Usalta tuli pyyntö Suomelle lähteä sotimaan ISIS-järjestöä vastaan Syyriaan ja Irakiin.Ongelma on vain siinä,että sille ei ole kansainvälistä oikeutusta.Eikä liioin esimerkiksi Assadin lupaa Syyriassa.Hauska katsoa kuinka Suomi rikkoo lakia.Nyt parasta aikaa IRAK vei Turkin laittoman maahantunkeutumisen YK:n turvallisuusneuvoston käsittelyyn.Länsimaat kokee olevansa lakia ylempänä.Nyrkillä tapettava Suomi seuraa terrorismin lippulaivaa USAA kuuliaisesti!
NYT KATSOTAAN SUOMEN OIKEUSTAJU
SaleJuristi
26121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Pitäähän Suuren Suomen todellakin auttaa pientä ja heikkoa USA:ta. Eivätkö Natokaverit enää autakaan?
Timo Soinihan lupasi syksyllä tavatessaan presidentti Barak Obaman Alaskassa että hän on valmis auttamaan.
Se on parasta lähettää joitakin tuhansia miehiä maajoukkona Syyriaan. Jo yksistään senkin takia, että meiltä muuten loppuvat sotaveteraanit ja sotainvalidit.
Tähän koitetaan vetää kaikki toistaiseksi rauhallisetkin maat mukaan "nauttimaan" terrorismin ihanuudesta. Suomessa ei vielä ole ollut mitään iskuja, mutta tätä menoa tulee olemaan. Miksi pitää houkutella ne tännekin tekemään murhiaan.
Suomen panos on lähinnä muodollinen, mutta kansa siitä joutuu kärsimään.
Tiedän, että hallinnossamme on perseennuolentajengiä joka lähtöön. Kun isompi koira käskee, niin pikku koira tottelee. Heitä ei voi arvostaa muina kuin kusipäinä.
Suomen johtajat tapansa mukaan on valinneet onnistuneesti väärän puolen niin kuin toisessa maailmansodassa.
Suomesta on lähetetty kelan avustuksella rikollisen isis-järjestön puolelle taistelijoita valtio johdon siunauksella kun eivät ole puuttuneet asiaan.
USA on jättänyt jälkeensä paljon aseita Irakiin, ja vartioimattomat varastot ovat nyt Isisin käsissä. USA voisi katsoa peiliin ja siivota itse sotkunsa! Ilmapommituksista ei ole apua, nyt tarvitaan "boots on the ground"!
Suomi on jo sotimassa isisiä vastaan Irakissa. Sotilaskouluttajamme ovat siellä työssään opettamassa paikallisia sotimaan näitä eri maista tulleita terroristeja vastaan. Se onkin hyvä veto koska paikallisten ihmisten se sota pitää voittaa. Muuten terroristijärjestö otaa uudelleen vallan kun länsimaiden joukot aikanaan lähtevät.
Kyllä vain, Suomi kouluttaa kurditaistelijoita. Hyvin on oppi mennyt perille kun vasta hiljattain kurdit valtasivat isisiltä takaisin niiden valtaaman kaupungin. Kurdit ovat kovia sotilaita. Varmaan kovimpia joita on isisiä vastaan taistelemassa. Nyt kun kurdit ovat saaneet suomalaisilta koulutusta kuinka taistellaan keskitetysti kurinalaisena osastona etukäteen laaditun suunnitelman mukaan eikä erillisinä joukkioina, niin alkaa tuloksia näkyä.
Ei ajeta vain avolavat-Toyotoilla allahu akbaria medialle huutaen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015120820800304_uu.shtml
Sekarotuiset jenkit siivotkoon itse sotkunsa ja pihansa !
Late Lapista. SSSS Ry!
koira joka vetää persettä lattiaa pitkin. Kaikki näkevät sen kärsimyksen mutta kukaan ei toimi. On vammautettu henkisesti ja fyysisesti.
Ihmisarvo on viety ja lapsenoikeuksiakin loukataan.
Sosialipornoa missä osa ihmisistä ratsastaa toisen elämällä. Ylentäen itseään. Ollaan niin ylpeitä. Jos näiden ihmisten perhettä loukkaat niin alkaa mieletön ulina. 5min kun näkisitpä sitä elämää niin huhu huh.
Tekopyhää. Tuhotaan. Autetaan tuhottua. Pyydetään anteeksiantoa.
Ollaan niin enkeleitä mutta totuus on sosiaaliporno.
Sieltä suunnasta tulee väkeä tännekin loisimaan höyryävien lihapatojen ääreen ja raiskaamaan ja meidän poikamme pitäisi lähettää sinne sotimaan ja kuolemaan.
Mitä ihmettä?!?!
Vitun idiootti, ne tulee tänne, koska siellä on sota. Sota loppuu -> eivät saa turvapaikkoja. Vittu sä oot tyhmä.
"Vitun idiootti, ne tulee tänne, koska siellä on sota".
Ja jättää naiset ja lapset sinne??????????
Mikä vitun idiootti itse olet. Ne tulee tänne siksi, että ne voi sen jälkeen käyttää perheenyhdistämistä ja tuoda koko sukunsa tänne Suomen kustannuksella Suomen elätettäviksi. Tämä on suunnitelmallista Euroopan islamisointia. Oletko sokea vai tyhmä vai molepia?
