Evolutionistit sanovat monesti, että tiede on korvannut Jumalan. Tällä he tarkoittavat sitä, että mitä enemmän opimme tuntemaan luonnonlakeja ja -mekanismeja, sitä vähemmän on perusteita uskoa, että Jumala olisi luonut sen, mitä havaitsemme luonnossa.
Väite kuuluu samaan kategoriaan, kuin se, että mitä paremmin opimme tuntemaan tietokoneen rakennetta ja toimintaa, sitä ilmeisempää on, että tietokoneella ei ole älyllistä suunnittelijaa, vaan se on syntynyt itsestään evoluutiomekanismeilla.
Luotu ei kumoa Luojaa
12
68
Vastaukset
Edelleen olet fiksautunut tuohon ajatukseesi siitä, että kaikki on luotu. Siksi et voi tehdä ensimmäistäkään objektiivista väitettä ja kirjoituksesi ovat niin typeriä. Sinun lienee vaikea myöntää, kun teet virheen tai kun olet väärässä, koska muuten olisit korjannut jo väitteitäsi?
- Fiksu_Kreationisti_
Kyse ei ole mistään fiksautumisesta, koska kaikki on selvästi luotu. Herää jo.
"objektiivista väitettä"
On sinulle objektiivisia väitteitä annettu. Ongelmasi on se että evoluutioteoria on maailmankatsomus ja uskomus. Siksi ongelmasi ovat pyskologisia eivätkä tieteellisiä.
Lakkaa sysäämästä omia psykologisia ongelmiasi muiden hoidettavaksi. - Tavallinen__Tallaaja
Fiksu_Kreationisti_ kirjoitti:
Kyse ei ole mistään fiksautumisesta, koska kaikki on selvästi luotu. Herää jo.
"objektiivista väitettä"
On sinulle objektiivisia väitteitä annettu. Ongelmasi on se että evoluutioteoria on maailmankatsomus ja uskomus. Siksi ongelmasi ovat pyskologisia eivätkä tieteellisiä.
Lakkaa sysäämästä omia psykologisia ongelmiasi muiden hoidettavaksi.Hah hah. Eilen vedit ryynit nokkaan kun joku nimitti kreationisteja yleisesti kretupelleiksi. Nyt käyt yhden kirjoittajan kimppuun, ja väität hänellä olevan psykologisia ongelmia.
Onkohan teillä kreationisteilla tosiaan moraalia lainkaan... Fiksu_Kreationisti_ kirjoitti:
Kyse ei ole mistään fiksautumisesta, koska kaikki on selvästi luotu. Herää jo.
"objektiivista väitettä"
On sinulle objektiivisia väitteitä annettu. Ongelmasi on se että evoluutioteoria on maailmankatsomus ja uskomus. Siksi ongelmasi ovat pyskologisia eivätkä tieteellisiä.
Lakkaa sysäämästä omia psykologisia ongelmiasi muiden hoidettavaksi.Fiksu kertoo sitten jonkin objektiivisen todisteen luomisesta. Se, miltä asiat sinusta näyttävät, ei ole objektiivista. Oman jännityksensä tähän todisteen odotteluun tuo sekin, että onko sinulla mitään käsitystä siitä, mitä objektiivinen tarkoittaa. Veikkaan, että Suomi pelaa futiksen MM-kisoissa ennen kuin Viksu ymmärtää edes kysymystä.
Fiksu_Kreationisti_ kirjoitti:
Kyse ei ole mistään fiksautumisesta, koska kaikki on selvästi luotu. Herää jo.
"objektiivista väitettä"
On sinulle objektiivisia väitteitä annettu. Ongelmasi on se että evoluutioteoria on maailmankatsomus ja uskomus. Siksi ongelmasi ovat pyskologisia eivätkä tieteellisiä.
Lakkaa sysäämästä omia psykologisia ongelmiasi muiden hoidettavaksi.Lakkaa sinä Sepä se tuomasta henkilökohtaisia psykologisia ongelmiasi, joihin kreationismisi lukeutuu, tänne palstalle.
>>Evolutionistit sanovat monesti, että tiede on korvannut Jumalan.<<
Siis esimerkiksi kuka on noin sanonut?Joku on voinut noinkin sanoa, vaikka en tiedä kuka. Tosiasioita apologeettisesti soveltavalle kretupellelle se kyllä riittää moneksi.
Millähän sinut saisi ymmärtämään, etteivät esimerkiksi evoluutioteoria ja alkuräjähdysteoria ota millään tavalla kantaa Jumalaan ja jumaliin?
- joo-0
Miksi yrittää keskustella henkilön kanssa, joka vastaa hyvin laiskasti jos ollenkaan, eikä korjaa virheitään.
Mark5 on kuin mainosbotti. Kreationismi tekee ihmisistä robotteja. - Krevokki
Kolmiulotteisuus ylittää ymmärrystäni, miten kaikkialla kaikki avaruuden gridpisteet kykenevät kääntämään kuin 3D-vektorit, kaikkia läpäisemiään kohteita, tai massallisia kohteita? Jos ne toimisivat muulla kuin "oikealla" matemaattisella "matriisi"-yhtälöllä, kaikki olisi täällä vain kaaosta. Mikään massa ei kykenisi liikkumaan metriäkään avaruudessa.
"Luotu ei kumoa Luojaa"
Tähän riittääkin vastaukseksi se, että me emme olekaan luotuja.
"Evolutionistit sanovat monesti, että tiede on korvannut Jumalan. ..."
Ja näinhän se on. Kun osaamme selittää havaitsemiemme ilmiöiden taustalla olevat prosessit objektiivisiin ja tieteellisiin havaintoihin perustuen, meidän ei tarvitsee enää kuvitella mitään jumaluuksia tai demoneita selittämään niitä.
"Väite kuuluu samaan kategoriaan, kuin se, että mitä paremmin opimme tuntemaan tietokoneen rakennetta ja toimintaa, sitä ilmeisempää on, että tietokoneella ei ole älyllistä suunnittelijaa, vaan se on syntynyt itsestään evoluutiomekanismeilla."
Esitit vain lapsellisen ja typerän olkinuken. Me tiedämme että tietokoneet ovat tieteen, teknologian ja tuotekehityksen tuloksia eivät syntyneet evoluution kautta. Samalla tavoin kun tieteen ansiosta tiedämme, että eläinlajit ovat syntyneet evoluution kautta, eikä ole ensimmäistäkään objektiivista havaintoa siitä, että mikään jumaluus olisi vaikuttanut evoluution kulkuun.- kymmenenkäskyätaijotain
Niin, aukkojen jumalat.... Pikkuhiljaa avannot käyvät harvinaisimmiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674950Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121529
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211421Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91163Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit42977Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 153827
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747