Tapahtunut katasrofi olisi ollut lievempi jos paikalliset meteorologit olisivat tehneet hälytyksen.He syylllistyivät hirvittävään tekoon
kun eivät tehneet hälytystä vaan päättivät"suojella alueen matkailua" jää käsitys ja viha heitä kohtaan, ettei tuonnepäin maailmaa ole mitään menemistä koska he eivät välitä ihmishengistä!!KARMEAA
METEOROLOGIEN VIRHE
18
3108
Vastaukset
- raksu
Miks ihmeessä meteorologit????? Eihän ne seuraa maanjäristyksiä eikä merienkään toimintaa...
Oletkos yhtään järjissäsi??- Aleph
Lue uutiset ja sano vasta sitten järjettömäksi.
Meteorologit tutkivat ilmastoa, ja ilmasto on erittäin hyvin sidoksissa merien toimintaan ja maanjäristyksiin.
Lue tämän aamuinen aamulehti, siellä on aiheesta lisää. - kamikaze 2
Meteorologeille ilmoitettiin tsunamista aamulla ja aikaa olis ollu toimia.
- raksu
kamikaze 2 kirjoitti:
Meteorologeille ilmoitettiin tsunamista aamulla ja aikaa olis ollu toimia.
...,riippuen paikasta, 0-6h.
- Nimetön
kerrankos täälläkin on ennusteltu poutaa, mutta niin vain on vesisateita tullut.
Syyllisiä etsitään tietysti, kas kun ei tätä mitenkään saada Osaman tekosiksi.
Perseestä puheet ennakkohalytyksistä. Aikaa olisi ollu 5 minuuttia pienimmillään. Ei täälläkään ole mitään ennakkovaroitussyteemiä, vaikkei tuommoista katstrofia ole ennen ollut täälläkään, kuten Thaimaassa.
Ja vielä viranomaisia, kas kun suomen viranomaiset eivä olleet varautuneet maanjäristyksiin ulkomailla.
Syyttäkää, jos siitä lohtua saatte, syyllinen ei tällä kertaa ole ihminen- dikk
mitä tekemistä meteorologeilla siihen on? meteorologit ei käsittääkseni seuraa mannerlaattojen toimintaa, vaan geologit. rankkasateet ois ollu toinen juttu.
korjatkaa jos olen väärässä.- Aleph
Järistyksestä tiedettiin noin 1,5 tuntia ennen aallon iskeytymistä sri lankaan ja intiaan.
Syynä tähän oli se, että uutisella pelättiin olevan vahingollinen vaikutus alueen turismiin.
Lue tämän päiväinen aamulehti. - ***
Meteorologit kyllä tutkii noita tsunameja eikä todellakaan voida syyttää heitä siitä etteivät varoittaneet ihmisiä.
Tsunamin nopeus kun saattaa olla lähemmäs tuhat kilometriä tunnissa ja varoittaminen olisi vain aiheuttanut paniikin tai uteliaisuuden jolloin ihmiset olisivat kerääntyneet rannalle katsomaan(?) ja osa paniikissa poistumaan korkeammalle seudulle.
Luulen että uteliaisuus olisi voittanut ja tuhansittain ihmisiä olisi kerääntynyt katsomaan tuota luonnonihmettä.Tämähän on vain spekulointia.Ruumiita tuli silti erittäin paljon. - InDy
*** kirjoitti:
Meteorologit kyllä tutkii noita tsunameja eikä todellakaan voida syyttää heitä siitä etteivät varoittaneet ihmisiä.
Tsunamin nopeus kun saattaa olla lähemmäs tuhat kilometriä tunnissa ja varoittaminen olisi vain aiheuttanut paniikin tai uteliaisuuden jolloin ihmiset olisivat kerääntyneet rannalle katsomaan(?) ja osa paniikissa poistumaan korkeammalle seudulle.
Luulen että uteliaisuus olisi voittanut ja tuhansittain ihmisiä olisi kerääntynyt katsomaan tuota luonnonihmettä.Tämähän on vain spekulointia.Ruumiita tuli silti erittäin paljon."syyllinen ei tällä kertaa ole ihminen"
Tuo oli hassuin väite jonka tästä asiasta olen kuullut.
Ihminenhän on syyllinen luonnonmullistuksiin, ja se on kiistaton fakta. - ornotologi
InDy kirjoitti:
"syyllinen ei tällä kertaa ole ihminen"
Tuo oli hassuin väite jonka tästä asiasta olen kuullut.
Ihminenhän on syyllinen luonnonmullistuksiin, ja se on kiistaton fakta.Vai ihminen syyllinen maanjäristyksiin *kuolee nauruun* :))))))))
- Aleph
ornotologi kirjoitti:
Vai ihminen syyllinen maanjäristyksiin *kuolee nauruun* :))))))))
Jos tiedät aiheesta enemmänkin, sekä tuhoon johtaneista syistä, niin jaa tietosi.
Kukaan ei väittänyt että ihminen olisi syyllinen maanjäristyksiin, vaan siihen ettei asiasta informoitu ajoissa. Lue uutiset niin tiedät enemmän. - know-it-all
ornotologi kirjoitti:
Vai ihminen syyllinen maanjäristyksiin *kuolee nauruun* :))))))))
Täällä tuntuu tietäjiä riittävän! Ihmisethän on myös syyllisiä dinosaurusten sukupuuttoon...
Seismologia tutkii maanjäristyksiä, meteorologia ilmastoa. - ***
know-it-all kirjoitti:
Täällä tuntuu tietäjiä riittävän! Ihmisethän on myös syyllisiä dinosaurusten sukupuuttoon...
Seismologia tutkii maanjäristyksiä, meteorologia ilmastoa.Kyllä meteorologi tutkii tsunameja.
- know-it-all
Meteoroligiassa tutkitaan ilmastoa, seismologiassa maanjäristyksiä... Tsunamithan johtuu joko maanjäristyksestä tai tulivuorenpurkauksesta. Meteorologit on lähinnä ennustajia...
- Aleph
Lue uutiset ja hauku vasta sitten.
Kuten jo aiemmin sanoin, meteorologia on erittäin läheisesti kytköksissä merellisiin tapahtumiin.
Voit viisastelusi sijaan auttaa uhreja esimerkiksi lahjoittamalla rahaa. - Jaska
No miksi ihmeessä hyvät ihmiset etsitte syyllisiä?? Tapahtunut mikä tapahtunut, ei sitä voi muuttaa vaikka syyllinen löytyisikin.
- Johtaja
Jaska kirjoitti:
No miksi ihmeessä hyvät ihmiset etsitte syyllisiä?? Tapahtunut mikä tapahtunut, ei sitä voi muuttaa vaikka syyllinen löytyisikin.
Sri Lanka ja Thaimaa eivät kuulu kansainvälisen ennakkovaroituksen piiriin, toisin kuin vaikka Japani.
Kyseisenlaatuisia katastrofeja tapahtuu Bengalinlahdella kerran 700 vuodessa, siinä syy.
Totuus on, ettei kunnollista ennakkovaroitusta pystytty antamaan.
LÄHDE: USAN järistysseurantakeskus
Tietoliikenneyhteydet eivät toimi tuollapäin ihan samalla tavalla kuin mihin meillä on totuttu. Ainahan asiat olisi voitu paremmin hoitaa, totta tietenkin sekin.
Katastrofi oli monen tekijän summa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349218"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn273706Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi572277Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1072120Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on181886Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait131500Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.251329- 711217
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168926Millaisia odotuksia ensi vuodelle?
Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.159853