Turviksilla " huono PALVELU"

Haluavat mamman luo kotiin Irakkiin...
974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eikö Natzima ja pikku-Jutta vois antaa ...vähän ennen pitkää kotimatkaa...

Äänestä

#HS: Moni irakilainen haluaa takaisin kotiin - "Täällä kuolen henkisesti"

Vapaaehtoisesti takaisin kotimaahansa pyrkivien irakilaisten määrä on kasvanut Suomessa tasaisesti, Helsingin Sanomat kertoo." NO EI HAITTAA saamme ONNEKSI lähtevien tilalle 20.000 joka on KÄRKIHANKKEEMME ja jota alati paheneva työvoimapulamme vaatii kestävyysloikan tavoitteen saavuttamiseksi..

Äänestä
  • Turistien tilalle turvapaikanhakijoita Mitä vithua EI edes viidentähden hotellia....TÖRKEÄÄ RASISMIA tahdon mamman luo kotiin.. ja ruokakin on täyttä pashaa.... terv.Ahmed Ahne

    Kunnanjohtaja pöyristyi Maahanmuuttoviraston päätöksestä sijoittaa matkailukuntana profiloituneen Asikkalan ainoaan hotelliin 350 turvapaikanhakijaa.

    Äänestä

Joulukuusta odotetaan lehden mukaan ennätystä. Lokakuussa Irakiin suuntasi takaisin 60 ja marraskuussa 72.

- En tiedä miten minun Irakissa käy, mutta täällä mitä kuolen henkisesti, turvapaikkahakemuksensa perunut Tareq Thajeel Ajaj sanoo Helsingin Sanomille.

Mies on viettänyt vastaanottokeskuksessa neljä kuukautta ja hän on kyllästynyt toimettomuuteen ja suomalaiseen ruokaan. Helsingin Sanomat kirjoittaa, ettei Suomi ollutkaan sitä, mitä ihmissalakuljettajat Välimeren rannalla lupasivat.

IOM:n (International Organization for Migration) Helsingin toimisto toimii matkanjärjestäjänä vapaaehtoisina palaaville, Maahanmuuttoviraston ohjelmaan hakeutuneille turvapaikanhakijoille. Lehden mukaan palaajat saavat ilmaisen paluun kotimaahansa.

Moni palaa kotimaahansa muuttuneen tilanteen takia. Toimiston koordinaattori Julia Evans kertoo Helsingin Sanomille, että moni irakilainen sanoo kotona sattuneen jotain ikävää sukulaiselle tai perheenjäsenelle, jolloin heistä halutaan palata pitämään huolta.

- Toinen syy voi olla se, että ei haluta jäädä tänne odottamaan päätöstä ja on huomattu, että ei sitä tulekaan niin nopeasti kuin oltiin ajateltu. Ehkä on myös huomattu, että perhettä ei saa Suomeen perheenyhdistämisen kautta niin helposti, Evans sanoo lehdelle.

Äänestä
  • Ilman sarvia ja hampaita, myös minä, jos en nyt ihan kuolisi, niin kärsisin henkisesti, jos joutuisin Irakiin, Syyriaan tai mihin tahansa Lähi-Idän maahan. Siellä minun pitäisi ja odotettaisiin elävän ja toimivan maassa maan tavalla -periaatteella. Samaa täytyy vaatia myös Suomeen tulevilta. Jos se ei miellytä, niin minä tulisin takaisin kipin kapin Suomeen ja päinvastoin, Suomeen tuleva kipin kapin takaisin omaan maahan. Ja ilman mitään valtion antamaa kotiinpaluurahaa.

    Äänestä

  • Kyllä minäkin tykkään hyvästä ruuasta, mutta en pentele sen takia henkeäni vaarantaisi lähtemällä kotiin hengenvaaraan.

    Äänestä

Tää on tätä

Äänestä

Olemme kovan paikan edessä mutta voimme selvitä tästä. Emme missään tapauksessa saa hyväksyä sitä, että asiakaspalaute kertoo huonosta palvelusta. Olisiko mahdollista palkata keskuksiin hovimestareita?

Äänestä
  • Hovimestareita... Jokaista matua kohden kaksi verovapaata Thaihinkkaaja ...eikä tässä vielä kaikki.... Kela maksa......

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saa-lähteä-HYVÄSTI kirjoitti:

Haluavat mamman luo kotiin Irakkiin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu