Voitte yrittää kieltää sen, mutta totuus on, että ateismi on uskonto.
Ateismi on uskonto :D
yjufl.vjawsd
1659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kristinusko eli Islam on sitävastoin vain terroristien marttakerho, jossa ei rakstete edes itseään :(
Buddhalaisena epäilen kaikkea höpöpöpölahkoja ja Jeesus ei ole kuin pieni Luja
Ateismissa ei ole jumalia eikä uskoa, muuta kuin että uskotaan itseensä ja tähän ympärillä olevaan todelliseen maailmaan.
Ei kaikissa uskonnoissa ole jumalia.
Ja ateismi ei ole uskonto.
Aloittaja on Trolli tai imbesilli.
Wiki: "Uskonto tarkoittaa Kielitoimiston sanakirjan mukaan uskoa jumalan tai muun yli-inhimillisen mahdin olemassaoloon ja siihen liittyvää pyhyyden kokemusta. Usein uskonto on muotoutunut oppijärjestelmäksi ja ilmenee erilaisina yhteisöllisinä tapoina ja palvontamenoina."
Tämän määritelmän mukaan ateismia ei mitenkään voi pitää uskontona. Onko aloittajalla esittää väitteensä tueksi yhtään mitään. Ateismi voidaan tiukasti ottaen määritellä tietoteorian kannalta uskomukseksi, mutta millään järjellisellä määrittelyllä ateismista ei saa uskontoa.
"tai muu yli-inhimillinen mahti"
Tämähän voi tarkoittaa ihan mitä tahansa.
Oppijärjestelmä teillä on aivan selvästi havaittavissa, ei tarvitse kuin vähän vilkaista tätäkin palstaa.
Edelleen, kaikissa uskonnoissa ei ole jumalia. Ateismi on yksi niistä.
Ja ateismihan on juuri ei-uskonto.
Eikä se muuksi muutu vaikka kuinka jankkaat
Totta kai se on uskonto kun kerran sinä, (jumala?), sen sanot.
Myös uskonnottomien täytyy olla yhtä tyhmiä kuin uskovaiset ovat, uskottelee - uskovainen - kukas muu.
Ite oot!. Lällällää!
Voi toki sanoa että ateismikin on uskonasia, uskon vartassa, koska ei ole todisteita jumalan olemattomuudesta sen paremmin kuin jumalan olemassaolosta. Mutta ei se vielä uskontoa ateismista tee.
(Minusta on ilmiselvää että jos jostain, sen olemassaolosta ei voida sanoa mitään, sitä ei voi edes tutkia mun väite on niin posketon, niin silloin on syytä lähteä siitä että sitä ei ole olemassa, pieni varaus toki syytä jättää, jos ihmeen kaupalla todisteita ilmenisi, vaikka sitä on vaikea nähdä tällä hetkellä. Ehkäpä kehitys ja tiede kehittyvät. Jospa joskus rakennetaan älypuhelin jolla saa yhteyden jumalaan.
Voi mikä tappelus siitä syntyisi jos jumalaan saisi yhteyden, ja heä kertoisi avoituksistaan ihan itse ilman välikäsiä. Kaikki maailman uskovaiset tuomitsisivat jumalan epäjumalana ja huijarina.
Jos kaikki mitä ei voi todistaa olemmattomaksi on sillä olevaksi todistettu niin silloinhan kaikkein mahdottomimmat väitteet, joita ei voi edes mitenkään tutkia olisivat totta. Eihän sellaisten varaan ole mitään järkeä mitään rakentaa, kaikkein vähiten koko elämäänsä.)
Onko sinun uskontosi rajoittunut vain ja ainoastaan siihen että uskot jumalaan, eikä yhtään mitään muuta? Luulisin että siihen kuuluu myös vähintään se millaiseksi jumalasi, mielikuvitusolentosi kuvittelet, ja varmaan paljon muutakin, oppikysymyksiä, rituaaleja, jne...
Teismi on käsitys, että on olemassa jumala.
Teismi ei siis ole uskonto.
Miten teismin vastakohta ateismi siis voisi olla uskonto?
kaikki on paskaa paitsi ihmiset, eläimet ja Jumala
Onko se hyvä vai paha, jos noin olisi?
Taidat hävetä omaa uskontoasi paljonkin, kun et uskalla kirjoittaa tänne muuten kuin anonyymillä kertanikillä.
Noo, eihän se ihme ole. En minäkään ylpeä olisi jos joutuisin ovelta ovelle Vartiotornia jakamaan.
Mikäs siinä, jos halutaan tehdä uskonnosta täysin merkityksetön. Mitä väliä on sellaisella, jossa joko uskotaan jumalaan tai ei uskota, jossa joko on oppirakennelmia tai ei ole, jossa joko koetaan jotain pyhää tai ei koeta, jne. Kyllä se minulle passaa, että uskonnon merkitys pyyhkäistään olemattomiin ja unohdetaan koko juttu :) Kun ei jää jäljelle mitään, millä uskonto määriteltäisiin, se voidaan jättää huomiotta.