Ydinvoiman korvaajaksi esitetään aurinkoa tälläkin foorumilla.
Tänään 10.12.2015 Suvilahti tuottanut joulukuussa 10 päivän aikana 255 kWh. Tulevan sähkövaraston eli akkujen energiakapasiteetti on 600 kWh. Mihin tuota sähkövarastoa käytetään ja millä sitä ladataan kun se tulee 2016 Italiasta Suomeen.
Pitäiskö ruveta kantamaan säkeillä valoa kennoihin.
Tänään 10.12.2015 Suvilahti tuottanut joulukuussa 10 päivän aikana 255 kWh. Tulevan sähkövaraston eli akkujen energiakapasiteetti on 600 kWh. Mihin tuota sähkövarastoa käytetään ja millä sitä ladataan kun se tulee 2016 Italiasta Suomeen.
Pitäiskö ruveta kantamaan säkeillä valoa kennoihin.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pitäisiköhän niitä paneleita olla vähän enemmän? Saksassa tuotettiin viime vuonna 6,8 % kaikesta kulutetusta sähköstä aurinkovoimalla yhteensä 34,9 TWh. Taitaa olla aika paljon enemmän kuin Suomen ydinvoimaloiden yhteenlaskettu sähköntuotanto?
Saksassa ei ole nyt kaamosta. Saksa on myös Suomea suurenpi ja varakkaampi valtio, joten vertailukelpoisuus on hatusta.
Marraskuussa Suvilahti tuotti kaikkiaan vajaat 2000 kWh eli suunnilleen neljän kaukolämmöllä varustetun kaksion tarvitseman sähkön, markkina-arvoltaan vajaat 100 euroa. Tänään ja eilen ei ole tullut mitään sillä kirjausraja taitaa olla yksi kWh tunnissa. Vaikka paneelien pinta-ala on noin 3000 neliötä.
Tähän mennessä Suvilahti on tuottanut 233 MWh ja voidaan arvioida että vuoden tuotanto (huhtikuu-15 - maaliskuu-16) tulee olemaan noin 270 MWh. Suomen ydinvoimalaitosten vuosituotanto on noin 22 000 000 MWh. Tarvittaisiin siis tuollaiset 80 000 Suvilahtea korvaamaan Suomen ydinvoimalaitosten vuosituotanto. Sähkö tulisi tosin pääosin kesäaikaan jolloin kulutus on pienimmillään, ja talviaikaan kun kulutus on suurimmillaan tulisi tuskin mitään.
Aloittaja Sakkikaupalla on väittänyt, että ydinvoimalassa halkaistut atomit voidaan liittää uudesta yhteen, jolloin ne voidaan polttaa uudestaan ydinvoimalassa. Ja että uudelleen yhteenliitetyt atominpuolikkaat olisivat jopa kaksi kertaa tehokkaampia, ja ne eivät tuottaisi enää ydinjätteitä. Lisäksi Sakkipaupalla väittää, että niitä voi käyttää myös ruuan valmistukseen.
Haha, naurettavia väitteitä.
Oletko enää K.Late järjissään, missä olet nähnyt esittämisiäsi väittämiä. Ole hyvä ja kerro harhaisuutesi väite totuuteen.
Ei millään pahalla, mutta hakeudu totuuden pariin ja tule harhaisuudesta pois ja älä keksi juttuja.
Ydinvoimalla halkaistuja atomeja ei voi liiketaloudellisesti palauttaa ennalleen, mutta sen sijaan ydinvoimalan käytetty polttoaine sisältää runsaasti käyttökelpoisia atomeja. Ongelmana on vain se, että jälleenkäsittely maksaa. Missään päin maailmaa ei taida olla taloudellisesti kannattavaa jälleenkäsittelylaitosta. Jätteet sisältävät nimittäin voimakkaasti radioaktiivisia aineita, jotka säilyvät elämälle vaarallisina jopa satojatuhansia vuosia. On siinä meillä jäteongelma! Jos verotuksella suosittaisiin aurinko- tai tuulivoiman pientuotantoa, minäkin hankkisin noin 6kW tehoiset panelit katolle.
Suvilahden aurinkosähkön tuotantokustannukset tuollaiset 150-200 euroa/MWh. Ja tuotanto suurimmillaan kesällä, jolloin sähkön kulutus pienimmillään. Ja talvella tilanne tasan päinvastainen.
Niin ja se linkki Suvilahden aurinkosähkön tuotantokustannuksista;
http://www.aurinkoteknillinenyhdistys.fi/liite/ATY6_2014.pdf
Joo Suvilahti toimii 40 vuotta heittämällä. Kuolettaa itsensä about 8 vuodessa.
Olisikin muuten MUKAVA kuulla netti paskapoliiseilta mikä hinta sen sähköllä on 8 vuoden jälkeen?
M.T. Lehti kesällä 2015 kun avoimesti ilmoitti esim. vanhojen kuoletettujen tuulivoimaloiden tuottaman sähkön hinnaksi 8-osa ydinvoimasta ja 0,75snt/kWh!
PS. On kuulemma muuten uusi Pohjolan sähkön TAVOITEHINTA!...)
Tiettävästi Helsingin päättäjät ovat tulleet siihen tulokseen, että viereinen hiilivoimala puretaan, tuskin aurinkovoimala saa jatkaa alueella seuraavat 40 vuotta. Asuntoja tulossa tilalle filmitähti.
"Oletko enää K.Late järjissään, missä olet nähnyt esittämisiäsi väittämiä. Ole hyvä ja kerro harhaisuutesi väite totuuteen."
Jaa, olisnko heittänyt pas*aa? Vai olisko se vain ollut vinoilua omalle valheellesi? Missä sinä olet olet nähnyt väitettävän, että ydinvoima voidaan korvata aurinkovoimalla? Miksi avaat ketjun omalle pas*aväittämällesi?
Tänään tulee aurongosta rutkasti kWh, on sen verran kirkasta.
Joo thanks Vaipatalla.. Filmitähti kyllä ollaan ja JO useissakin filmeissä marinoituneena..)
Joo paljon onkin mahdollista, että Aurinkovoimaloitten paikat vaihtuu. Sou?. .. Kennothan voidaan nostaa parissa päivässä alueelle tulleen talon katoille. EI ONGELMAA TOI!..)
Niin milläkö korvata 10- kertaa kALLIIMAT ydonvoimalat. Jotka eivät edes TUOTA WATIN WATTIA.. Siinä onkin K. Latella ihmettelemistä..))
Itse asiassa Saksa on nyt ajamassa Eurooppaan uutta malliaan. Kolmannes Saksan sähköstä tehdään JO uudisenergialla. Kuulemma TRIPLAAVAT SENkin! Enkä, anteeksi VAAN nettipoliisit. Enkä t o d e l l a k a a n enää usko, että ydinsekoillanne..)))
Itse asiassa Saksan 100% ydinvapaa KOE ON päättynyt. Ja nyt aletaan TOSITOIMIIN näillä opeilla! Saksa vie, ja IAEA ydinkulttilaiset vikisee...))