Pitäisikö Aallossa opettaa työelämän perusteita

Missään tavallisessa työpaikassa ei tällaista pääsisi tapahtumaan. Maksaakohan yliopisto sakot ja korvaukset?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015120920804778_uu.shtml
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Yleensä tuon kokoisissa firmoissa on ammattijohtajat, jotka tuntevat jo työlainsäädännön alkeet.

Äänestä

maksaa jos läpi oikeudessa.
Korvausvaatimus mukailisi luottamusmiehen palkkaa siihen asti, kunnes hän olisi vajaan kymmenen vuoden päästä jäänyt vanhuuseläkkeelle. Käytännössä tämä tarkoittaisi noin puolta miljoonaa euroa.

Äänestä
  • 10-12 ihmistä lisää pihalle.

    Äänestä

Mureneeko yhteisö nyt. Mitä kerron lapsilleni että olen mukana pedofiili yhteisössä

Äänestä

Kalliiksi käy tällainen perusasioissa mokailu. Tyypillistä julkishallintoa tai julkisen organisaation itsehallintoa. Esimiesaines ei ole sitä valistuneinta eikä edes ymmärrä, milloin kannattaisi konsultoida juristia.

Oma työantajani on kunnostautunut laittomilla irtisanomisilla ns. organisaatiouudistusten yhteydessä. Liäski määräaikaisia työsopimuksia on tehty ilma perustetta. (Johdossa ei ole yhtään käytännön lakiasioita tuntevaa, vaan jäsenkirjalla edenneitä sairaanhoitajia, insinöörejä ja monensortin maistereita, jotka eivät ikinä ole oikeissa töissä olleetkaan).

Kaikesta on puute mitä tulee opetuksen järjestämiseen, mutta aina on varaa maksaa johdon töppäilyistä. Yliopisto toimii pääosin valtionavustusten ja muun julkisen rahoituksen varassa (tutkimus). Jos työnantaja maksaa rehtorskan töppäilyt niin lasku lankeaa käytännössä veronmaksajille.

Äänestä
  • Mikä on Aallon omien lakimiesten rooli.

    Äänestä

Koko Aalto-yliopisto on epäonnistunut kokeilu, tutkimuksen rahat valuvat järjettömään hallintoon.

Äänestä
  • Ymmärtäisi edes erota ennenkuin erotetaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


proffatkin_kurssille kirjoitti:

Missään tavallisessa työpaikassa ei tällaista pääsisi tapahtumaan. Maksaakohan yliopisto sakot ja korvaukset?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015120920804778_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu