Saamelaiset saastuttivat linnan juhlat

Linnan juhlat ei ole mikään proteti paikka . Typerät anarkistit epäonnistuivat siinä missä pölhösaamelaiset onnistuivat. Täydellinen munaus ja häpeällinen käytös. Saamelaiset olisivat sopineet paremmin kiroilemaan ja juomaan pussikaljaa typerien Markojen kanssa.
1052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Katsokaa joskus saamenkieliset uutiset,sielä on aina valitusta kuka on saamelainen kuka ei.

Äänestä
  • Paskasakkia kaikki, pilasivat linnan juhlat

    Äänestä

  • Paskasakkia kaikki, pilasivat linnan juhlat

    Äänestä

Onko kukaan tavannut saamelaista joka ei olisi riidoissa toisen saamelaisen kanssa, poropaliskunnan kanssa, turistien kanssa, valtion kanssa jne. jne.

Äänestä
  • Sisäsiittoista väkeä. Homous ja lesbous yleistä. Kaksi mallikappaletta tuosta degeneroituneesta populaatiosta oli ilmaa pilaamassa presidentin linnassa 6.12.

    Äänestä

Riitaa vaan kylvävät kaikkialla. Yrittävät syöttää mätää poron lihaa

Äänestä

Mitä helvettiä ne koltat vielä vaatii? Niille on jo jaettu ilmaiset tontit, avustukset ja halvat lainat omakotitaloon, kesämökkipaikat, ilmaiset polttopuut valtion metsistä, kalastusoikeudet, kaikkea, mistä suomalainen saa maksaa itsensä kipeäksi. Ei muka vielä ole tarpeeksi ja Suomi mukamas kohtelee kolttia huonosti! Haistakoot pitkän paskan!

Äänestä
  • Koltta vaietkoon valituksineen ja tarttukoon työhön ahkeraan, kuten muutkin suomalaiset ahkerat! Työtä vierioksuvia pitää alkaa elättämään ja hienoja palatseja vaativat. Suomalainen mies/nainen on kuin tallirenki siellä. Alistettuna. Seksintyydyttäjänä.

    Äänestä

  • Tottahan tuo, ovathan ne saaneet yhtä sun toista mutta eivät kai ihan sitä mitä olisivat halunneet.
    Kysymys on kai siitä, että koltat oli väärin pelastettu Neuvostoliiton valtaan joutumasta. Niillä oli siellä Petsamossaan yhteinen talvikylä ja muun ajan vuodesta erilaiset kesä- syys- ja kevätmökit. Nyt tuli yksi ainoa vakituinen tönö Sevettijärven tien varteen muutaman kilometrin päähän lähimmästä naapurista, sata kilometriäkö sitä tietä nyt kaikkiaan on? Siinä katosi yhteisö, kieli ja kulttuuri nopeammin kuin olisi muuten kadonnut. Olisko siinä nyt suurin jurnutuksen syy?

    Äänestä

Elokuva "Maa on syntinen laulu" kertoo kaiken olennaisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yökyök kirjoitti:

Linnan juhlat ei ole mikään proteti paikka . Typerät anarkistit epäonnistuivat siinä missä pölhösaamelaiset onnistuivat. Täydellinen munaus ja häpeällinen käytös. Saamelaiset olisivat sopineet paremmin kiroilemaan ja juomaan pussikaljaa typerien Markojen kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu