ainoaa Jumalan valtakuntaa ja juutalaisuudesta tietysti, kuten Aabraham ja Mooses ja Israelin profeetat ja Jeesuksen apostolit myös, samoin muut pyhät Raamatussa.

Äänestä

Ei jeesuksella mitään omaa valtakuntaa tietääkseni ole koskaan ollut.
Aina on puhuttu ja kirjoitettu vain Jumalan valtakunnasta.
Ateistina olen sentään jonkin verran perillä Israelin "Iliaksesta<, joten suosittelen tarkistamaan tietonne aina, ennen kuin esitätte viisasta.

Äänestä
  • Sanoo "viisastelija".

    Äänestä

Jumalan valtakunta on Jeesuksen valtakunta ja ollut ihan luomisesta lähtien eli noin kuusi vuosituhatta sitten perustettuna ja valmistettuna kaikkien aikojen pyhille Jumalan lupauksen lapsille. Juutalaisuuden kautta meille annettu Mooses ja profeetat ja Immanuel Jeesuksessa Kuninkaana ja apostolit ja muut pyhät, samoin Eenok ja Nooa ja monet muut pyhät kaikissa kansakunnissa.

Äänestä
  • Kiva tarina muttei auta paljon joulumarkkinoita,nyt on tahkottava kaupassa
    joka sentti talteen hyvässä joulumielessä :) Kaupalle tämä lahjabuumi on ihan
    taivaanlahja jonka tuotolla tasataan vaihteluvälejä. Kiitos jeesus nazarettilainen,
    kauppa käy ja ostaja käy herkästi pyydykseen. Vot!

    Äänestä

  • Bror-Erik2448 kirjoitti:

    Kiva tarina muttei auta paljon joulumarkkinoita,nyt on tahkottava kaupassa
    joka sentti talteen hyvässä joulumielessä :) Kaupalle tämä lahjabuumi on ihan
    taivaanlahja jonka tuotolla tasataan vaihteluvälejä. Kiitos jeesus nazarettilainen,
    kauppa käy ja ostaja käy herkästi pyydykseen. Vot!

    Jeesus ei ole syntynyt joulukuussa, joulu on pakanajuhla, Tammuzin juhla (asiaan perehtyneet tietää ja googlettaa täytyy osata). Tosin Jeesusta kannattaa juhlia joka sekunnin tuhannesosa, ja kaikkein pienimmällä aikayksiköllä joka on olemassa, joka hetki.

    Jouluna ihmiset antavat lahjoja toisilleen, minä anna elämäni kiitoslahjaksi Jeesukselle julistamalla evankeliumia Jeesuksesta Kristuksesta, kukin tavallaan, minä näin. Hei på dig. :-))

    Äänestä

Kristinusko on pohjimmiltaan juutalaista kristinuskoa, sillä ensimmäiset kristityt olivat juutalaisia ja viimeiset kristityt tulevat olemaan juutalaisia. Jeesus Kristus on juutalaisten kuningas ja Israelin kuningas.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Raamatussa.todistus kirjoitti:

Raamattu on juutalaisuutta Jeesuksen ja evankeliumin osalta, toki vanhemmassa myös muista Israelin yhdestätoista sukukunnasta ja samoin ihan luomisesta lähtien ja vedenpaisumuksen ja Suolameren syntymisen ja muidenkin Raamatussa kuvattujen tosiasioiden osalta.

Lakatkaa yksinkertaisuudesta kun käsittelette juutalaisuutta. Valkoinen ei ole mustaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu