Meikämannella ei ole aavistustakaan kuka on Sibelius. Ukosta vaahdotaan tänään joka lehdessä. Kertokaa meikällekin mitä rikoksia kyseinen ukkeli on tehnyt että on päässyt otsikoihin.
Kuka on Sibelius?
mannetutttava
18172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ootko kuullu Googlesta?
Muistaakseni se oli joku lahtari matsi.
Siis onks se joku Googlen omistaja tai sellane?
Mediassa on ollut juttua Sibeliuksen kansainvälisestä viulukilpailusta , jonka veronmaksajat kustansi.
Se oli yksi seinähullu natsi Tuusulasta joka kivitti ohi ajavia polkupyöriä ja jahtasi pieniä lapsia karkkipussi taskussa.
Eiks se ollu just tossa alastomat selviytyjät jutussa tai jotai sellast.
Milloin mahtoi lopettaa tuon oikean säveltämisen jo aika varhain josta ei puhuta.Pitkin 30-lukua olisi voinut tehdä massia jenkeissä yms. mutta kieltäytyi kun yhteiskunnalta sai tarvittavat almut.
Eikö suomalaiset tunne isoja kultuuri-ihmisiä omassa maassa ympäri maailmaa tunnetaan???
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1449541068794.html
Seppänen sivaltaa taas : kulttuuri on tuottosinta - Sibeliuksen perikunta...
Allahu fuckbar Mahmed Si"bilu"s!
Voi perse nätä finninaamateinien aloituksia! Tämänkin aloittaja ei edes osaa hävetä myöntäessään olevan totaalinen vähälahjainen pönttö.
joku ylimielinen, bimbolasta karannut natsihyrri?
No et taatusti ole suomalain, jos tuotakaan et tästä maasta tiedä.
Kyllä kuulosti Finlandia hienolta Senaatintorilla yhteislauluna! Tällaista on suomalainen isänmaallisuus parhaimmillaan. Vähäeleistä mutta vaikuttavaa. Toivottavasti mahdollisimman moni palstalainen osallistui!
Sävelsi vuonna 1917 jääkärimarssin, jonka innoittamana Suomen laillinen hallitus kukisti roskaväen punakapinan. Taisi se itsenäisyyskin tulla hankittua samoin sävelin.
Eli siis Hitleriltä eläkettä saava lahtari hullu.
Tuohon aikaan Hitler niitti mainetta ja kunniaa taistellessaan rohkeasti ja urhoollisesti länsirintamalla. Hänet palkittiinkin ensi toisen luokan rautaristillä ja myöhemmin ensimmäisen luokan rautaristillä.
Sibelius on maailman historian paras säveltäjä. Tänään vietetään hänen merkkipäiväänsä, joten ei kovin kauniisti näemmä puhuta täällä, kun keskusteluja haulla aiheesta etsin. Minun mielestäni maailman historian paras biisi aina ja ikuisesti on Sibeliuksen Finlandia, joka modernimmin tunnettu Eino Leinon sanoituksessa. Jos on suomalainen tai Suomesta kotoisin, aina ja missä vain on, Sibeliuksen Finlandia- sävellys saa ylpeydestä kylmät väreet kulkemaan selkäpiissä ja kyyneleeet valumaan silmistä automaatttisesti. Sibelius oli nero!!!