Linnan juhlissa juhla-asut ovat aina pääosassa. Niilläkö Suomen lama selätetään? Nyt juhlat ovat ohi ja arki on palannut juhlijoillekin. Hurstin loputtoman pitkä leipäjono pitenee vuosi vuodelta. Juhlijoilla ei ole minkäänlaista käsitystä maamme köyhien jokapäiväisestä elämästä. Linnan juhlijat eivät välitä köyhistä, koska heillä itsellään menee paremmin kuin koskaan.
Miloin saamme päättäjät, joille heikompiosaisten kansalaisten hyvä elämä on ykkösasia?
Miloin saamme päättäjät, joille heikompiosaisten kansalaisten hyvä elämä on ykkösasia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kotimainen puku työllistää edes vähän mutta suurin osa
puvuista oli ulkomailta ostettua.
Suomalaisia on paljon muitakin kuin vain "heikompiosaisia",
kyllä päättäjien pitää ajatella kokonaisuuta ei vaan yhtä väestön osaa
Linnan juhlat työllisti taas monet kokit, tarjoilijat, siivoojat ja paljon muita avustavia henkilöitä. Eikö kerran vuodessa saisi tehdä muutaman päivän kestävää duunia?
Ruikuttajat ei näy kestävän sitäkään, että joku tekee töitä!
Miksi ei kukaan leipäjonolaisille tuo kalaa vaikka, useimmin heillä ei ole ystäviä joilla paatit.Tai jos joku kalastas ja veiskin kalat köyhille.
Ja 2,6 miljoonaa silmäparia tapitti noita rääkiäisiä..voi vitsi kyllä on kansa ansainnut kurittajansa!!!!!!
voidaan hyvin selättää!
Mistä sä tiedät ettei siellä keskusteltu vaikkapa yhteisistä busineksista,
uusista ideoita tai muuten vaan edistetty asioita
Suomen lamaa ei selätetä koskaan.
Varaudu elintason laskuun.
Voi kuule, köyhät ne alkaa raatamaan heti maanantaina pienipalkkaisissa hommissaan, joista aiotaan tehdä vielä pienipalkkaisimpia, nämä puvuillaan keikaroivat eivät toki vielä alkuviikosta töitä tee, he ovat oiva esimerkki luokkayhteiskunnasta, jota kannattavat niin vasemmistolaiset kuin oikeistolaiset, kunhan ovat vain itse päässeet pyrkyrimäisesti kiipeämään yhteiskunnan hyväosaisten joukkoon. Tosiasia on, että köyhiä ei auta kukaan ja köyhiä halutaan tähän maahan lisää, koska täytyyhän se nyt kunnon ero olla tavallisen palkansaajan ja poliitikkojen, toimitusjohtajien ym. Keikareiden välillä. Ennustan, että kapina tässä maassa alkaa, jos ei ole jo alkanut, toivottavasti saadaan koko paska maa nurin, koska rehellisellä työnteolla ei täällä elä, vaan joutuu kohta almuja anelemaan.