Autossa nukkuminen

Autoilija-

Hei, olen suunnitellut lähteväni reissaamaan Suomessa autolla ensi kesänä.
Ajattelin, että voisin yöpyä farmari auton takatilassa penkit kaadettuna. :)
Netistä löytyy paljon aloitettuja keskusteluja ko aiheesta, mutta nyt hakisin vastauksia, joista OIKEASTI olisi apua. :)

Saako autossa yöpyä? Jos ei, tietääkö joku lain yms. minkä perusteella tilapäinen yöpyminen autossa on kiellettyä?
Onko autossa luvallista yöpyä verotuksen/lain_/yms puolesta? :)
Mistä asiaa voisi selvittää?

4

9908

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koisaaja

      En tiedä onko laillista, mutta hyvin onnistuu vaikka myös kahdestaan ;) En oikein usko, että kukaan tulisi sakottamaankaan ;)

      Autojen takatilat ovat eri mittaisia. Esim. Mondeoon mahtuu oikein hyvin pötköttämään. Monissa keskiluokan autoissa joutuu nukkumaan jalat koukussa, viistoperäinen on ihan yhtä hyvä nukkua kuin farkku.

      Ilmanvaihto tuntuu riittävän hyvin kahdelle vaikka pitää ikkunat kiinni. Auringossa voi tulla kuuma ja jos aukaisee ikkunat, tulee itikoita..

      Mukavaa ;)

    • Toimistotienpäällä

      Voin suositella, kunhan varustautuu hyvin! Itse majailen paljon autossa, koska työssäni matkustelen ympäri suomea usein ilman yöpaikkaa. Tähän mennessä en ole kertaakaan joutunut ongelmiin tämän kanssa. Asuin vuosi sitten kolme kuukautta ihan putkeen autossa. Jos samassa kaupungissa olen, niin vaihtelen paikkoja joissa yövyn, usein pyrin kuitenkin 24/7 huoltoasemien läheisyyteen. Vettä kannattaa aina varata pulloon, ettei tarvii käydä hakemassa keskellä yötä. Kesällä peseytyminen onnistuu vaikka järvissä, muuten esim uimahalleissa. Mulla on penkit laskettuna ja patja ym petivaatteet siellä.

    • simppeliä

      hommaa paku! takatilassa ruhtinaalliset tilat.. (jonkinlainen räppänä ulos oltava) petivaatteet vaa mukaan.. siinse..

    • Anonyymi

      Asunut toukokuusta lähtien autossa, farmari Toyota.

      Living in toyota prius youtube, sama tyyli mulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      362
      6525
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      74
      4224
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      43
      3594
    4. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      137
      3519
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      95
      3494
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      245
      3453
    7. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      94
      3242
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      104
      2753
    9. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      24
      2635
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      224
      2505
    Aihe