Oli mitä oli, turvapaikkaperusteet loppuu, jos sota loppuu. Onko se noin vaikea ymmärtää.
Turvapaikkaperusteet on jo poistettu Irakista, Somaliasta ja Afganistanista. Ja Syyriastahan Suomeen ei käytännössä tule melkein yhtään pakolaisia.
Sinne voisi lähettä kyttien natsitiimin, joka ampui mielenosoittajia Töölössä. Hyvällä tsägällä koko suomi-poikien sikalauma kuolis. Helpottais sikäli, ettei tarttis ite listiä niitä amispellejä
Tämä on se testi jolla mitataan Suomen yhteisvastuullinen kantokyky kun ja jos NATO jäsenyyttä joskus haetaan. Suomi on ollut aina sellainen takinkääntäjä jolla on suuret puheet mutta mitättömät teot. Tosipaikan tullen haetaan hammastikulla pykäliä jotka estävät kaiken avunannon kenelle tahansa joka sitä pyytää. Se on kuin suomen mustalainen joka piiloutuu pikkusiskonsa selän taakse kun sitä uhataan aseella. Täydellinen paska luikero joka sotkeutuu omiin valheisiinsa.
Eikö kukaan haista palaneen käryä USA:n pyynnössä Suomelle ja Ruotsille. Tänne tulvii paraikaa muslimisotilaita tuolta alueelta. Näin ei olisi, jos USA ei olisi pommittanut siellä joka maata hajalle ja lisännyt ääri-islamistien valtaa, eikä tukenut ISIS-järjestöä. (Elintasopakolaiset ympäri Lähi-Itää ja Afrikkaa toki haluaisivat sittenkin tulla, mutta heille ei olisi länsimaiden toimesta luotu toimivia reittejä ilman Syyrian ja Irakin sotatiloja.)
Nyt, kun meillä on riittävästi potentiaalisia jihadisteja täällä asumassa, USA pyytää meitä hyökkäämään puolestaan (itse luomansa, enemmän tai vähemmän tahallisesti) ISIS-järjestön kimppuun, jotta tänne asettuneet terroristit saisivat syyn kostoiskuihin.
USA haluaa siis että Suomessa ja Ruotsissa aletaan tehdä terrori-iskuja. En usko, että se ilmavoimiamme kaipaa. USA:n omat pommitukset ISIStä vastaanhan ovat olleet pelkkää silmänlumetta.
Kyllä Suomen pitää mennä kun kuulummehan samaan "perheeseen" USAn kanssa.
Usa on tietoista mutta poukkoilevaa politiikkaa harrastanut arabimaissa mutta oman edun politiikkaa (israelinkin) ja huijaamalla sai euroopankin osallistumaan irakin sotaan ja tästä on dokumenttiä.
Nyt USA haluaa edes symbolisesti Suomen osallistuvan ISIS (oma luomus) taisteluun mutta meillä kun on jo maansisällä vastavoima niin nämä suomenpolitiikot eivät uskalla kun voisi käydä kuin Pariisissa...
Tähän USA vetoiseen Natoon Suomea havitellaan ja monet täälläkin haluaa siihen liittyä muka Venäjän pelossaan...
Issssiss o cian luomus
90% ississisn touhuista esimärkinä teloituksista on lavastettua teatteria
Ississ haluaa saada vankemman jalansijan Suomeen ruottiin ja norjaan
Ussaa katsoa kuin näyttämöltä miten pojat puolustautuu jos mitenkään nyt jos tärkeitnä sitten natto suomelle
jotai tälläst
Mitä vittua sönkötät? Opettele suomen kieltä.
Äidinkielen kokeita on kouluissa, hopi hopi sinne, olet väärässä paikassa. ;-))
Lähetetään Dragsvikin Munsalan soutajat Syyriaan, johtajanaan nokkosihottuma-sivari Calle ja Wallin johtajaksi, Huvudstadspaskan toimittelija sotankirjeen vaihtajaksi.
Meidän tulee osoittaa ettemme ole rasistinen kansakunta, näin ollen en suosittele mitään vastatoimia ISIS- järjestöä vastaan.
Parhain Terveisin
Sirpa Kypilä-Suvakkila
Toiminnanjohtaja Maailma on meidän kaikken- järjestö
Yhdistysaktiivi
Poliitikko
Ei lähetetä. Meidän ei ole pakko sinne mennä tapattamaan omia sotilaita, tapeltkoot mieluummin paikalliset.
Ei meillä ole tarvetta osallistua sotaan, koska emme ole millään tavalla osallisia asiaan.
Paitsi, että joudumme ongelmiin isiksen aiheuttaman pakolaisvyöryn tähden. Olemme tehneet näiden maiden hyväksi jo enemmän kuin tarpeeksi.
Saatanan terroristit saavat hoidella muut, joilla on myös osavastuuta näistä levottomuuksista. Tänne emme halua hyökkääjiä.
Yhteistyötä tietojen vaihdossa ja osaamisessa voimme toki antaa, puolustusmielessä.