Evolutionistit sanovat monesti, että tiede on korvannut Jumalan. Tällä he tarkoittavat sitä, että mitä enemmän opimme tuntemaan luonnonlakeja ja -mekanismeja, sitä vähemmän on perusteita uskoa, että Jumala olisi luonut sen, mitä havaitsemme luonnossa.
Väite kuuluu samaan kategoriaan, kuin se, että mitä paremmin opimme tuntemaan tietokoneen rakennetta ja toimintaa, sitä ilmeisempää on, että tietokoneella ei ole älyllistä suunnittelijaa, vaan se on syntynyt itsestään evoluutiomekanismeilla.
Luotu ei kumoa Luojaa
12
60
Vastaukset
Edelleen olet fiksautunut tuohon ajatukseesi siitä, että kaikki on luotu. Siksi et voi tehdä ensimmäistäkään objektiivista väitettä ja kirjoituksesi ovat niin typeriä. Sinun lienee vaikea myöntää, kun teet virheen tai kun olet väärässä, koska muuten olisit korjannut jo väitteitäsi?
- Fiksu_Kreationisti_
Kyse ei ole mistään fiksautumisesta, koska kaikki on selvästi luotu. Herää jo.
"objektiivista väitettä"
On sinulle objektiivisia väitteitä annettu. Ongelmasi on se että evoluutioteoria on maailmankatsomus ja uskomus. Siksi ongelmasi ovat pyskologisia eivätkä tieteellisiä.
Lakkaa sysäämästä omia psykologisia ongelmiasi muiden hoidettavaksi. - Tavallinen__Tallaaja
Fiksu_Kreationisti_ kirjoitti:
Kyse ei ole mistään fiksautumisesta, koska kaikki on selvästi luotu. Herää jo.
"objektiivista väitettä"
On sinulle objektiivisia väitteitä annettu. Ongelmasi on se että evoluutioteoria on maailmankatsomus ja uskomus. Siksi ongelmasi ovat pyskologisia eivätkä tieteellisiä.
Lakkaa sysäämästä omia psykologisia ongelmiasi muiden hoidettavaksi.Hah hah. Eilen vedit ryynit nokkaan kun joku nimitti kreationisteja yleisesti kretupelleiksi. Nyt käyt yhden kirjoittajan kimppuun, ja väität hänellä olevan psykologisia ongelmia.
Onkohan teillä kreationisteilla tosiaan moraalia lainkaan... Fiksu_Kreationisti_ kirjoitti:
Kyse ei ole mistään fiksautumisesta, koska kaikki on selvästi luotu. Herää jo.
"objektiivista väitettä"
On sinulle objektiivisia väitteitä annettu. Ongelmasi on se että evoluutioteoria on maailmankatsomus ja uskomus. Siksi ongelmasi ovat pyskologisia eivätkä tieteellisiä.
Lakkaa sysäämästä omia psykologisia ongelmiasi muiden hoidettavaksi.Fiksu kertoo sitten jonkin objektiivisen todisteen luomisesta. Se, miltä asiat sinusta näyttävät, ei ole objektiivista. Oman jännityksensä tähän todisteen odotteluun tuo sekin, että onko sinulla mitään käsitystä siitä, mitä objektiivinen tarkoittaa. Veikkaan, että Suomi pelaa futiksen MM-kisoissa ennen kuin Viksu ymmärtää edes kysymystä.
Fiksu_Kreationisti_ kirjoitti:
Kyse ei ole mistään fiksautumisesta, koska kaikki on selvästi luotu. Herää jo.
"objektiivista väitettä"
On sinulle objektiivisia väitteitä annettu. Ongelmasi on se että evoluutioteoria on maailmankatsomus ja uskomus. Siksi ongelmasi ovat pyskologisia eivätkä tieteellisiä.
Lakkaa sysäämästä omia psykologisia ongelmiasi muiden hoidettavaksi.Lakkaa sinä Sepä se tuomasta henkilökohtaisia psykologisia ongelmiasi, joihin kreationismisi lukeutuu, tänne palstalle.
>>Evolutionistit sanovat monesti, että tiede on korvannut Jumalan.<<
Siis esimerkiksi kuka on noin sanonut?Joku on voinut noinkin sanoa, vaikka en tiedä kuka. Tosiasioita apologeettisesti soveltavalle kretupellelle se kyllä riittää moneksi.
Millähän sinut saisi ymmärtämään, etteivät esimerkiksi evoluutioteoria ja alkuräjähdysteoria ota millään tavalla kantaa Jumalaan ja jumaliin?
- joo-0
Miksi yrittää keskustella henkilön kanssa, joka vastaa hyvin laiskasti jos ollenkaan, eikä korjaa virheitään.
Mark5 on kuin mainosbotti. Kreationismi tekee ihmisistä robotteja. - Krevokki
Kolmiulotteisuus ylittää ymmärrystäni, miten kaikkialla kaikki avaruuden gridpisteet kykenevät kääntämään kuin 3D-vektorit, kaikkia läpäisemiään kohteita, tai massallisia kohteita? Jos ne toimisivat muulla kuin "oikealla" matemaattisella "matriisi"-yhtälöllä, kaikki olisi täällä vain kaaosta. Mikään massa ei kykenisi liikkumaan metriäkään avaruudessa.
"Luotu ei kumoa Luojaa"
Tähän riittääkin vastaukseksi se, että me emme olekaan luotuja.
"Evolutionistit sanovat monesti, että tiede on korvannut Jumalan. ..."
Ja näinhän se on. Kun osaamme selittää havaitsemiemme ilmiöiden taustalla olevat prosessit objektiivisiin ja tieteellisiin havaintoihin perustuen, meidän ei tarvitsee enää kuvitella mitään jumaluuksia tai demoneita selittämään niitä.
"Väite kuuluu samaan kategoriaan, kuin se, että mitä paremmin opimme tuntemaan tietokoneen rakennetta ja toimintaa, sitä ilmeisempää on, että tietokoneella ei ole älyllistä suunnittelijaa, vaan se on syntynyt itsestään evoluutiomekanismeilla."
Esitit vain lapsellisen ja typerän olkinuken. Me tiedämme että tietokoneet ovat tieteen, teknologian ja tuotekehityksen tuloksia eivät syntyneet evoluution kautta. Samalla tavoin kun tieteen ansiosta tiedämme, että eläinlajit ovat syntyneet evoluution kautta, eikä ole ensimmäistäkään objektiivista havaintoa siitä, että mikään jumaluus olisi vaikuttanut evoluution kulkuun.- kymmenenkäskyätaijotain
Niin, aukkojen jumalat.... Pikkuhiljaa avannot käyvät harvinaisimmiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561248
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1541202Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1021054Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu501011Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56843Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55838Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32762
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin73741